Metoda RAIN została stworzona przez Michele McDonald ponad dwadzieścia lat temu. Do dziś propagowana jest przez nauczycielkę Mindfulness Tarę Brach. To cztery proste kroki, które mają pomóc nam zatrzymać się, zrozumieć nasze emocje i odpowiednio się nimi zaopiekować. Analogia do angielskiego słowa "rain", czyli deszcz, nie jest przypadkowa. Deszczowe dni mogą nam przynieść euforia po fali upałów, albo wręcz przeciwnie, gdy ulewa dopadnie nas znienacka i nie jesteśmy na nią przygotowani. Podobnie jest z emocjami. Kiedy odpowiednio do nich podejdziemy, możemy je po prostu zaakceptować. W innym wypadku mogą definiować nasz humor na dłuższy czas. Oto cztery kroki, które pomogą nam w akceptacji.
REKLAMA
Zobacz wideo ADHD u dorosłych. Psycholożka wymienia konkretne objawy: Wysyłanie maili bez załącznika, codzienne poszukiwania samochodu na parkingu
1. Rozpoznaj (ang. "recognize")
Pracę nad swoimi emocjami warto rozpocząć od ich rozpoznania i nazwania. Może pomóc w tym zadanie sobie pytania: Co teraz we mnie się dzieje?. Pamiętaj przy tym, by nie oceniać, czy dane uczucie jest dobre czy złe.
2. Akceptuj i pozwól trudnym emocjom, żeby były obecne (ang. "allow")
Po tym, jak uświadomisz sobie, jak się czujesz, pozwól tej emocji być obecnej. Nie staraj się na siłę udawać, iż tryskasz szczęściem, jeżeli w głębi odczuwasz smutek. Przyznaj się przed sobą, iż przeżywasz coś trudnego i daj sobie na to przestrzeń.
Zobacz także: Polują na kobiety po 40-tce i starsze, po przejściach. A one wpadają w sidła miłości i dzieje się tragedia
3. Inspekcja, czyli przyjrzenie się emocjom (ang. "investigate)
Zastanów się nad tym, jak dane uczucie, wpływa na twoje ciało. Może wraz ze smutkiem, pojawił się ucisk w konkretnym miejscu. A może złość powoduje napięcie? Może emocje sprawiają, iż nie możesz spać w nocy? Powiązanie konkretnych stanów ze swoimi doświadczeniami, pozwoli ci wdrożyć odpowiednie działania. Zadaj sobie pytanie: Czego potrzebuję w tym momencie?
4. Nie utożsamiaj się, tylko zaopiekuj się (ang. "nurture")
Ostatni krok polega na uświadomieniu sobie, iż nie jesteś swoimi emocjami ani myślami. "Czuję złość" nie oznacza "jestem złą osobą". Zarówno myśli, jak i emocje, pojawiają się w ciele na chwilę. Potem znikają. Warto o tym pamiętać w trudnych momentach.