Nowelizacja Kodeksu karnego ma na celu skuteczniej chronić funkcjonariuszy publicznych, ratowników medycznych i obywateli niosących pomoc. Za ataki grozić będą surowsze kary, choćby do 5 lat więzienia.
Ministerstwo Sprawiedliwości zgłosiło do prac rządu projekt zmian Kodeksu karnego, którego założeniem jest zwiększenie ochrony funkcjonariuszy publicznych oraz osób, które – choć nie posiadają formalnego statusu funkcjonariusza – narażają swoje zdrowie i życie w celu ochrony porządku publicznego i ratowania innych ludzi.
Wzmocniona ochrona będzie służyć także wszystkim osobom wykonującym działania ratownicze, takim jak ratownicy górscy, wodni czy medyczni, a także obywatelom, którzy podejmują interwencję w obronie innych – podkreślił resort sprawiedliwości.
Projekt zakłada m.in. zaostrzenie sankcji karnych za przemoc wobec tych osób, co ma zadziałać prewencyjnie i odstraszająco wobec potencjalnych sprawców. Zgodnie z ministerialną propozycją, za naruszenie nietykalności cielesnej osób pełniących funkcje publiczne lub uczestniczących w działaniach ratowniczych – w sytuacjach stwarzających bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia pokrzywdzonego, kara może wynieść od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.