Leczenie uzdrowiskowe może mieć ogromne znaczenie dla powrotu do zdrowia, ale z formą tą wiążą się również pewne problemy. Jednym z nich jest kwestia refundowania pobytu w sanatorium przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wbrew przekonaniu niektórych osób, większość kuracjuszy nie może skorzystać z całkowicie darmowego wyjazdu. Wyjątkiem są tu dzieci, o czym pisaliśmy szczegółowo w poprzednim artykule. niedługo jednak może się to zmienić.
REKLAMA
Zobacz wideo Kryzys w NFZ, szpitale odwołują wizyty. Rząd mówi: pieniędzy nie będzie
Skierowanie do sanatorium a bezpłatne wyjazdy. Rząd będzie rozmawiał na temat ważnych zmian
Jak informuje "Fakt", w środę 25 czerwca 2025 roku podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu na rzecz wspierania rozwoju uzdrowisk i gmin uzdrowiskowych przedstawiono propozycje zmian w sanatoriach skupiających się na seniorach. Przygotowała je krajowa konsultantka w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej dr Aleksandra Sędziak. Jednym z omówionych punktów było wprowadzenie całkowicie bezpłatnych pobytów w placówkach dla pacjentów w wieku 75 plus. Przypomnijmy, iż w tej chwili NFZ pokrywa tylko koszty zabiegów. Kuracjusze płacą natomiast za zakwaterowanie i posiłki. Ostateczne koszty zależą od standardu pokoju oraz terminu wyjazdu, ale przy trzytygodniowym pobycie mogą wynieść choćby 800-1000 złotych.
Skoro mamy darmowe leki dla osób w wieku 65 plus, to takie bezpłatne sanatoria byłyby wielkim wsparciem
- przekonywała dr Sędziak, cytowana przez "Fakt". Co jeszcze uwzględniono w propozycjach?
Zobacz też: choćby 2150 złotych dla seniorów. Pieniądze trafią jednak do ich dzieci
Sanatorium dla emeryta za darmo to nie koniec zaproponowanych zmian. Te przepisy niedługo mogą się zmienić
Dr Aleksandra Sędziak przyjrzała się również samemu leczeniu w ośrodkach uzdrowiskowych i odniosła się do tego, iż w tej chwili funkcjonuje tylko jeden rodzaj wsparcia obejmujący trzy zabiegi dziennie. Tymczasem zdaniem ekspertki dla niektórych pacjentów może to być zbyt obciążające i należy rozważyć wprowadzenie programu mniej bodźcowego. Ponadto leczenie uzdrowiskowe powinno być dostępne dla osób niesamodzielnych i z niepełnosprawnościami, wraz z opiekunami. w tej chwili niestety nie ma takiej opcji.
Kolejna zmiana dotyczy porady geriatrycznej, czyli specjalnego badania w sanatorium, którego celem byłoby określenie rodzaju wsparcia potrzebnego danemu seniorowi. Oprócz tego poruszono kwestię utworzenia dziennych domów opieki medycznej, gdzie seniorzy mogliby liczyć na zabiegi w trybie dziennym. Obejmowałoby to także posiłek, terapię zajęciową i integrację. Ciekawą i nieco odmienną propozycją są zajęcia cyfrowe dla seniorów, podczas których osoby starsze mogłyby nauczyć się m.in. jak korzystać z Internetowego Konta Pacjenta.
Ministra ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz zadeklarowała, iż zorganizuje spotkanie z komitetem, na którym zostaną omówione przedstawione propozycje. Mają wziąć w nim udział przedstawiciele resortów zdrowia, cyfryzacji i rodziny.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.