Z listy darmowych leków będzie mogło skorzystać ponad 15 mln Polaków. Są to leki odpowiadające na wiele potrzeb pacjentów w wieku powyżej 65 lat, ale także dzieci i młodzieży do 18. roku życia.
Nowa ustawa w sprawie refundacji leków
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę rozszerzającą grupę osób, którym przysługują bezpłatne leki, o dzieci do 18 lat i o seniorów powyżej 65 lat.
Chodzi o nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.
Minister Zdrowia zwróciła uwagę, iż dotychczas bezpłatne leki przysługiwały osobom powyżej 75 lat.
Bezpłatne leki dla osób od 65. roku życia!
Do tej pory z darmowych leków mogło skorzystać około 3 mln osób powyżej 75 lat.
“Dzisiaj poszerzamy bazę osób, która będzie mogła z tej listy leków darmowych korzystać i będzie to ponad 15 mln Polaków“ — wskazała minister zdrowia.
Lista darmowych leków dla nowej grupy uprawnionych została opublikowana 30 sierpnia. Są to leki odpowiadające na wiele potrzeb pacjentów powyżej 65 lat, jak również dla małych dzieci i młodzieży do 18 roku życia.
Cała lista zawiera 1974 strony. Są tu zarówno leki refundowane apteczne, leki dostępne w ramach programu lekowego, stosowane w ramach chemioterapii oraz te przysługujące kobietom w ciąży (2).
Ponadto w obwieszczeniu jest zaktualizowana lista darmowych leków dla seniorów, w tym nowej grupy, która zyskała uprawnienia w tym zakresie, czyli osób po 65 roku życia (liczy 3789 pozycji). A także dla dzieci i młodzieży – ta lista ma 2825 pozycji.
Jakie leki bezpłatne od 1 września? Pełen wykaz leków refundowanych!
Pełen wykaz leków refundowanych dostępny jest w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia:
“Obszary, w których te leki będą dostępne są dość duże. Na pewno odpowiadają na potrzeby pacjentów w chorobach cywilizacyjnych — z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, są to leki przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, leki hipoglikemizujące (1) — wymieniła Sójka.