Dwa nowe przypadki wirusa mpox w Wielkiej Brytanii. Wiadomo, jak doszło do zakażenia

wiadomosci.gazeta.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. REUTERS/Hollie Adams


Brytyjczycy informują o dwóch kolejnych przypadkach zakażenia wirusem mpox. Co wiadomo o chorych osobach i w jaki sposób weszły w kontakt z wirusem?
Co wiadomo o nowych przypadkach zakażeń: Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) przekazała, iż dwa nowe przypadki wariantu (tzw. kladu) Ib wirusa mpox (dawniej ospa małpia) to osoby z tego samego gospodarstwa domowego, z którego pochodziła osoba, u której zakażenie stwierdzono pod koniec października. "To zwiększa całkowitą liczbę potwierdzonych przypadków do trzech" - zaznaczono. Dwie osoby przebywają w tej chwili w szpitalach. Podkreślono, iż "ryzyko dla populacji Wielkiej Brytanii pozostaje niskie".


REKLAMA


Co mówią brytyjskie służby: - Wirus mpox jest bardzo zaraźliwy w gospodarstwach domowych, w których występuje bliski kontakt, więc nie powinno dziwić, iż w tym samym gospodarstwie domowym pojawiają się kolejne przypadki zachorowań - skomentowała główna doradczyni medyczna UKHSA prof. Susan Hopkins.


Zobacz wideo Kto wygra wybory w USA? Marta Nowak i Miłosz Wiatrowski-Bujacz obstawiają!


Pierwsze zakażenie: Pod koniec października brytyjska agencja poinformowała o pierwszym przypadku wystąpienia kladu Ib wirusa mpox. Przekazano, iż przypadek został wykryty w Londynie. Osoba, u której stwierdzono wirusa, niedawno była w Afryce.
Wirus mpox: Jak informuje polskie Ministerstwo Zdrowia, wirus "szerzy się głównie poprzez kontakty seksualne, także bezpośrednie bliskie kontakty domowe, a także pośrednio poprzez styczność z powierzchniami, które zostały skażone wydzielinami chorego oraz przedmiotami zanieczyszczonymi zakaźną wydzieliną, takimi jak np. ubrania, pościel, ręczniki". "Wirus wnika do organizmu człowieka przez uszkodzoną skórę lub błony śluzowe. (...) Możliwe jest także zakażenie drogą kropelkową podczas długotrwałego kontaktu twarzą w twarz" - czytamy.
Objawy wirusa: Pojawiają się zwykle w ciągu 6-13 dni po zakażeniu, obejmują gorączkę, bóle pleców, mięśni i głowy, osłabienie, wyczerpanie, dreszcze, powiększenie węzłów chłonnych (uogólnione lub miejscowe), wysypkę na skórze i owrzodzenia na błonie śluzowej. "W większości przypadków zakażeń obserwuje się łagodnie lub umiarkowanie nasilone objawy kliniczne, a zachorowania kończą się całkowitym wyzdrowieniem" - podkreśla MSZ.
Wirus mpox w Europie. Przeczytaj o przypadku zakażenia w NiemczechŹródło: komunikat UKHSA, polskie Ministerstwo Zdrowia
Idź do oryginalnego materiału