Czy to jest przyszłość nauczania anatomii? Rezydenci reagują

termedia.pl 6 miesięcy temu
Zdjęcie: 123RF


Studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego uczą się anatomii na modelach narządów wydrukowanych w technice 3D. Pomysł krytycznie ocenia Porozumienie Rezydentów OZZL.



Studenci medycyny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego mają możliwość nauki anatomii jeszcze przed pierwszą wizytą w prosektorium. A to za sprawą drukarki 3D, która zapewnia im możliwość korzystania z trójwymiarowych modeli poszczególnych narządów. Do tej pory powstał model serca, a w przyszłości będą też mózg i płuca – pisze „Kurier Lubelski”.

Drukowany mózg – nasz model jest bardzo precyzyjny

Dziekan Wydziału Medycznego KUL prof. Ryszard Maciejewski zapowiada, iż powstaną również kolejne narządy. W jego ocenie modele 3D mają wysoką wartość dla edukacji studentów, ponieważ mogą służyć do celów dydaktycznych znacznie dłużej niż ich naturalne odpowiedniki.

– Prawdziwy mózg deformuje się przy każdym wyciągnięciu z czaszki i może się uszkodzić. Nasz model jest bardzo precyzyjny i pozwala uczyć się prawdziwej anatomii, a studentom pozwala na nieograniczoną liczbę eksperymentów. To jest przyszłość dydaktyki anatomicznej – podkreśla dziekan.

Drukowany mózg będzie podzielony na sześć części, które zostaną dopasowane do wcześniej przygotowanego modelu głowy. Jeden „plaster” mózgu drukuje się od 2 do 17 godzin, czytamy.

Komentarz lekarzy rezydentów

– Mózgi, rózgi, płuca, serca i pontony – to wszystko, a choćby więcej, można wydrukować na drukarce 3D i, jak się okazuje, może to być podstawą do nauczania na kierunku lekarskim – pisze na wstępie w opublikowanym poście Porozumienie Rezydentów OZZL.

Mózgi, rózgi, płuca, serca i pontony - to wszystko, a choćby więcej(!), można wydrukować na drukarce 3D i, jak się okazuje, może to być podstawą do nauczania na kierunku lekarskim!

Na ten pomysł wpadły liczne już uniwersytety medyczne, jednak ze względu na niską dokładność… pic.twitter.com/a2GjAEg72O

— Porozumienie Rezydentów OZZL (@Rezydenci) April 26, 2024
Nowatorski atlas porodu 3D dla studentówZaawansowana technologia trówymiarowa i animacja są już wykorzystywane do przygotowywania pomocy naukowych dla studentów kierunków medycznych. Śląski Uniwersytet Medyczny właśnie przygotowuje pionierski, pierwszy w kraju „Atlas porodu 3D” dla przyszłych położnych.
Idź do oryginalnego materiału