Dlaczego niektóre karetki są żółte? Ratownik medyczny podaje powód

kobieta.gazeta.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl


Karetki pogotowia ratunkowego w naszym kraju mogą być koloru białego lub żółtego. Tych drugich jest jednak coraz więcej. Z czego to wynika? Pewien ratownik medyczny zdradził, iż dostaje wiele pytań dotyczących tej kwestii. Postanowił więc na nie w końcu odpowiedzieć.
w tej chwili możemy zaobserwować karetki białe oraz żółte. Wiele osób zastanawia więc to, dlaczego pojazdy tego typu nie mają jednolitej kolorystyki? Odpowiedzi na to pytanie udzielił niedawno na TikToku pewien ratownik medyczny z województwa świętokrzyskiego.


REKLAMA


Zobacz wideo Polacy o paleniu na balkonie:


Żółte karetki na polskich drogach. Dlaczego jest ich coraz więcej?
W ostatnich latach na drogach pojawia się coraz więcej karetek w kolorze żółtym. Te białe jednak też przez cały czas możemy zaobserwować. Okazuje się jednak, iż taka kolorystyka nie jest wynikiem przypadku. Na tiktokowym profil @scrmits możemy znaleźć krótki film na ten temat. Ratownik medyczny wyjaśnił na nim, z czego wynika ta różnica.


Jak poinformował na nagraniu, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia do końca 2029 roku wszystkie karetki systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego będą ujednolicone do koloru żółtego. Skąd ta decyzja? - Jest on lepiej widoczny na drogach. Szczególnie w trudnych warunkach atmosferycznych - powiedział ratownik medyczny.
Przeczytaj także: gwałtownie zwolnili pracowników z pokolenia Z. Podali trzy główne powody


Dlaczego niektóre karetki są żółte? Fot. Anna Lewańska / Agencja Wyborcza.pl / Karetka pogotowia , ambulans


Dysponenci będą mieli czas na wymianę pojazdów
Możemy więc spodziewać się, iż w najbliższych latach z naszych ulic całkowicie znikną białe ambulanse. Decyzja w tej sprawie została podjęta kilka lat temu. Resort zdrowia ustalił, iż na dostosowanie wymagań przewidziano okres przejściowy do 31 grudnia 2029 roku. Dzięki temu dysponenci zespołów ratownictwa medycznego będą mogli wymienić pojazdy w ramach kosztów eksploatacyjnych. Zmiany te nie powodują więc natychmiastowych skutków finansowych dla jednostek systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego.
Idź do oryginalnego materiału