Dzień wcześniaka. Lilianka jest najmłodszym dzieckiem urodzonym w Polsce. Lekarze nazwali ją "cudem"

gazeta.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. pixabay / medialna / screen FB / Szpital Zdroje Szczecin


Światowy Dzień Wcześniaka obchodzony jest 17 listopada. Według statystyk, w ubiegłym roku w Polsce urodziło się 19 635 wcześniaków, czyli 17,8 procent wszystkich noworodków. Choć wcześniactwo zwiększa ryzyko problemów zdrowotnych, to postępy w medycynie pozwalają ratować choćby te przypadki, które nie dają zbyt dużych nadziei. Tak było z Lilianką.
Lilianna urodziła się 13 lutego 2019 roku w 22. tygodniu ciąży. To wiek ciążowy określany przez specjalistów jako "poza granicami możliwości przeżycia". Dziewczynka ważyła 450 g, mierzyła 27 cm. Wielu było zdania, iż jest zbyt słaba, by przeżyć. I chociaż rokowania nie były zbyt optymistyczne, podjęto walkę i zdarzył się cud. Lilianna przeżyła, a rok później cały zespół medyków świętował jej pierwsze urodziny.


REKLAMA


Zobacz wideo Mamy wcześniaków radzą rodzicom, którzy dopiero wkraczają na tę drogę. "Siwe włosy gwałtownie przybywają"


22. tydzień ciąży - na świat przychodzi najmłodsze dziecko
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w ubiegłym roku w Polsce urodziło się 19 635 wcześniaków, co stanowi aż 17,8 procent wszystkich urodzeń. Tu warto zaznaczyć, iż wcześniakiem jest każde dziecko urodzone przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży. Sama pamiętam, jak byłam w ciąży i w 29. tygodniu trafiłam na oddział patologii, by zatrzymać rozpoczynającą się akcję porodową. Każdy dzień był na wagę złota i zwiększał szansę na przeżycie mojego dziecka. Dzięki interwencji medycznej wszystko zakończyło się szczęśliwie dla mnie i dla mojego synka, ale wiem, iż nie wszyscy mają tyle szczęścia.
Leżąc w szpitalu, byłam świadoma tego, iż wcześniactwo wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia problemów zdrowotnych. Wyzwania związane z opieką medyczną nad wcześniakami zależą oczywiście od tego, jak wcześnie urodziło się dziecko. Niektóre maluchy wymagają podłączenia do respiratora lub choćby żywienia pozajelitowego (Zobacz: "Wyjęli ją z brzucha, po czym mi ją zabrali". Rodzice wcześniaków przechodzą przez piekło, którego inni nigdy nie poznają).
Najmłodszy wcześniak w Polsce
Na szczęście medycyna coraz lepiej radzi sobie z przypadkami choćby skrajnego wcześniactwa. Jednym z nich jest tu z pewnością historia Lilianny. Dziewczynka przyszła na świat 13 lutego 2019 roku w 22. tygodniu ciąży w szpitalu w Gryficach. gwałtownie została przetransportowana do Szczecina. "Na Oddział Intensywnej Terapii Noworodka przywieziono najmniejszą kruszynkę, jaką nasi specjaliści kiedykolwiek ratowali. Ważyła 450 g, mierzyła 27 cm. Przyszła na świat w 22. tygodniu ciąży. To wiek ciążowy określany jako 'poza granicami możliwości przeżycia'. Jednak ani Ona, ani nasz fantastyczny zespół medyków nie poddali się!!!" - czytamy w poście na Facebooku, który został udostępniony przez Szpital Specjalistyczny Zdroje w rocznicę urodzin Lilianny - 13 lutego 2020 roku.


Dziś dziewczynka ma się dobrze. Rośnie, rozwija się, poznaje świat. Jednak swoje pierwsze miejsce spędziła w szpitalnej sali, gdzie walczono o jej życie i zdrowie. "Dziecko urodziło się na tyle blisko i z takiej mamy, takich genów, iż dało radę przeżyć pierwsze minuty po porodzie" - powiedział Łukasz Tyszler, dyrektor szpitala, w którym opiekowano się Lilianną, cytowany przez portal onet.pl. U przedwcześnie urodzonej dziewczynki doszło też do nieplanowej hipotermii, która paradoksalnie zwiększyła jej szanse na przeżycie.


Dyrektor szpitala podkreślał też przed laty w wywiadzie, iż Lilianna trafiła na zespół szpitala, który "był gotowy na to, żeby podjąć się walki o to dziecko". Bo zgodnie z zaleceniami Zespołu ds. Rekomendacji Etycznych w Perinatologii, opieka nad noworodkami, które urodziły się przed 23. tygodniem ciąży, powinna być ograniczona do działań paliatywnych.
Wcześniaki są wśród nas
O dzieciach urodzonych przedwcześnie mówi się dzisiaj coraz więcej. Medycyna robi ogromne postępy, by ratować życie i zdrowie dzieci urodzonych przed wyznaczonym terminem porodu. Rośnie również świadomość społeczeństwa. Coraz więcej marek dziecięcych ma w swoich ofertach ubranka i akcesoria dla wcześniaków, które z pewnością będą przydatne w ich pielęgnacji i opiece. Sama pamiętam, jak przeszukiwałam internet w poszukiwaniu ubranek mniejszych niż standardowy rozmiar 56, by być przygotowaną na wcześniejsze pojawienie się mojego dziecka na świecie.
Idź do oryginalnego materiału