Czy program kształcenia przyszłych farmaceutów wymaga zmiany?

mgr.farm 1 tydzień temu

W zależności od uczelni, w trakcie roku realizowane jest od 700 do choćby 1000 godzin dydaktycznych zajęć. Poza przedmiotami odbywającymi się w murach wydziału, w program kształcenia wlicza się też sporo godzin obowiązkowych praktyk, które rozpoczynają się już na 3. roku. Dają one możliwość bliższego poznania swojego potencjalnego miejsca pracy: apteki ogólnodostępnej, apteki szpitalnej oraz firmy farmaceutycznej.

Jeden kierunek, wiele możliwości…

Zdecydowaną zaletą studiów farmaceutycznych jest bardzo obszerny rynek pracy, a co za tym idzie, duży wybór ścieżek kariery. Farmacja, kiedyś kojarzona wyłącznie z apteką, na przestrzeni ostatnich lat przeżywa swój rozkwit. Obserwuje się w tej chwili zwiększone zapotrzebowanie na farmaceutów w różnych obszarach rynku farmaceutycznego. Oczywiście każdy z sektorów farmacji jest inny, przez co wymaga od pracownika zupełnie różnych umiejętności.

Niemniej jednak wszyscy absolwenci, bez względu na zainteresowania, realizują te same przedmioty, a studia nie różnicują się w zależności od preferencji, jak często ma to miejsce na innych kierunkach. Czy w taki razie możliwe jest odpowiednie przygotowanie studentów do każdego z oferowanych na rynku stanowisk?

– Studia farmaceutyczne w mojej ocenie nie dają przygotowania do zawodu – ani do pracy w aptece, ani do pracy w badaniach klinicznych. Mogę powiedzieć na podstawie swoich osobistych doświadczeń – kilka lat pracowałam w badaniach klinicznych, a od 20 lat prowadzę grupę aptek. – mówi mgr farm. Ewa Budzowska, właścicielka sieci aptek „Apteka od serca”.

Program kształcenia musi się zmienić

Na przestrzeni ostatnich lat świadomość roli farmaceuty w ochronie zdrowia zdecydowanie wzrosła. Z tego powodu kładzie się w tej chwili duży nacisk na odpowiednie przeszkolenie studentów m.in. z usług opieki farmaceutycznej, w tym również wykonywania szczepień. Niemniej jednak opinie ekspertów i osób z branży wskazują, iż reforma programu nauczania na studiach farmaceutycznych wciąż jest niezbędna.

Na podstawie postulatów studentów i absolwentów farmacji Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na bieżąco analizuje aktualne potrzeby. w tej chwili realizowane są prace nad reformami zasad odbywania sześciomiesięcznej praktyki w aptece.

Jednak między analizą postulatów, a urzeczywistnieniem potrzeb jest ogromna granica. Należy pamiętać, iż w większości przypadków zasady kształcenia determinowane są przez konkretne ustawy prawne, których zmiany wymagają czasu. Podobnie jak wprowadzenie później tych zmian w życie.

Alternatywna droga…

Niekompletne przygotowanie studentów do zawodu farmaceuty, skutkuje zwiększonym zainteresowaniem specjalizacjami, studiami podyplomowymi czy kursami. Obejmują one naprawdę szeroki zakres tematów z rynku farmaceutycznego, dlatego absolwenci chętnie korzystają z takich możliwości. Jest to prosty sposób na rozwinięcie swoich zainteresowań i zdobycie cennej wiedzy, związanej bezpośrednio z wybraną przez siebie ścieżką kariery.

Źródła:

  1. https://www.umw.edu.pl/pl/kierunek-farmacja/plany-studiow
  2. https://farmacja.cm.uj.edu.pl/pl/rekrutacja/farmacja/program-studiow-farmacja/
  3. https://sejm.gov.pl/INT10.nsf/klucz/ATTD6ZHT9/%24FILE/z00604-o2.pdf
Idź do oryginalnego materiału