Domowe badania, które mogą uratować życie. Dlaczego warto mieć w domu ciśnieniomierz z funkcją wykrywania migotania przedsionków?

zdrowie.gazeta.pl 1 tydzień temu
Nadciśnienie tętnicze i migotanie przedsionków to choroby, które często rozwijają się po cichu, nie dając widocznych objawów - aż do momentu, gdy skutkują poważnym zdarzeniem, takim jak udar mózgu. Dziś jednak mamy przewagę: nowoczesna technologia pozwala wyprzedzić zagrożenie. Dzięki ciśnieniomierzom OMRON z funkcją wykrywania migotania przedsionków (AFib) monitorowanie zdrowia serca staje się proste i możliwe do wykonania w warunkach domowych. Codzienny pomiar może być kluczem do spokoju i bezpieczeństwa na lata. Twoje serce wysyła sygnały - naucz się je odbierać.Serce pod presją. Miliony Polaków żyją z nadciśnieniem nie mając o tym pojęciaMaj Miesiącem Mierzenia Ciśnienia Tętniczego to część międzynarodowej akcji May Measure Month, która zaznacza, iż na nadciśnienie tętnicze choruje prawie 11 milionów Polaków. Międzynarodowe Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego nie bez powodu bije na alarm – choroba ta zyskała miano cywilizacyjnej i jest najważniejszym czynnikiem ryzyka przedwczesnej śmierci.
REKLAMA


U wielu osób wysokie ciśnienie nie daje ewidentnych, wyraźnych oznak, dlatego choroba często przez lata pozostaje nierozpoznana. Niestety, niekontrolowane nadciśnienie zwiększa ryzyko groźnych powikłań – takich jak udar mózgu, zawał serca czy niewydolność serca – które bywają pierwszym widocznym sygnałem istnienia choroby. Regularne pomiary ciśnienia krwi są jedynym skutecznym sposobem, by wcześnie wykryć problem i zapobiec jego konsekwencjom.Podobnie jest w przypadku migotania przedsionków, czyli najczęstszej postaci utrwalonej arytmii. Szacuje się, iż choćby 50–87 procent osób ma bezobjawowe migotanie przedsionków. To zwiększa ryzyko powstania zakrzepów i udaru niedokrwiennego mózgu, który nierzadko jest pierwszym widocznym skutkiem zaburzeń rytmu serca.Wcześniej znaczy bezpieczniej. Dlaczego warto mierzyć ciśnienie regularnie?Ze względu na dość częste występowanie bezobjawowego nadciśnienia tetniczego i migotania przedsionków regularne pomiary ciśnienia krwi i kontrola rytmu serca są niezwykle istotne. Wczesne wykrycie nieprawidłowości pozwala nie tylko na szybsze wprowadzenie niezbędnej interwencji w postaci zmiany stylu życia i niekiedy leków, ale też znacząco zmniejsza ryzyko groźnych powikłań.


Eksperci podkreślają, iż systematyczne mierzenie ciśnienia (nawet wtedy, gdy czujemy się dobrze) powinno stać się elementem codziennej troski o zdrowie. Domowy pomiar ciśnienia krwi wykonywany odpowiednim urządzeniem, pozwala wcześnie wykryć potencjalne migotanie przedsionków i skonsultować je z lekarzem, zanim dojdzie do incydentów zagrażających życiu.Dzięki rozwiązaniom takim jak funkcja wykrywania migotania przedsionków (AFib) oferowanym w ciśnieniomierzach OMRON, szeroko pojęte dbanie o zdrowie serca stało się prostsze i bardziej dostępne. Nowoczesny ciśnieniomierz umożliwia precyzyjny pomiar ciśnienia oraz wykrywanie migotania przedsionków już w trakcie codziennej kontroli, bez konieczności wychodzenia z domu.Jak się badać w domu? Przede wszystkim zmierz ciśnienie poprawnie i odpowiednim ciśnieniomierzemBadania pokazują, iż aż jedna na trzy osoby nieprawidłowo mierzy ciśnienie z powodu źle założonego mankietu. W klasycznych ciśnieniomierzach z miękkim mankietem trzeba precyzyjnie ustawić oznaczenie tętnicy – jeżeli kropka lub strzałka znajdzie się w złym miejscu, pomiar może być zafałszowany. W efekcie otrzymuje się wynik pomiaru, na którym trudno polegać w ocenie ryzyka takich schorzeń jak arytmia.Aby ułatwić codzienną kontrolę zdrowia, warto wybrać urządzenie, które chroni nas przed błędami pomiaru ciśnienia. Ciśnieniomierz naramienny Omron M6 Comfort AFib został wyposażony w opatentowany mankiet Intelli Wrap 360°. Dzięki specjalnej konstrukcji można go założyć dowolnie wokół ramienia – bez zastanawiania się, gdzie dokładnie przebiega tętnica. Inteligentna poduszka powietrzna sama zadba o prawidłowe ułożenie, a tym samym o wiarygodność wyniku.


Ciśnieniomierz powinien być nie tylko wygodny w obsłudze, ale mieć również walidację kliniczną. w tej chwili zaledwie około 8 procent aparatów na rynku posiada potwierdzenie jakości pomiaru. Listę modeli zatwierdzonych do domowego użytku można znaleźć na stronie www.stridebp.org. Wśród nich znajdują się także ciśnieniomierze OMRON.


Domowe badania, które mogą uratować życie. Dlaczego warto mieć w domu ciśnieniomierz z funkcją wykrywania migotania przedsionków?


Jaki wynik jest prawidłowy?Warto pamiętać, iż prawidłowe ciśnienie krwi w pomiarze domowym powinno mieścić się w granicach:


100–139 mmHg dla wartości skurczowej,60–89 mmHg dla rozkurczowej.Optymalny i zadowalający wynik to około 120/70 mmHg. jeżeli wartości przekraczają 135/85 mmHg, należy udać się na konsultację do lekarza. Mierz ciśnienie regularnie, bo to jedyny sposób, by wiedzieć, czy Twoje wartości są w normie.Funkcja AFib w nowoczesnych ciśnieniomierzachPrzez lata ciśnieniomierze kojarzyły się przede wszystkim z pomiarem ciśnienia krwi. Dziś standard ten znacząco się zmienia. Nowoczesne domowe urządzenia do rejestracji EKG mogą pomóc w wykrywaniu (niewykrytego wcześniej) migotania przedsionków już na wczesnym etapie. Tym samym pozwalają zmniejszyć wystąpienie udaru mózgu aż o 66 procent.Podobnie jak ciśnieniomierz naramienny Omron M6 Comfort AFib, w tę technologię wyposażony jest również Omron M7 Intelli IT AFib. Podczas każdego pomiaru ciśnienia aparat analizuje także rytm serca i automatycznie informuje użytkownika o ewentualnym wykryciu nieregularnego bicia serca, które może wskazywać na migotanie przedsionków.


Domowe badania, które mogą uratować życie. Dlaczego warto mieć w domu ciśnieniomierz z funkcją wykrywania migotania przedsionków?


Co ciekawe, Omron M7 Intelli IT AFib oferuje dodatkowo możliwość synchronizacji wyników z aplikacją Omron Connect dzięki Bluetooth. Dzięki temu wszystkie pomiary są zapisywane automatycznie, co pozwala zachować wyniki, rejestrować ewentualne wahania ciśnienia, a następnie udostępnić te dane lekarzowi.


Reklama marki : OMRON
Idź do oryginalnego materiału