Uzależnienie od telefonów stało się niezwykle powszechne, a izolacja z powodu COVID-19 z pewnością nie pomogła.
Coraz częściej choćby przedszkolaki mają własny telefon z dostępem do internetu, jednocześnie rodzice nie mają pojęcia, ile dokładnie czasu dzieci spędzają przed ekranem.
Warto zwrócić uwagę na niepokojące objawy, które mogą świadczyć o uzależnieniu.
Z raportu Nastolatki 3.0. przygotowanego przez NASK wynika, iż czasie wolnym od zajęć szkolnych młodzież w 2020 roku korzystała z sieci średnio 4 godziny i 50 minut dziennie. W dni świąteczne, weekendy czy wakacje ten wskaźnik się zwiększał i wynosił średnio 6 godzin i 10 minut.
To sporo. Niezwykle niepokojąca jest również reakcja rodziców. Z odpowiedzi opiekunów wynika, iż internet był zwykle jedynym pomysłem na organizację czasu wolnego młodego człowieka. Często także rodzice nie byli w stanie oszacować, jaki dokładnie czas ich dzieci spędzały w internecie i nie kontrolowali korzystania z sieci w godzinach nocnych.
Najtrudniej wyważyć
W dzisiejszych czasach niezwykle trudno odciąć dziecko od współczesnych mediów: telefonu i internetu. Stawiamy na szali edukację, rozwój, nadążanie za technologią czy kontakty z rówieśnikami, razem ze zdrowiem naszego dziecka. Są oczywiście zalecenia specjalistów, jednak nie można zapominać, iż bardzo wiele zależy od indywidualnych predyspozycji dziecka.
Wiele badań potwierdziło, iż spędzanie zbyt dużej ilości czasu przed ekranem (w tym telefonem) może mieć negatywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne dzieci.
Kiedy zacząć się niepokoić?
Nadmierne korzystanie z telefonów może wywołać wiele skutków ubocznych: od problemów behawioralnych, zaburzeń snu, depresji, po otyłość, problemy z układem nerwowym czy wolniejsze umiejętności rozwoju społecznego.
Inne problemy, które mogą się pojawić, to zachowania kompulsywne, które odnoszą się do chęci wykonywania czynności w sposób uporczywy i powtarzalny. W tym przypadku może to oznaczać chęć ciągłego sprawdzania telefonu, niemożność oderwania się od ekranu, ciągłe obawy o to, iż telefon się rozładuje lub iż zapomni się ładowarki itp.
Warto być czujnym i zwrócić uwagę, czy u dziecka nie pojawiły się pierwsze objawy uzależnienia od telefona. Oto sześć znaków ostrzegawczych, na które należy zwrócić szczególnie uwagę:
Oderwanie dziecka od telefona może być trudne i przytłaczające, ale nie jest niemożliwe, zwłaszcza jeżeli znajdziesz na to kreatywne sposoby:
Niezbędny wspólny rodzinny czas - nie pozwalaj w tym czasie na ekrany, zamiast filmu zaproponuj coś atrakcyjnego np. gry planszowe lub interesujące wycieczki.
Ustalcie domowe zasady ekranowe - harmonogram oraz limity korzystania ze telefonów, komputerów i telewizji dla wszystkich domowników.
Nie pozwalaj dziecku korzystać z telefonu przed snem.
Nigdy nie używaj telefona jako nagrody lub rozrywki.
Zidentyfikuj zainteresowania dziecka i zadbaj o ich rozwijanie.
Nie pouczaj dziecka na temat korzystania ze telefonów. Lepiej określ zalety i wady.
Daj dobry przykład!
Jako rodzic koniecznie upewnij się, jaki dajesz dziecku przykład. Kiedy spędzasz czas ze swoją pociechą, unikaj korzystania z telefonów i spędzaj z nią więcej wartościowego czasu.
Jeżeli podejrzewasz, iż twoje dziecko jest uzależnione od telefona, warto udać się na konsultację z psychologiem lub psychoterapeutą uzależnień. Taki specjalista posiada odpowiednie narzędzia, dzięki którym może stwierdzić, czy dziecko rzeczywiście walczy z uzależnieniem, dysponuje również wiedzą umożliwiającą skuteczną terapię fonoholizmu.