Długowieczność a aktywność fizyczna. Więcej nie znaczy lepiej?

termedia.pl 4 dni temu
Zdjęcie: 123RF


Czy długotrwała aktywność fizyczna może wpływać na śmiertelność i starzenie biologiczne? Naukowcy z Uniwersytetu Jyväskylä w Finlandii postanowili odpowiedzieć na to pytanie i dokonali zaskakującego odkrycia.



Naukowcy z Finlandii wykazali, iż umiarkowana aktywność fizyczna miała najbardziej znaczący pozytywny wpływ na długowieczność, zmniejszając śmiertelność o 7 proc. w okresie 30 lat.

Co ciekawe, wyższy poziom aktywności fizycznej nie wiązał się z dodatkowymi korzyściami w zakresie śmiertelności. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie „European Journal of Epidemiology”.

30-letnie badanie bliźniąt

Badanie – prowadzone przez dr Annę Kankaanpää z Centrum Badań Gerontologicznych (GEREC) na Wydziale Sportu i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu w Jyväskylä – objęło 22 750 bliźniąt urodzonych przed 1958 rokiem. Dane dotyczące aktywności fizycznej w czasie wolnym zebrano od uczestników w latach 1975, 1981 i 1990, a obserwację śmiertelności prowadzono do 2020 roku.

Naukowcy zbadali również, w jaki sposób aktywność fizyczna wpływa na starzenie biologiczne, mierzone dzięki „zegarów” epigenetycznych, oraz jej wpływ na istniejące ryzyko chorób genetycznych.

Uczestnicy zostali podzieleni na cztery grupy z uwzględnieniem ich poziomu aktywności dzięki zwalidowanego kwestionariusza, który mierzył ekwiwalenty metaboliczne w godzinach/dobę: siedzący, umiarkowanie aktywny, aktywny i wysoce aktywny. Aktywność fizyczną oceniano przez okres 15 lat, a wskaźniki śmiertelności oceniano po 30 latach obserwacji.

Wytyczne dotyczące ćwiczeń

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca 150–300 minut umiarkowanej lub 75–150 minut intensywnej aktywności fizycznej tygodniowo. Naukowcy wykorzystali te zalecenia do zbadania ich wpływu na śmiertelność i ryzyko chorób genetycznych. Zdaniem badaczy jednak przestrzeganie tych zaleceń nie zmniejsza śmiertelności ani nie zmniejsza ryzyka wystąpienia chorób genetycznych. Wśród par bliźniąt, w których jedno przestrzegało wytycznych przez 15 lat, a drugie nie, nie było istotnej różnicy w śmiertelności.

Na zaburzenia snu seniorom pomogą ćwiczenia siłowe Od 30 do 48 proc. seniorów skarży się na nadmierną senność w ciągu dnia, podczas gdy 12–20 proc. ma problemy z bezsennością. Mocne dowody łączą bezsenność z depresją, lękiem i innymi zaburzeniami zdrowia psychicznego.
Idź do oryginalnego materiału