
W Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu zakończono dziś realizację dwóch istotnych inwestycji, które stanowią istotny krok w kierunku poprawy dostępności oraz jakości opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży w regionie.
Podczas oficjalnego podsumowania o szczegółach przeprowadzonych prac mówił dyrektor szpitala Jarosław Karbowski. W wydarzeniu wziął również udział Starosta Bolesławiecki Tomasz Gabrysiak, który podkreślił znaczenie inwestycji nie tylko dla mieszkańców powiatu bolesławieckiego, ale także całego Dolnego Śląska. Wyraził także uznanie dla wysokiego poziomu świadczonych w szpitalu usług, zwłaszcza w obszarze opieki nad dziećmi i młodzieżą wymagającymi specjalistycznego wsparcia psychiatrycznego.
Pierwsze zadanie pn. „Wsparcie inwestycji dla oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży. Prace adaptacyjne Pawilon IV”, realizowane było w ramach rządowego Programu wsparcia oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży na lata 2022–2024.
Celem inwestycji była poprawa warunków hospitalizacji młodych pacjentów. Zakres prac objął m.in. kompleksową modernizację wnętrz, dostosowanie przestrzeni do obowiązujących standardów, zwiększenie bezpieczeństwa oraz funkcjonalności oddziału. Dzięki przeprowadzonym pracom znacznie poprawiono zarówno komfort pobytu dzieci i młodzieży, jak i warunki pracy personelu medycznego.
Całkowita wartość inwestycji: 1 720 000 zł
– dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia: 1 462 000 zł
– dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego: 258 000 zł
Drugą zrealizowaną inwestycją była kompleksowa modernizacja pomieszczeń Izby Przyjęć, która została dostosowana do współczesnych standardów leczenia psychiatrycznego dzieci i młodzieży. Zakres prac obejmował adaptację i odnowienie wnętrz, poprawę ich funkcjonalności oraz przebudowę infrastruktury podjazdu dla karetek, co znacząco wpłynie na bezpieczeństwo i wygodę zarówno pacjentów, jak i personelu.
Całkowita wartość inwestycji: 1 453 000 zł
– dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia: 1 235 000 zł
– dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego: 218 000 zł
Obie inwestycje stanowią istotny element rozwoju nowoczesnej psychiatrii dziecięcej w województwie dolnośląskim i odpowiadają na rosnące potrzeby zdrowia psychicznego najmłodszych pacjentów.