Dlaczego w leczenie otyłości powinien być zaangażowany dietetyk?

medispace.pl 11 miesięcy temu

Dlaczego w leczenie otyłości powinien być zaangażowany dietetyk?

Leczenie otyłości, choroby przewlekłej bez tendencji do samoistnego ustępowania, jest trudnym i długotrwałym procesem. Leczenie wymaga wsparcia i nadzoru zespołu terapeutycznego. Zgodnie z wytycznymi światowych i europejskich towarzystw naukowych w skład takiego zespołu powinien wchodzić: lekarz, dietetyk, psycholog, fizjoterapeuta i chirurg bariatra. W takim połączeniu leczenie otyłości będzie kompleksowe.

Program opieki nadzorowanej Medi-BAR

Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, został utworzony w Medispace program opieki nadzorowanej Medi-BAR, w którym wszyscy specjaliści tworzą jeden zespół jednoczący się wokół Pacjenta. Najlepsze efekty daje praca zespołowa, dlatego w trakcie prowadzenia pacjentów jesteśmy w ciągłym kontakcie pomiędzy sobą i wspólnie wprowadzamy najlepsze metody leczenia!

W naszym zespole każdy ma swoją rolę i każdy podchodzi z pełnym zaangażowaniem. Ja, jako dietetyk, odpowiadam za zmiany związane ze stylem życia i żywienia. Jestem też osobą, z którą w ciągu trwania programu MediBar macie stały kontakt. Spotykamy się na regularnych wizytach kontrolnych, ale również pomiędzy wizytami jestem do Waszej dyspozycji.

W leczeniu otyłości najważniejsza jest wytrwałość

Wiemy już, iż w leczeniu otyłości najważniejsza jest wytrwałość i stopniowa zmiana nawyków żywieniowych i stylu życia. Żadne restrykcyjne diety, głodówki, diety eliminacyjne, diety wysokobiałkowe i wszystkie inne „diety cud” nie pozwolą wyleczyć otyłości. Poza możliwym krótkotrwałym efektem, po pewnym czasie postawią pacjenta w punkcie wyjścia. Dlatego jedyną „dietą” stosowaną w leczeniu otyłości jest realny wpływ na zmianę, poprawę nawyków żywieniowych.

Po zakończonej terapii będziecie wiedzieli, jakich wyborów żywieniowych powinniście dokonywać i jak sobie z nimi radzić. Jest to proces zawsze indywidualnie dostosowany do potrzeb każdego pacjenta. Każda zmiana musi być przeprowadzona z uwzględnieniem indywidualnych predyspozycji, potrzeb i możliwości. Pomagam każdemu na kolejnych wizytach i w ciągłym kontakcie w wypracowaniu takiego sposobu odżywiania, żeby przede wszystkim przynosił skutki, a jednocześnie, żeby wdrożenie diety nie było trudne lub uciążliwe.

Zalecenia dietetyczne szyte na miarę

Opieramy się na zmianach nawyków żywieniowych, ale jednocześnie przygotowuję szyte na miarę, dostosowane do indywidualnych potrzeb zalecenia dietetyczne i jadłospisy, które pomagają we wdrożeniu zmian w codziennym żywieniu.

Plany żywieniowe są elementem zmian, ale nigdy nie jest to dieta, którą powinno się stosować całe życie! Podstawą jest zrozumienie i nauka, jak zmienić swoje zwyczaje żywieniowe.

Autor: mgr inż. Tomasz Kolipiński, dietetyk kliniczny

Idź do oryginalnego materiału