Drapanie w gardle – jak nie dopuścić do rozwoju choroby?

tygodnikprzeglad.pl 2 tygodni temu

Drapanie w gardle może wynikać ze zwykłego podrażnienia błony śluzowej np. przez zimne lub gorące powietrze albo nadużywanie głosu. Jednak bardzo często jest to objaw, który może wystąpić w wyniku przeziębienia lub grypy, alergii, zapalenia zatok lub innych chorób powodujących podrażnienie, a także zapalenie gardła, krtani i migdałków. Dowiedz się, co robić, gdy odczuwasz swędzenie lub drapanie w gardle, by nie dopuścić do rozwoju infekcji.

Drapanie w gardle jako objaw infekcji – jak rozpoznać?

Odczuwanie swędzenia lub drapania w gardle jest najczęściej jednym z pierwszych objawów infekcji wirusowej. Zapalenie gardła zwykle atakuje w miesiącach jesienno-zimowych i zimowo-wiosennych [1].

O rozwijającej się w organizmie chorobie świadczy nie tylko dyskomfort odczuwany w gardle, suchość i drapanie, ale także [1]:

  • ból gardła, zwłaszcza podczas połykania śliny lub przełykania kęsów pokarmowych;
  • przekrwienie i pogrubienie błony śluzowej gardła i podniebienia;
  • gorączka lub stan podgorączkowy;
  • kaszel;
  • katar i zatkany nos;
  • bóle głowy;
  • zapalenie spojówek;
  • powiększenie i zaczerwienienie pojedynczych grudek chłonnych;
  • nudności i wymioty;
  • tkliwość powiększonych węzłów chłonnych.

O jakiej chorobie może świadczyć drapanie w gardle?

Ból i drapanie w gardle należą do charakterystycznych objawów przeziębienia [2]. Jednak nie jest to jedyny rodzaj infekcji, która może powodować odczuwanie takich dolegliwości. Podobne objawy mogą pojawić się przy grypie lub innej ostrej infekcji wirusowj czy bakteryjnej. Niekiedy ból i drapanie w gardle są związane z chorobą przewlekłą np. przewlekłym zapaleniem zatok przynosowych lub przewlekłym ropnym zapaleniem gardła i migdałków podniebiennych [2].

Uczucie drapania w gardle może też wynikać z czynników poza infekcyjnych, takich jak podrażnienie błony śluzowej m.in. przez [2]:

  • dym papierosowy;
  • mocny alkohol;
  • utknięcie ciała obcego w gardle lub przełyku;
  • oparzenie termiczne podczas picia np. gorącej herbaty;
  • przypadkowe oparzenie chemiczne.

Warto zwrócić uwagę na utrzymujące się ponad 6 tygodni drapanie w gardle, któremu towarzyszą: uczucie suchości w jamie ustnej, pieczenie, pobolewanie, problem z połykaniem śliny i pokarmów oraz świąd w obrębie gardła. Takie objawy mogą wskazywać na przewlekły alergiczny nieżyt gardła środkowego [3].

Jak nie dopuścić do rozwoju choroby, gdy drapie w gardle?

Kiedy pojawia się drapanie w gardle, a wraz z nim inne symptomy choroby przeziębieniowej (np. złe samopoczucie, nieżyt nosa, ból gardła, kaszel), należy rozpocząć leczenie objawowe. Można rozważyć przyjmowanie m.in. [4]:

  • preparatów z jeżówki (Echinacea purpurea), które skracają trwanie objawów średnio o 1,5 dnia;
  • tabletek do ssania z dużą ilością cynku (>75 mg Zn/d), za pomocą którego objawy mijają szybciej;
  • preparatów z wyciągiem z pelargonii afrykańskiej (Pelargonium sidoides), które przynoszą efekty podobne do adekwatności jeżówki oraz pomagają zmniejszyć nasilenie objawów.

Zaleca się również odpoczynek w łóżku i oszczędzający tryb życia [1] oraz nawadnianie organizmu. Picie dużej ilości płynów jest szczególnie ważne nie tylko podczas gorączki [4], ale dobrze wpływa na nawilżenie błony śluzowej gardła. W razie potrzeby można sięgnąć również po preparaty, które powstrzymają inne objawy choroby np. leki przeciwkaszlowe, środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe oraz leki zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa i zatok [4].

Co pomaga na drapanie w gardle?

Wrażenie drapania w gardle pomagają złagodzić domowe sposoby, które sprzyjają nawilżeniu błony śluzowej. Można np. pić powoli, małymi łykami ciepłe mleko z dodatkiem miodu lub płukać gardło ciepłym roztworem wody z solą [2]. Zaleca się również miejscowo działające leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, tabletki do ssania, które nie dopuszczą do rozwoju choroby [1].

Potwierdzoną skuteczność ma Chlorchinaldin – lek na gardło z chlorochinaldolem, który działa przyczynowo na szerokie spektrum bakterii i grzybów, przez co hamuje rozwój stanu zapalnego w gardle [5]. Pomaga usunąć nieprzyjemne dolegliwości, takie jak ból i drapanie w gardle.

Artykuł na zlecenie marki Chlorchinaldin

Bibliografia:

  1. Zagor M. i in., Ostre i przewlekłe zapalenie gardła, 2018 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-jamy-ustnej-i-gardla/179684,ostre-i-przewlekle-zapalenie-gardla (dostęp: 16.10.2024)).
  2. Wiercińska M., Ból gardła – przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/105644,bol-gardla (dostęp: 16.10.2024)).
  3. Durska G., Ból gardła – czy to objaw alergii?, 2013 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/alergie/lista/88786,bol-gardla-czy-to-objaw-alergii (dostęp: 16.10.2024)).
  4. Gładysz A., Sawiec P., Choroba przeziębieniowa (przeziębienie), 2024 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.18.1.2. (dostęp: 16.10.2024)).
  5. Witryna internetowa: https://www.chlorchinaldin.pl/

Post Drapanie w gardle – jak nie dopuścić do rozwoju choroby? pojawił się poraz pierwszy w Przegląd.

Idź do oryginalnego materiału