Dziecko wybiło ząb? Trzeba gwałtownie działać. Dentystka tłumaczy, co robić: Masz godzinę

gazeta.pl 8 godzin temu
Nie każdy wie, iż gdy dziecko wybije stały ząb, przez cały czas jest szansa, aby go odratować. Wówczas należy działać szybko. - Rodzic może trzymać wybity ząb dziecka w swoich ustach, to możliwe, choć raczej mało komfortowe. Ważne, by zęba nie pocierać ani nie czyścić - tłumaczy dentystka. Co jeszcze warto wiedzieć?
Dzieci są bardzo ruchliwe, a ponieważ mają też wyobraźnię, która nie zna granic, o wypadek łatwo. Sama znam kilka osób, które w dzieciństwie wybiły sobie w całości lub złamały zęby podczas zabawy na placu zabaw. Wspominały to doświadczenie jako bolesne i chaotyczne. Zwykle kończyło się wezwaniem rodziców, którzy przybiegali na podwórko i w pierwszym odruchu nie wiedzieli, jak należy postąpić.A w takich wypadkach trzeba postępować z rozwagą i szybko.


REKLAMA


Dziecko wybiło ząb? Trzeba gwałtownie działać
Czy opłaca się szukać zęba pod zjeżdżalnią (jak miało to miejsce w przypadku mojego kolegi)? A może szansa na odratowanie stałego zęba przepadła i dziecko czeka konieczność wstawienia sztucznego? Jak należy zabezpieczyć taki ząb? Do tych kwestii odniosła się lek. dent. Kamila Łęgowska w nagraniu opublikowanym na profilu @yourdentist.pl.


Po pierwsze, ząb należy chwycić za koronę, a nie za korzeń (czyli za górną część). Nie należy płukać go wodą, wycierać czy owijać w chusteczkę. To może uszkodzić delikatne komórki na powierzchni korzenia.


"Masz godzinę, aby dotrzeć do dentysty"
Lek. dent. Kamila Łęgowska podkreśliła, iż istotne jest to, aby ząb pozostał wilgotny. Powinno się trzymać go w ustach między policzkiem a dolnymi zębami. Można go również zanurzyć w mleku. - I najważniejsze. jeżeli już poprawnie zabezpieczysz ząb, masz godzinę, aby dotrzeć do dentysty. Po tym czasie szanse na uratowanie zęba stale maleją. Działaj szybko, a uśmiech twój lub twojego dziecka może zostać uratowany - podsumowała.


Zobacz wideo Jaką mamą jest Anna Wendzikowska? "Jeśli ktoś krzywdzi moje dziecko, budzi się we mnie matka lwica"


Pod nagraniem pojawiły się komentarze internautów, którzy przyznali, iż te informacje są bardzo przydatne. Niektórzy mieli jednak wątpliwości, czy w ciągu godziny da się uzyskać pomoc stomatologa. "Bardzo przydatne informacje. Tylko żeby dostać się do stomatologa w ciągu godziny, to już graniczy z cudem", "Nie miałam pojęcia, iż można go włożyć z powrotem do dziąsła!" - pisali.


"Rodzic może trzymać wybity ząb dziecka w swoich ustach"
Jedna z komentujących mam zauważyła jednak, iż mniejsze dziecko mogłoby połknąć ząb, jeżeli trzymać go będzie w ustach. "Czy ja mogę trzymać ząb dziecka w ustach? Lub czy mogę go zamoczyć w napoju owsianym jeżeli nie mam mleka?" - zapytała. Autorka nagrania odniosła się do tego komentarza. "Rodzic może trzymać wybity ząb dziecka w swoich ustach - to możliwe, choć raczej mało komfortowe. Ważne, by zęba nie pocierać ani nie czyścić. jeżeli chodzi o mleko, to tylko krowie" - wytłumaczyła.


O czym jeszcze pamiętać i gdzie szukać pomocy?
Należy pamiętać, iż mlecznych zębów się nie replantuje, czyli nie wprowadza ponownie do zębodołu. Natomiast w przypadku zębów stałych, czas odgrywa kluczową rolę. Oprócz mleka i śliny, można umieścić go również w pojemniczku z solą fizjologiczną lub płynem do soczewek. W sytuacji, gdy ząb zostanie złamany, także należy odszukać jego utracone fragmenty, by przechować je w pojemniczku wypełnionym śliną, mlekiem lub solą fizjologiczną. Gdy dojdzie do wybicia stałego zęba, trzeba niezwłocznie udać się do dentysty. W większych miastach funkcjonują pogotowia stomatologiczne, które zwykle mają podpisane kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. W niektórych miastach działa także nocna pomoc stomatologiczna, gdzie przyjmowani są pacjenci w nagłych przypadkach.
Czy znalazłeś się w podobnej sytuacji i twoje dziecko wybiło ząb? Udało się go uratować? Podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzu. Wasze historie są dla mnie ważne.
Idź do oryginalnego materiału