Czy zastanawiasz się, dlaczego siwe włosy żółkną? Zdrowie włosów zależy w dużej mierze od stanu ich łuski, która zapewnia elastyczność i sprężystość. Jednak na tę warstwę mogą wpływać różne czynniki, takie jak ciepło (prostownica lub suszarka do włosów), a także środki obecne w farbach do włosów. To właśnie wtedy siwe włosy żółkną.
W takich przypadkach łuski mogą się oddzielać lub spłaszczać, nadając włosom puszący się lub słaby i łamliwy wygląd. Dodatkowo, gdy łuska włosa ulegnie uszkodzeniu, traci on wilgoć, co powoduje wysuszenie włosów i rozdwajanie się końcówek.
W pewnym wieku, od 50. roku życia, a może choćby nieco wcześniej, większość osób będzie miała siwe włosy. Czy chcesz dowiedzieć się jednak, dlaczego siwe włosy żółkną?
Oto dlaczego tak się dzieje, a także kilka wskazówek, jak temu zapobiec lub z tym walczyć.
Dlaczego siwe włosy żółkną?
Po pierwsze, wraz z wiekiem zmniejsza się ilość melaniny. Najpierw włosy stają się siwe, potem białe. Oczywiście jest to zależne od osoby i, poza wiekiem, może zależeć od takich czynników, jak stres i genetyka.
Co ciekawe, niektórzy ludzie mają siwe włosy już przed 30. rokiem życia.
Jednak siwe włosy żółkną pod wpływem pewnych czynników zewnętrznych, które wpływają na naskórek, modyfikując jego strukturę. Jednym z nich jest ekspozycja na słońce, które przyczynia się do utleniania eumelaniny, powodując jej utratę koloru.
Również światło słoneczne może zmieniać skład kwasów tłuszczowych i lipidów znajdujących się pomiędzy łuskami włosów. Zatem po utlenieniu włosy zyskują lekko żółty kolor, który jest bardziej zauważalny właśnie u osób o siwych włosach.
Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?
Bardzo ważnym czynnikiem, o którym już wspominaliśmy, jest ciepło suszarki lub prostownicy. Elementy te nie tylko wysuszają naskórek, ale także zmiękczają go i zmieniają jego strukturę. Nie zapominaj, iż w suchych włosach łuski są otwarte, więc mogą wchłonąć każdą substancję.
Z drugiej strony, w szamponach i odżywkach do włosów znajdują się substancje chemiczne, które przyczyniają się do pojawienia się tego problemu. W niektórych przypadkach substancje takie jak silikony przylegają do włosów, gromadząc się na łuskach i zmniejszając ich przezroczystość.
Dzieje się tak również wskutek obecności soli mineralnych i chloru w basenach. Powoduje to zmianę lipidów pomiędzy łuskami, powodując utratę przezroczystości.
Ta sama sytuacja ma miejsce w przypadku składników farb do włosów, w tym wodorotlenku sodu, etanoloaminy, guanidyny, amoniaku i tioglikonianu amonu. Mogą one powodować pęknięcia naskórka i powodować wyżej wymienione skutki.
Choć może się to wydawać mało prawdopodobne, siwe włosy żółkną choćby pod wpływem dymu znajdującego się w otoczeniu, czy to powstałego w wyniku palenia, czy też palenia w kominku/piecu, a także pod wpływem innych substancji zanieczyszczających znajdujących w powietrzu.
Sądzimy, iż spodoba Ci się również ten artykuł: Przedwczesne siwienie – 4 powody, dla których siwiejesz w młodym wieku
7 wskazówek, co zrobić, gdy siwe włosy żółkną
Poznaliśmy już powody, dla których siwe włosy żółkną. Powiemy teraz, co możemy zrobić, aby zwalczyć ten problem lub go uniknąć. Warto zastosować się do poniższych wskazówek.
1. Gdy siwe włosy żółkną, stosuj nawilżanie
Aby uniknąć utraty wilgoci, włosy muszą być odpowiednio nawilżone. Można to zrobić dzięki naturalnych olejków, takich jak olej jojoba, ogórecznik lub makadamia. Można to zrobić także stosując szampony i odżywki z gliceryną lub kwasem hialuronowym.
Badania wykazały, iż dodatek kwasu hialuronowego poprawia wytrzymałość filmów biopolimerowych w kosmetykach do pielęgnacji włosów.
2. Używaj białka i witamin
Kiedy siwe włosy zmieniają kolor na żółty, jest to oznaką niedoboru składników odżywczych. Aby to naprawić, możemy sięgnąć po szampony lub preparaty (maski) na bazie białek, a także witamin, w tym A, C i B5 (pantenol), które chronią przed działaniem czynników środowiskowych.
3. Utrzymuj lekko kwaśne pH gdy siwe włosy żółkną
Kolejnym czynnikiem wzmacniającym łuski włosa jest to, iż stosowane produkty do włosów powinny mieć lekko kwaśne pH, pomiędzy 4,5 a 5. Dzięki temu łuski pozostaną zamknięte.
4. Unikaj niektórych składników
Unikaj produktów zawierających składniki takie jak te wymienione powyżej (wodorotlenek sodu, guanidyna, amoniak itp.). Zamiast tego należy stosować produkty zawierające łagodne środki powierzchniowo czynne, takie jak tauryniany, betainy, glikozydy lub sarkozyniany.
5. Stosuj produkty przeciwutleniające
Flawonoidy chronią włosy przed działaniem promieni słonecznych. Do szamponu można dodawać filtry lub stosować produkty naturalne, takie jak zielona herbata, aloes czy miłorząb dwuklapowy, który według badań ma wysoki potencjał antyoksydacyjny.
6. Chroń włosy przed słońcem
Oprócz tego należy unikać ciągłej ekspozycji na słońce. Włosy pozbawione melaniny są bowiem bardziej wrażliwe.
Wśród środków ostrożności mających na celu ochronę przed słońcem możemy wyróżnić następujące: używaj parasoli, kapeluszy lub czapek; i najlepiej nie wychodź w godzinach, w których promieniowanie słoneczne jest bardziej intensywne.
7. Używaj szamponów z pigmentami, gdy siwe włosy żółkną
Aby odzyskać kolor siwych włosów i zneutralizować żółte refleksy, można zastosować także szampony nadające ciemny koloryt. Najlepiej te z naturalnymi pigmentami. Aby to zrobić, możesz użyć roślin takich jak rozmaryn.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Tajemnica siwych włosów — obalamy mity!
Pamiętaj: zdrowe włosy wyglądają pięknie
Kiedy siwe włosy żółkną, jest to oznaka problemów zdrowotnych włosów, co w dużej mierze wynika z osłabienia łuski włosa. Należy się tym zająć, i to nie tylko ze względów estetycznych.
Oczywiście, ponieważ przyczyny mogą być różne, najlepiej udać się do specjalisty. Najpierw warto udać się do dermatologa, a następnie do stylisty. Pamiętaj, aby zawsze postępować zgodnie z ich zaleceniami.