Dni Trzeźwości w Częstochowie

czestochowskie24.pl 1 dzień temu
W poniedziałek, 14 kwietnia rozpoczęły się Częstochowskie Dni Trzeźwości. Zapoczątkowane zostały konferencją „Profilaktyka pozytywna w praktyce pracy szkoły”, która odbyła się o godzinie 10:00 w sali sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy.

Barbara Pamuła-Wieczorek, Wiceprzewodnicząca Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych opowiedziała o Dniach Trzeźwości w Częstochowie oraz o założeniach otwierającej tę inicjatywę konferencji:

– Częstochowskie Dni Trzeźwości to są takie dni, które już od jakiegoś czasu są inicjatywą Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i one mają nas skłonić do takiej refleksji, do zastanowienia się czy możemy żyć trzeźwi. To nie chodzi tylko o alkohol, ale w ogóle żyć trzeźwo i zachęcamy do tego. Nasz plakat choćby mówi ja jestem trzeźwy, a spróbuj, podejmij wezwanie. Jest to kilka dni, dołączyło do nas szereg organizacji, instytucji miejskich. Na stronie www.częstochowa.pl są informacje dokładnie, gdzie, jakie warsztaty, gdzie spotkania, z czego można skorzystać, a inicjujemy je dzisiejszym dniem i konferencją, która z kolei również inicjuje program. To jest dłuższy program, który będzie realizowany aż do końca roku. Jest to program rekomendowany Profilaktyczny Bank Dobrych Praktyk, w ramach którego Oprócz tej dzisiejszej konferencji będą jeszcze kolejne moduły. Drugi moduł to będą wyłonione grupy dwóch 17-osobowych nauczycieli, wychowawców, którzy będą spotykać się przez 8, ośmiogodzinnych warsztatów, na których będą zwiększać swoje kompetencje wychowawcze, pracować na zasobach jakie mają. Oprócz tego będą jeszcze jedne dwudniowe warsztaty dotyczące pracy z rodzicami. Mówimy na dzisiejszej konferencji o profilaktyce pozytywnej, która jest niezwykle ważna właśnie jako profilaktyka uzależnień, czyli wpisuje się jak najbardziej w te Częstochowskie Dni Trzeźwości, które obchodzimy między 14 a 18 kwietnia.

Przewodniczący zarządu stowarzyszenia Epsilon, Dawid Rak, który swoim wykładem o traumach rozpoczął wydarzanie, tłumaczył jaki był jego cel:

– Dzisiejsza konferencja jest inauguracją całego programu Profilaktyczny Bank Dobrych Praktyk, który dzięki finansowaniu ze strony Urzędu Miasta Częstochowa będzie realizowany dla szkół częstochowskich. Zgodnie z tym jak się myśli o profilaktyce, również profilaktyce uzależnienia alkoholowych, ale nie tylko od profilaktyce w ogóle, różnych zachowań niebezpiecznych i ryzykownych, należy wspierać czynniki, które są czynnikami chroniącymi. Żeby je wspierać, czyli np. dbać o relacje z dziećmi, z młodzieżą, budować wspierające środowisko, np. szkolne, które mają znaczenie w kontekście np. przyszłych uzależnień. Żeby to zrobić ważne jest po pierwsze rozumienie tego, z czym się spotyka, dlaczego dane dziecko może tak, a nie inaczej się zachowywać. O tym jest dzisiejsza konferencja. Później w dalszej części zapraszamy nauczycieli, wychowawców do takich 100 godzinnych, warsztatów, szkoleń dotyczących tego, jak pracować z grupami klasowymi, żeby te środowiska, te grupy były dla nich wspierające, żeby dzieci, które właśnie są narażone na różne zachowania wynikające z ich przeżyć, bardzo często traumatycznych, mogły liczyć na wspierające relacje.

O tym, dlaczego temat inicjatywy jest tak ważny, również mówi Barbara Pamuła-Wieczorek:

– Profilaktyka to są takie działania kluczowe, o ile chcemy, zmienić pewne zachowania, to musimy zacząć działać jeszcze przed wystąpieniem danego zjawiska. Dlatego tak ważne są te działania, które realizujemy i będziemy je realizować.

Dawid Rak wytłumaczył również, jakie niebezpieczeństwa może nieść dla dzieci występowanie wśród ich bliskich uzależnienia od alkoholu:

– choćby biorąc pod uwagę statystyki, liczba osób czy dzieci, młodzieży, które doświadczają z jednej strony różnych trudności psychicznych, właśnie związanych na przykład z obecnością w rodzinach alkoholowych, czy w rodzinach, których jest przemoc. Przemoc bardzo często wiąże się też z alkoholizmem i nie tylko. Te dzieci doświadczają różnego rodzaju trudności, liczba okaleczeń, liczba prób samobójczych, pewnej trudności psychicznej, ale później też w wieku dorosłym różnego rodzaju trudności, biorą swój początek właśnie, czy mają swoje źródła w doświadczeniach rodzinnych, a potem też szkolnych. No i na to należy zwrócić uwagę, żeby to zrozumieć, żeby jakoś oddziaływać.

Do 18 kwietnia część częstochowskich instytucji będzie organizować różne inicjatywy, w związku z Częstochowskimi Dniami Trzeźwości. Informacje dostępne są na stronie Urzędu Miasta Częstochowa.

Idź do oryginalnego materiału