Dziecko zadławiło się ością. Co zrobić? Matka: To mój największy świąteczny koszmar

gazeta.pl 7 godzin temu
Zdjęcie: Jakiej ryby nie kupować na Wigilię? Pavol Klimek/iStock


Wielu rodziców przyznaje, iż nie dają dzieciom ryb, ponieważ boją się ości, którymi mogłyby się zadławić. Co robić i jak się zachować, gdy już do tego dojdzie?
Święta to czas, kiedy na stołach goszczą różnego rodzaju ryby. Jedzą je też dzieci. Nikt nie ma wątpliwości, iż są zdrowe, jednak myśl o znajdujących się w nich ościach paraliżuje wielu rodziców. Sama przyznaję, iż boję się dawać ryby, w których jest dużo ości dzieciom. W głowie już mam wizję tego, jak wbija się w gardło dziecka. Wiem, iż wielu moich znajomych ma podobne obawy.


REKLAMA


Moja córka ma osiem lat i jak daję jej rybę, to rozgrzebuję ją na małe kawałki, dokładnie oglądam z każdej strony. Bardzo boję się ości, moja mama kiedyś się nią zadławiła i wylądowała na SOR-ze, do dziś niechętnie je ryby i widać, iż dokładnie je ogląda


- mówi Julia, mama ośmioletniej Klary. - Zawsze się z mężem śmiejemy i żartujemy, iż kiedyś, ktoś pewnie wymyśli ryby bez ości, dla takich spanikowanych rodziców jak my - dodaje rozbawiona.


Zobacz wideo Ratowniczka zdradza, jakie są najczęstsze sytuacje zagrażające życiu i zdrowiu dziecka


Co robić, gdy w gardle stanie ość? Lekarz radzi: nie panikować
Lekarze przyznają, iż w okresie świątecznym przybywa pacjentów, którzy zgłaszają się z ością wbitą w gardło. Wbrew pozorom jest to nie tylko bolesne, ale także może się okazać bardzo niebezpieczne dla zdrowia, dlatego trzeba działać gwałtownie i rozważnie.


Co najczęściej usuwany jako ciała obce? Dominują ości, szczególnie w okresie wigilijnym. [...] Dlaczego ciała obce są tak niebezpieczne, zwłaszcza te ostre? Dlatego, iż mogą spowodować perforację, czyli przedziurawieni przełyku. Mogą zatkać drogi oddechowe, powodując do duszności, a choćby uduszenia. Powodują stan zapalny, a co za tym idzie - infekcje


- mówi na swoim Instagramie dr hab.n.med. Mirosław Szczepański, który prowadzi profil @laryngologiapoprostu. Lekarz zaleca, by w podejrzeniu utkwienia ciała obcego w gardle przede wszystkim nie panikować. jeżeli ość nie jest w jamie ustnej, zaleca wizytę u lekarza, który fachowo i gwałtownie ją usunie.


Istnieje powszechna opinia, iż ość należy zagryźć chlebem, ponieważ "wtedy pójdzie". Nic bardziej mylnego, eksperci cały czas podkreślają, iż takie działanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. - Wbrew obiegowej opinii, nie powinno się jeść suchego chleba! To może spowodować wbicie się głębiej i utrudni późniejsze usunięcie. - czytamy w artykule opublikowanym na stronie alaantkoweblw.pl, przygotowanym we współpracy z lekarzem laryngologiem Dawidem Matyniakiem.


Fot. AGNIESZKA SADOWSKA/ Agencja Wyborcza.pl


choćby odruch połykania może sprawić, iż ość wbije się głębiej. Dlatego przed usunięciem jej, należy unikać picia, jedzenia i przełykania. Co więc robić? Można spróbować usunąć ją długą pęsetą, jeżeli nie jest wbita głęboko i nie jest zbyt daleko. Najlepiej jednak udać się jak najszybciej do lekarza, który usunie ość dzięki specjalnych kleszczyków lub endoskopu.
Idź do oryginalnego materiału