Domowe sposoby na rwę kulszową. Jak złagodzić ból bez wychodzenia z domu?

zdrowie.interia.pl 7 godzin temu
Zdjęcie: Interia Kulinaria


Rwa kulszowa to dolegliwość, którą wielu z nas zna aż za dobrze. Piekący, promieniujący ból, który rozciąga się od dolnej części pleców przez pośladki aż do nóg, może skutecznie uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Choć przyczyną problemu jest najczęściej ucisk na nerw kulszowy spowodowany dyskopatią lub zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa, nie zawsze od razu musimy sięgać po silne leki przeciwbólowe czy zgłaszać się na rehabilitację. Istnieje wiele sprawdzonych, domowych metod, które mogą pomóc w złagodzeniu bólu i przyspieszyć powrót do pełni sił.


Rwa - kiedy mamy z nią do czynienia?


Zanim zaczniemy działać, warto wiedzieć, z czym dokładnie mamy do czynienia. Objawy rwy kulszowej są charakterystyczne, a do najczęstszych z nich należą:


ostry, piekący ból w dolnej części pleców, promieniujący do pośladka, uda, a czasem aż do stopy;mrowienie, drętwienie, osłabienie mięśni kończyny dolnej;ucisk, który nasila się przy siedzeniu, wstawaniu lub podczas kichania albo kaszlu.
Często atak rwy kulszowej zaczyna się nagle, np. po dźwignięciu ciężkiego przedmiotu lub zbyt gwałtownym ruchu. Ból może być tak intensywny, iż codzienne czynności stają się prawdziwym wyzwaniem. Na szczęście są sposoby łagodzenia dolegliwości, które można wypróbować w warunkach domowych i które nie wymagają posiadania specjalnych sprzętów. Reklama


Ciepłe i zimne okłady


Jedną z najprostszych i najskuteczniejszych metod łagodzenia bólu jest stosowanie naprzemiennie ciepłych i zimnych okładów. Chociaż ciepło może pomóc w rozluźnieniu mięśni i poprawieniu krążenia, to zimno działa przeciwzapalnie i znieczulająco. W pierwszych 48 godzinach od pojawienia się bólu zaleca się stosowanie zimnych kompresów, a następnie przechodzenie na ciepłe okłady.


Przykładając zimny kompres (np. lód owinięty w ręcznik) na bolesny obszar przez ok.15 do 20 minut, co kilka godzin można znacząco zmniejszyć stan zapalny i obrzęk. Z kolei ciepłe okłady, np. termofor, stosowane na napięte mięśnie, mogą przynieść ulgę i wspomóc regenerację tkanek. Najlepiej sprawdzają się po kilku dniach od początku ataku, kiedy ostry stan zapalny zaczyna ustępować. Ciepło rozluźnia spięte mięśnie, poprawia krążenie krwi i pomaga złagodzić przewlekły ból.


Pozycje snu


Okazuje się, iż pozycja przyjmowana podczas snu, może wpływać na nasilenie lub złagodzenie bólu. Spanie na plecach z poduszką umieszczoną pod kolanami pomaga utrzymać naturalną krzywiznę kręgosłupa i zmniejsza nacisk na nerw kulszowy. Specjaliści doradzają również, spanie na boku z poduszką umieszczoną między kolanami, które są lekko przykurczone na kształt "krzesełka".


Ćwiczenia


Ćwiczenia rozciągające to kolejna skuteczna metoda, która może pomóc w złagodzeniu objawów rwy kulszowej, oczywiście wtedy gdy ból nie jest zbyt intensywny. Regularne, delikatne rozciąganie mięśnia gruszkowatego, który może uciskać na nerw kulszowy, oraz mięśni łydek i ud, pomaga w rozluźnieniu tkanek i odciążeniu nerwu. Dodatkowo systematyczne wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie core (głębokie mięśnie brzucha i pleców) może zapobiegać przyszłym atakom choroby.
Oto kilka przykładów, ćwiczeń, które mogą okazać się przydatne:
kolano do klatki piersiowej - leżąc na plecach, przyciągnij jedno kolano do klatki piersiowej, przytrzymaj kilka sekund, a potem zmień nogę. Ćwiczenie to pomaga rozluźnić dolną część pleców i pośladki;rowerek - połóż się na macie do ćwiczeń na plecach - ramiona ułóż wzdłuż tułowia, a kolana zegnij. Podnieś nogi i wykonuj ruchy tak, jakbyś jechał rowerem. Pamiętaj, iż twoje plecy podczas wykonywania ćwiczenia powinny być cały czas ,,przyklejone" do maty;pozycja dziecka - to figura znana tym, którzy uprawiają jogę. Żeby ją przyjąć: usiądź na piętach, pochyl się do przodu i wyciągnij ramiona przed siebie. W ten sposób delikatnie rozciągniesz plecy i zmniejszysz napięcie w okolicach nerwu kulszowego.


Masaż


Masaż może pomóc w rozluźnieniu mięśni, zmniejszeniu nacisku na nerw oraz poprawić krążenie krwi w bolesnych obszarach. Wystarczający może okazać się samodzielny masaż dzięki piłki do masażu, ze specjalnymi wypustkami (jeśli jej nie masz, dobrze sprawdzi się, także zwykła piłka tenisowa). Żeby rozmasować bolesne punkty - wystarczy usiąść na piłce i delikatnie nią poruszać. Ważne jest, aby nie naciskać zbyt mocno - masaż powinien być wykonywany z umiarem.


Zioła i suplementy


W leczeniu bólu neuropatycznego coraz większą uwagę zwraca się na zioła o udowodnionym działaniu przeciwbólowym i neuroprotekcyjnym. Do roślin najczęściej wykorzystywanych w tym celu, należą m.in. tatarak zwyczajny, bylica estragon, popularna kurkuma, szafran uprawny, czy miłorząb dwuklapowy.
Choć zioła mają wiele korzystnych adekwatności, ich nadmierne przyjmowanie może prowadzić do poważnych skutków ubocznych, takich jak uszkodzenie wątroby czy interakcje z innymi lekami. Z tego względu, przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii ziołowej, warto skonsultować się z lekarzem, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń dla zdrowia.


Kiedy należy udać się do lekarza?


Chociaż domowe metody mogą przynieść ulgę, istnieją sytuacje, w których konieczna jest interwencja medyczna. jeżeli ból jest niezwykle silny, trwa dłużej niż kilka tygodni, towarzyszą mu objawy takie jak utrata czucia w nogach, problemy z oddawaniem moczu lub kału, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Generalnie warto powierzyć prowadzenie leczenia specjaliście, a domowe praktyki, traktować wyłącznie jako dodatkowe wsparcie. jeżeli nie jesteś pewien czy masaż lub ćwiczenia są dla ciebie odpowiednie - zanim zaczniesz je wykonywać, porozmawiaj z lekarzem lub fizjoterapeutą.


Źródła:
Forouzanfar F, Hosseinzadeh H. Medicinal herbs in the treatment of neuropathic pain: a review. Iran J Basic Med Sci. 2018

CZYTAJ TAKŻE:


Łatwy trening na plecy dla wszystkich. Rozluźnia mięśnie, likwiduje ból i garb
Idź do oryginalnego materiału