Podczas III Forum Zakażeń dr n. med. Grzegorz Krasowski opowiedział o tym, jakie wyzwanie w chirurgii stanowi w tej chwili zakażenia miejsca operowanego. Ekspert wyjaśnił, jak można temu zapobiegać.
Zakażenia ran pooperacyjnych
Dr n. med. Grzegorz Krasowski, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej, wyjaśnił, iż w tej chwili największym problem, z którym zmagają się chirurdzy, jest m.in. zakażenie ran pooperacyjnej.
– Problem zakażeń w tej chwili stanowi ponad 50% problemów, z którymi aktualnie zmagamy jako chirurdzy. Wszystkie działania, które pozwolą nam opanować infekcje albo do nich nie dopuścić, są dla nas bardzo cenne – powiedział dr Krasowski.
Specjalista wyjaśnił również, w jaki sposób można zapobiegać zakażeniom w chirurgii.
– Zapobieganie zakażeniom w chirurgii może przebiegać na wielu etapach. Po pierwsze nie należy w ogóle dopuścić, aby zakażenie się pojawiło. Warto zwrócić uwagę na prerehablitację, czyli przygotowanie pacjenta do samego pobytu szpitalnego. Związane jest to z wieloma działaniami, z których najistotniejsze jest porzucenia nałogów zwłaszcza palenia tytoniu i picia alkoholu. Bardzo ważna jest także higienizacja, czyli przygotowanie pacjenta do tego, aby mógł być poddany ewentualnemu zabiegowi chirurgicznemu – wyjaśnił dr Krasowski.
Obserwacja rany pooperacyjnej niczym pilotaż samolotu
Ekspert dodał również, iż jednym z najważniejszych elementów zapobiegania zakażeniom w chirurgii jest dezynfekowanie rąk przez personel medyczny. Dr n. med. Grzegorz Krasowski opowiedział również o najczęstszych przyczynach zakażeń w ranach pooperacyjnych.
– Problem, który jest związany z zakażeniem samej rany operacyjnej, jest dość często obserwowany w szpitalu i zależy od wielu czynników, między innymi od poprawnego dezynfekowania rąk, od techniki operacyjnej, od czasu pobytu pacjenta w szpitalu, od wcześniejszego przygotowania chorego zabiegu, od tego, czy wkładamy wszczepy, czy też nie. Tych czynników jest bardzo dużo i na wszystkie musimy zwrócić uwagę. Przypomina to trochę instrumenty, które znajdują się w samolocie, mamy tam masę wskaźników i żeby ten samolot bezpiecznie leciał, musimy na nie wszystkie patrzeć i podobnie jest z zakażeniem miejsca operowanego – wyjaśnił ekspert.
W dniach 16-18 października w Cukrowni Żnin odbyło się III Forum Zakażeń – interdyscyplinarna konferencja zrzeszająca specjalistów z całej Polski. Pod hasłem „Postpandemiczna mapa zakażeń. Stare problemy, nowe wyzwania” eksperci dyskutowali nie tylko o skutkach pandemii, ale także nowoczesnych rozwiązaniach w leczeniu ran zakażonych, wytycznych terapii pacjenta z sepsą, antyseptyce czy diagnostyce zakażeń. Organizatorzy zapowiedzieli już kolejną edycję konferencji, która tym razem odbędzie się w Zakopanem.