"Dbanie o dobrostan to strategia, a nie event". Raport o zdrowiu psychicznym w miejscu pracy

next.gazeta.pl 1 tydzień temu
W ramach Projektu The Presja przeprowadzono badanie focusowe, aby wsłuchać się w głos tych, którzy mają najwięcej do czynienia z dobrostanem całego zespołu w firmie - pracowników działów HR. To właśnie ich przemyślenia, opinie i propozycje na efektywne działania zostały zebrane w raporcie "Dobrostan psychiczny w miejscu pracy". Raport jest bezpłatny.
Świadomość, jak ważne jest dobre samopoczucie pracownika w miejscu pracy, wydaje się być czymś powszechnym i oczywistym. W rzeczywistości dbanie o dobrostan w pracy wymaga podjęcia konkretnych, długofalowych działań. Konieczne jest zaangażowanie ze strony zespołu, jak i pracodawcy. Prowadzi do stworzenia pewnej strategii w funkcjonowaniu całej firmy. Łatwiej więc zorganizować pojedyncze wydarzenia - webinary, szkolenia itp., niż wprowadzić stałe, konsekwentnie realizowane zmiany w funkcjonowaniu firmy.
REKLAMA


"Mogę iść pobiegać od 12:00 do 14:00 i to jest OK"
Ma na to wpływ wiele czynników, co zauważają już sami pracownicy. Uczestniczka badania, pracownica działu HR, przedstawiła to w następujący sposób:


Work life integration - zamiast work life balans. Kiedyś była mowa, iż dobrze skończyć pracę do 17 i potem mieć życie. Dziś odchodzi się od tej koncepcji na rzecz koncepcji jeżeli mam calla o 20:00 to od 12:00 do 14:00 mogę iść pobiegać i to jest OK. Tak się dzieje w firmach IT, a wymuszone jest to faktem, iż ludzie są w różnych strefach czasowych


Poziom skomplikowania tego procesu nie jest jedyną przeszkodą w jego wdrożeniu. Pracodawcy, kierownicy czy managerowie nie zawsze są skłonni wprowadzać zmiany w przyjętym uprzednio sposobie zarządzania zespołem. Właśnie dlatego członkowie projektu The Presja chcą przybliżyć im perspektywę pracowników i wspólnie opracować rozwiązania, które przyczynią się nie tylko do poprawy wellbeingu, ale też pozytywnie wpłyną na efektywność pracy oraz atmosferę w firmie.
"Te rozwiązania można wdrożyć od razu"
Jak podkreślają inicjatorzy raportu, wnioski w nim zawarte to "naprawdę proste rozwiązania, które większość organizacji może wdrożyć od razu".


Mogłabym powiedzieć, iż w kontekście zawodowym wywodzę się z "bańki firm", w których takie podejście było normą. Tymczasem wychodząc poza nią, widzę, jak wiele jest organizacji, w których idea pustej skrzynki czy braku spotkań w poniedziałki w ogóle nie ma miejsca


- zauważa Magdalena Szyjka, współautorka raportu.


Bezpłatny raport do pobrania
Raport "Dobrostan w miejscu pracy" został opracowany przez Wojciecha Wychowańca, Magdalenę Szyjkę oraz Konrada Zycha, którzy współtworzą Projekt The Presja. Zawiera on cenne spostrzeżenia pracowników wraz z ich analizą oraz wskazówki, co pomaga, a co zdecydowanie przeszkadza w budowaniu wellbeingu pracowników.
Raport można pobrać bezpłatnie na stronie https://raporthr.grwebsite.pl/
***
Projekt The Presja jest częścią Fundacji Z Wyboru. Misją organizacji jest dawanie ludziom ulgi psychicznej w świecie presji. Członkowie projektu starają się realizować cele poprzez rzetelną psychoedukację i psychoterapię. Projekt The Presja dla Firm powstał, by zadbać o zdrowie psychiczne pracowników oraz promować strategie wdrażania wellbeingu w miejscu pracy.


Materiał promocyjny The Presja
Idź do oryginalnego materiału