Czy twoje dziecko ma czerwoną kreskę za uchem? To niepokojący objaw, który wielu lekceważy

gazeta.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Fot. screen Instagram / med.learn / pixabay / JillWellington


Niektóre objawy choroby nie są charakterystyczne. Pojawienie się kaszlu i kataru to jeszcze nie powód, by się zamartwiać. Trzeba być jednak czujnym, bo jak się okazuje, czasem pojawienie się dość nietypowej zmiany, może być początkiem poważnej infekcji. Mowa o ostrym zapaleniu wyrostka sutkowatego.
Jako mama wiem doskonale, iż lepiej dmuchać na zimne, bo jak się okazuje, drobny i nic nieznaczący szczegół, może być początkiem bardzo poważnej infekcji. W przypadku mojego dziecka zwykle pierwszym symptomem jest brak apetytu. jeżeli odmawia domowego rosołu – wiem, iż coś się dzieje. Tylko, czy każdą chorobę można przewidzieć? Tu najważniejsze jest, by obserwować swoją pociechę i ingerować, gdy tylko pojawi się jakikolwiek niepokojący objaw, w tym także wszelkie znamiona – od czerwonych kropek, po kreskę za uchem.


REKLAMA


Zobacz wideo Co jeść na śniadanie? Leszek Klimas wymienia choroby i schorzenia, przy których nie powinno się jeść węglowodanów


Czerwona kreska za uchem – to objaw poważnej choroby
Na Instagramie Medical Education (@med.learn), gdzie publikowane są różnego rodzaju filmy i zdjęcia dotyczące najnowszych metod leczenia niektórych chorób, pojawiła się dość nietypowa fotografia. Przedstawia ona tył ucha kilkuletniej dziewczynki. Co w tym takiego nietypowego? Otóż dziecko ma czerwoną kreskę, znamię, która zwiastuje poważną chorobę. Mowa o ostrym zapaleniu wyrostka sutkowatego.


Ostre zapalenie wyrostka sutkowatego jest poważną infekcją bakteryjną kości wyrostka sutkowatego, która występuje w wyniku ostrego zapalenia ucha środkowego (AOM). Zapalenie wyrostka sutkowatego jest wynikiem infekcji, która obejmuje powietrzne komórki i wykazuje zapalenie kości


- czytamy w zamieszczonym poście.


Choroba zwykle jest powikłaniem po ostrym lub przewlekłym zapaleniu ucha przewlekłego. W zdecydowanej większości przypadków pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym i tu co ważne, wymaga specjalistycznego leczenia.


Jak rozpoznać stan zapalny?
Czerwona kreska to niejedyny objaw zapalenia. Tu pojawia się także i ból całego ucha, wysięk i w wielu przypadkach dochodzi także do wysokiej i trudnej do zbicia gorączki. Może pojawić się także obrzęk. Tych objawów nie wolno bagatelizować i za każdym razem należy udać się do specjalisty, by wdrożyć odpowiednie leczenie.


Niestety walka z chorobą może być dość długa, ponieważ leki (ze względu na jego umiejscowienie) wolno docierają do miejsca docelowego. Niekiedy konieczne jest też stosowanie terapii sekwencyjnej, czyli przyjmowanie zastrzyków.
Idź do oryginalnego materiału