W debacie Czy w Polsce można zarobić na opiece farmaceutycznej? zorganizowanej przez portal aptekarz.pl udział wzięli: Nicole Wójcik – farmaceutka prowadząca swój gabinet w przychodni POZ, prof. Agnieszka Neumann-Podczaska – prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Farmaceutycznej oraz Krzysztof Kuc – właściciel firmy wdrożeniowo-konsultingowej w obszarze opieki farmaceutycznej.
Czy pacjenci są w stanie zapłacić za usługi opieki farmaceutycznej?
Na początek debaty jej uczestnicy zmierzyli się z pytaniem dotyczącym tego, czy społeczeństwo jest gotowe na płatne usługi opieki farmaceutycznej. Zdaniem Krzysztofa Kuca pacjenci w naszym kraju są przyzwyczajeni, iż za świadczenia zdrowotne muszą zapłacić. Wskazuje on, iż jest to naturalne, by płacić za prywatną wizytę u fizjoterapeuty, psychologa, czy dietetyka. Jedynie farmaceuci przez cały czas wykonują swoje czynności zawodowe, niejako za uśmiech “przy kasie”.
– Pacjenci zdają sobie sprawę, iż zdrowie kosztuje szczególnie tak zaawansowane usługi, jak przegląd lekowy, zaawansowane konsultacje farmaceutyczne czy tworzenie indywidualnego planu opieki farmaceutycznej. Nikt nie oczekuje, iż otrzyma je za darmo. – podsumował Krzysztof Kuc.
Nieco odmiennego zdania jest prof. Agnieszka Neumann-Podczaska. W jej opinii polscy pacjenci muszą nauczyć się, czym są usługi farmaceutyczne i jakie korzyści przynoszą.
– Obserwując pacjentów, widzę, iż ci ludzie absolutnie potrzebują jeszcze upewnienia, po co? Ludzie pytają, nie wiedzą, boją się czasem przyjść na przegląd lekowy, nie wiedzą, czy to nie wejdzie w jakąś interakcję z ich lekarzem. A zatem myślę, iż pacjentów trzeba jeszcze nauczyć tego, czym są te usługi. – podkreśla Prezes PTOF.
Jednocześnie podkreśla, iż nie oznacza to, iż farmaceuci te usługi mieliby wykonywać bezpłatnie. Wskazuje, iż mogą one pochodzić ze środków zewnętrznych, np. z budżetów samorządów. Jako przykład podaje PTOF, które w ostatnim roku od starostw powiatowych oraz gmin pozyskało środki w wysokości prawie 200 tysięcy złotych, z których wykonywane są, m.in. przeglądy lekowe.
Czy farmaceuta w POZ może świadczyć usługi OF?
Przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej jest miejscem, w którym farmaceuta może świadczyć usługi opieki farmaceutycznej. Jednak, aby to robić trzeba najpierw przekonać kierownika przychodni, lekarzy i inne osoby tam pracujące o zasadności wykonywania takich usług.
– Kierownik przychodni od razu powiedziała, że, musi tę usługę mieć w ofercie. Te korzyści, które przedstawiłam właśnie dla pacjentów, to co to im może dać, to tak od razu przekonało, iż nie było wątpliwości, iż trzeba tą usługę wprowadzić. – opowiedziała o swoich doświadczeniach mgr farm. Nicole Wójcik
Nicole Wójcik, która prowadzi gabinet farmaceutyczny w jednej z warszawskich przychodni podkreśla jednak, iż farmaceuta chcący pracować w POZ musi się do tego odpowiednio przygotować.
– Farmaceuta, dopóki nie zdobędzie odpowiednich kompetencji dodatkowych, nie zrobi wielu kursów, czy być może również studiów podyplomowych, nie będzie przygotowany merytorycznie do tego, żeby takich świadczeń udzielać. – zaznacza Nicole Wójcik.
Jak może wyglądać kooperacja farmaceuty z przychodnią POZ?
Współpraca farmaceuty z przychodnią POZ może odbywać się na kilku płaszczyznach. Najwygodniejszą opcją dla obu stron jest umowa b2b. Wymaga ona jednak od farmaceuty założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Jak wskazuje mgr farm. Nicole Wójcik możliwe jest także zatrudnienie farmaceuty w przychodni na zasadzie umowy o pracę, czy umowy zlecenie.
Również różny model może mieć wynagrodzenie wypłacane farmaceucie. Może ono być uzależnione od liczby przyjętych pacjentów, bądź oparte o liczbę przepracowanych godzin.
– Finansowanie może przebiegać dwutorowo. Albo pacjent płaci za usługę i z tych pieniędzy na podstawie umowy farmaceuta otrzymuje wynagrodzenie. Druga opcja polega na tym, iż farmaceuta jest zatrudniony w przychodni i otrzymuje od przychodni wynagrodzenie. I może też być tak, iż wówczas ten pacjent po prostu nie płaci za te usługi. – podkreśla mgr farm. Nicole Wójcik.
Działalność nierejestrowana na początek przygody z OF?
Uczestnicy debaty poruszyli także kwestie związane z prowadzeniem działalności nierejestrowanej. Uznali, iż to forma wykonywania czynności zawodowych, która idealnie sprawdza się na początek przygody z prowadzeniem własnego gabinetu opieki farmaceutycznej. Pozwala ona pobierać opłatę od pacjentów, jednocześnie nie zakładając jednoosobowej działalności gospodarczej. Ma ona jednak swoje ograniczenia.
Działalność nierejestrowana to forma działalności, w której osoba fizyczna może zarabiać, o ile jej przychód w danym miesiącu nie przekracza 75% minimalnego wynagrodzenia. Jednak uwaga – jeżeli w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzono jakąkolwiek działalność gospodarczą, ta opcja nie jest dostępna. Limit przychodu dla tej formy działalności do końca 2024 roku wynosi 3225 zł brutto, ale od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie do 3499,50 zł.
Co ważne, w trakcie działalności nierejestrowanej nie płaci się składek zdrowotnych ani na ubezpieczenie społeczne. Nie składa się także żadnych deklaracji ZUS. To sprawia, iż jest to wygodne rozwiązanie dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z własnym gabinetem, jednak nie chcą jeszcze zakładać działalności gospodarczej.
Warto pamiętać, iż prowadzenie działalności nierejestrowanej wiąże się z koniecznością ewidencjonowania przychodów. W rocznym rozliczeniu podatkowym należy wpisać przychód w rubryce „Pozostały przychód”, co posłuży do wyliczenia podatku dochodowego.
Przekroczenie limitu przychodu w danym miesiącu oznacza obowiązek zarejestrowania działalności gospodarczej. Ma się na to 7 dni od daty przekroczenia. To ważne, by pamiętać o tym terminie, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Warto więc z rozwagą planować swoje działania i zyski.
Świadczenie usług opieki farmaceutycznej online
W trakcie debaty poruszono również kwestie związane ze świadczeniem usług opieki farmaceutycznej online. Zdaniem Krzysztofa Kuca, nie ma żadnych przeciwwskazań, by takie usługi farmaceuta prowadził. Jedyne ograniczenie prawne istnieje wobec usług farmacji klinicznej, które muszą być świadczone w szpitalu.
Krzysztof Kuc zauważył jednak, iż świadczenie usług OF w Internecie wiąże się z takimi samymi obwarowaniami jakby były świadczone stacjonarnie. Farmaceuta musi pamiętać o tym, iż każda usługa musi zostać udokumentowana, bo tego wymagają od nas przepisy. Podkreślił ponadto, iż każda usługa musi zakończyć się przekazaniem informacji do lekarza prowadzącego.
– Opieka farmaceutyczna jest to udokumentowany proces i również w tym wchodzi informacja dla lekarza. Tutaj też warto zadbać o odpowiedni standard robienia tego, aby już zawczasu nie zrazić do siebie lekarzy, iż dajemy im coś, co im w ogóle nie jest potrzebne i z czego nie potrafią skorzystać, bo tak to czasem też wygląda tak. jeżeli coś robimy, musimy to zrobić w taki sposób, żeby po pierwszy pacjent był zadowolony i żeby też lekarz mógł z tego skorzystać, bo nie oszukując się, to właśnie w lekarzach powinniśmy szukać największych sprzymierzeńców. – tłumaczył mgr farm. Krzysztof Kuc.
- Czytaj także: Opieka farmaceutyczna zarzewiem konfliktu między farmaceutami i lekarzami?
Czy farmaceuta może reklamować swoje usługi opieki farmaceutycznej?
Uczestnicy debaty poruszyli także kwestię reklamowania przez farmaceutę świadczonych przez niego usług opieki farmaceutycznej. Zgodnie przyznali, iż reklama sama w sobie jest zabroniona. Jednak możliwe jest przekazywanie niezbędnych informacji na temat prowadzonej działalności.
– Przekazywanie informacji o tym, iż przyjmuje w tym i w tym miejscu, w takich godzinach i podaje adres, jest jak najbardziej możliwa i zgodna z prawem. Można też pokazywać jak wyglądają takie konsultacje, ale oczywiście z zachowaniem tajemnicy zawodowej. – tłumaczyła mgr farm. Nicole Wójcik
Podobnego zdania jest mgr farm. Krzysztof Kuc. Wspomniał on o tym, iż farmaceuta świadczący usługi OF może także mówić o swoich kompetencjach, w tym, np. ukończonych kursach. Jego zdaniem warto także przekazać informacje o zakresie swoich usług oraz jeżeli są komercyjne to także o ich cenniku.
Jak wygląda przyszłość świadczenia usług OF przez farmaceutę?
Zdaniem prof. Agnieszki Neumann-Podczaski przede wszystkim istnieje potrzeba świadczeń usług farmaceutycznych w opiece długoterminowej pacjentów. Podkreśla ona, iż polityka senioralna jest zgodna z tym, iż przeglądy lekowe są potrzebne zarówno w domach pomocy społecznej, jak i zakładach opiekuńczo-leczniczych.
– Myślę, iż to są bardzo dobre miejsca, gdzie farmaceuta mógłby zarobić pieniądze (…). Czy są gotowi zapłacić teraz? Myślę, iż sami ci seniorzy, którzy tam mieszkają, pewnie jeszcze nie. Jednak sami dyrektorzy tych instytucji mówią tak: my chcemy, chcemy farmaceutów, więc myślę, iż być może rodziny tychże pacjentów, które mają środki, widząc, iż mieszkający tam ojciec, dziadek ma ten serwis i daje on korzyści, będą w stanie zapłacić za niego. – wskazuje prof. Neumann-Podczaska.
W trakcie debaty pojawił się także pomysł na to, by świadczenia usług opieki farmaceutycznej zaproponować prywatnym podmiotom opieki zdrowotnej.
– Mamy już zaawansowane rozmowy z dużymi operatorami w tym zakresie. Skoro samorządy są gotowe do stanięcia, to z całą pewnością gotowi będą również gracze biznesowi. Także tak, zdecydowanie jest to dobry kierunek. – podsumowała ten pomysł prof. Agnieszka Neumann-Podczaska.
©MGR.FARM