Czy picie samemu to alkoholizm?

gabinetchirurgiczny.com 1 tydzień temu

Wiele osób zastanawia się, czy picie samemu to alkoholizm. Regularne picie na umór, zwłaszcza w samotności, często kojarzone jest z alkoholikami, dlatego takie pytanie jest zasadne. Nie bez powodu, gdyż alkoholicy bardzo często spożywają alkohol przez wiele dni w pojedynkę. Po czym rozpoznać alkoholika i jak przestać pić samemu?

Kim jest alkoholik? Objawy alkoholizmu i fazy choroby alkoholowej

Alkoholik jest, najprościej rzecz ujmując, osobą uzależnioną od alkoholu. Nie sposób jednak tak generalizować, gdyż alkoholizm ma różne oblicza, a samym alkoholikiem może zostać każdy – niezależnie od sytuacji życiowej, finansowej, miejsca, w którym żyje, wieku czy doświadczeń. Alkoholik to ktoś, kto nie kontroluje częstotliwości, z jaką pije, ani ilości spożywanych napojów alkoholowych. Wraz z rozwojem nałogu coraz trudniej przychodzi mu odmówienie sobie alkoholu, przy czym przez długi czas osoba uzależniona może pozostawać w nieświadomości, iż problem ten w ogóle występuje.

Alkoholizm to uzależnienie od alkoholu, które cechuje kompulsywne spożywanie napojów alkoholowych. Nałóg ten jest zaliczany do grupy zaburzeń psychicznych i zaburzeń związanych z używaniem substancji psychoaktywnych. Uzależnienie od alkoholu ma charakter postępujący – istnieją cztery opisane fazy choroby alkoholowej, dla której wyróżnia się konkretne zachowania i objawy uzależnienia, jednakże granice między fazami są płynne.

  1. Faza wstępna. Etap fazy wstępnej to okres, w którym w większości przypadków nie sposób dostrzec problem. Zachowania typowane dla tej fazy alkoholizmu są na tyle niecharakterystyczne, iż łatwo jest je pomylić na przykład z imprezowym trybem życia. Jest to czas, w którym zafascynowanie alkoholem dopiero się rozwija, dlatego zasadność określania niektórych zachowań u danej osoby jako problem z alkoholem może budzić wątpliwości. Istotną wskazówką może być fakt, iż z czasem można zaobserwować rosnącą tolerancję organizmu na alkohol z powodu coraz częstszego sięgania po napoje wysokoprocentowe.
  2. Faza ostrzegawcza . Na tym etapie łatwiej już jest zauważyć, iż coś w postępowaniu danej osoby może wskazywać na rozwijający się problem alkoholowy. Osoba znajdująca się w fazie zwiastunowa coraz częściej spożywa alkohol, adekwatnie wynajdując kolejne wymówki i usprawiedliwienia dla tego, iż w ogóle pije. Coraz częściej można spotkać taką osobę w stanie upojenia alkoholowego.
  3. Faza krytyczna (ostra). Jest to faza, która nie powinna wzbudzać już wątpliwości. Alkohol na tym etapie jest spożywany już niemal regularnie, a sama osoba uzależniona może już spostrzec, iż potrzebuje napić się alkoholu choćby niejako wbrew swojej woli. Jest to związane z upośledzeniem układu nagrody – organizm wręcz domaga się kolejnej dawki alkoholu.
  4. Faza przewlekła (chroniczna). W tym przypadku mówimy o w pełni rozwiniętym uzależnieniu od alkoholu. Na tym etapie dochodzi do popadania w ciągi alkoholowe, rozwoju wielu chorób spowodowanych nadmiernym spożywaniem alkoholu, a sam alkoholik może popadać w wiele kłopotów dotyczących różnych aspektów życia, takich jak życie zawodowe, rodzinne czy kłopoty finansowe.

Rozwój choroby alkoholowej prowadzi do wielu problemów w życiu – osobistych, zdrowotnych, zawodowych i finansowych. Różne fazy uzależnienia mogą trwać, w zależności od wielu czynników, od kilku miesięcy do choćby kilku lat, a objawy uzależnienia przez długi czas mogą pozostać niezauważone. W tym czasie zdrowie alkoholika podupada – zaczynają to odczuwać narażone na szkodliwy wpływ alkoholu narządy, takie jak wątroba, trzustka, serce czy mózg. Cierpią również relacje z bliskimi, które narażone są na wiele napiętych sytuacji i na konflikty rodzące się, a następnie wybuchające z powodu częstego popadania w stany upojenia alkoholowego, a choćby ciągi. Alkoholik wraz z rozwojem choroby alkoholowej coraz bardziej zaczyna zaniedbywać swoje obowiązki, co wiąże się z problemami w pracy, a w konsekwencji – również z problemami finansowymi.

Dużym potencjałem dla pogłębiania się nałogu alkoholowego jest sytuacja, w której alkoholik spożywa napoje wysokoprocentowe potajemnie i w samotności. Alkoholizm ma charakter postępujący, a – jak już wspomnieliśmy – granice między poszczególnymi fazami uzależnienia są tak naprawdę płynne, w związku z tym niektóre zachowania mogą występować z pewnym przesunięciem w stosunku do stadium uzależnienia. W rozpoznaniu alkoholizmu może pomóc zaobserwowanie pewnych charakterystycznych dla alkoholików zachowań:

  • zwiększona częstotliwość i chęć do spożywania napojów alkoholowych,
  • regularne picie alkoholu,
  • stopniowo i stale zwiększająca się tolerancja na działanie substancji alkoholowych,
  • wymówki, okazje i powody do napicia się,
  • spożywanie alkoholu potajemnie i nierzadko w samotności,
  • zaniedbywanie obowiązków.

Picie w samotności. Czy to objaw uzależnienia?

Objawy uzależnienia od alkoholu rozwijają się wraz z postępem choroby. Niektóre z objawów mogą wcześnie sugerować problem z alkoholem, choćby jeżeli jest to jeszcze bardzo wczesne stadium nałogu alkoholowego. Jednym z sygnałów, iż u bliskiej nam osoby rozwija się problem alkoholowy, jest spożywanie przez tę osobę alkoholu w samotności. Często takie osoby sięgają po alkohol w celu poradzenia sobie z własnymi emocjami, dlatego nie potrzebują towarzystwa do spożywania napojów wysokoprocentowych. Rzeczywistym powodem w tym przypadku nie jest rozrywka, a chęć ucieczki – a to prosta droga do rozwoju uzależnienia.

Zagrożenie związane ze spożywaniem alkoholu w samotności

Należy pamiętać, iż w przypadku problemu z alkoholem osoba uzależniona może nie mieć kontroli nad ilością spożywanego alkoholu. Na pewnym etapie uzależnienia może dojść choćby do regularnego popadania w kilku-, a choćby kilkunastodniowe ciągi alkoholowe. o ile alkoholik pije w samotności i w pobliżu nie znajduje się nikt bliski, może dojść do wielu niebezpiecznych sytuacji związanych z bezpośrednim zagrożeniem życia.

Podczas ciągu alkoholowego jesteśmy narażeni na konsekwencje zdrowotne związane z zatruciem pokarmowym, a choćby zapaścią. Objawy takiego stanu są niezwykle niebezpieczne i mogą skutkować choćby śmiercią. Wyjście z cugu alkoholowego również może wiązać się ze stanami zagrażającymi bezpieczeństwu alkoholika, co związane jest z objawami zespołu abstynencyjnego. Ponadto, podczas stanu upojenia alkoholowego może dojść do wielu niebezpiecznych sytuacji, np. spadnięcia ze schodów, utraty przytomności, zadławienia się wymiotami, niedopilnowania papierosa i wywołania pożaru, a także wielu innych.

Miejmy świadomość, iż spożywanie – zwłaszcza nadmiernych ilości – alkoholu w samotności może nie tylko przyczyniać się do rozwoju uzależnienia od alkoholu, ale także powodować bardzo niebezpieczne sytuacje.

Jak przestać pić alkohol samemu?

Picie alkoholu w samotności jest prostą drogą do rozwoju uzależnienia od alkoholu. Dzieje się tak wówczas, gdy alkohol staje się dla nas sposobem na ucieczkę od trudnej rzeczywistości. Nie jest to jednak sposób i należy zrozumieć, iż alkohol nie pomoże nam w zażegnaniu problemów w życiu.

Nie bójmy się prosić o wsparcie bliskich. Jest ono niezwykle ważne na drodze ku wyjściu z uzależnienia, a chęć walki o swoje życie to nie jest wstyd. Warto podjąć się próby rozmowy i wyrazić głośno to, co się czuje. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak udanie się po pomoc do specjalisty – najbardziej profesjonalną formę wsparcia otrzymamy w ośrodkach leczenia uzależnień i podczas psychoterapii, często niezbędnej do wyleczenia się z alkoholizmu. W niektórych przypadkach warto będzie wprowadzić również farmakoterapię. Takie kompleksowe podejście ma szansę skutkować największym prawdopodobieństwem poradzenia sobie z problemem alkoholowym.

Idź do oryginalnego materiału