Czy nastąpi przełom w leczeniu czerniaka?

forumleczeniaran.pl 4 miesięcy temu

Na łamach czasopisma „New England Journal of Medicine” opublikowano wyniki testów dotyczących immunoterapii przedoperacyjnej w leczeniu czerniaka trzeciego stopnia. Jest to przełomowe badanie, które może zrewolucjonizować onkologię.

Terapia skojarzona dwoma lekami

W przełomowym badaniu wzięli udział eksperci z sześciu krajów, w tym z Polski, prof. Piotr Rutkowski i dr Joanna Placzke z Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego (NIO-PIB) w Warszawie. Wyniki stanowią kolejny przełom w dziedzinie onkologii. Głównym celem badania było porównanie skuteczności leczenia, w którym operację poprzedza podanie dwóch cykli immunoterapii skojarzonej, z tradycyjnym leczeniem pooperacyjnym, czyli takim, w którym immunoterapia podawana jest po operacji przez rok.

Jak informują specjaliści, badania rozpoczęto w Holandii i Australii i były one prowadzone w charakterze akademickim. Dzięki tym testom opracowano lek, który mógł być stosowany w leczeniu przedoperacyjnym.

– Polska, dzięki międzynarodowej reputacji w dziedzinie badań klinicznych, była jednym z kluczowych państw rekrutujących do tego projektu. W ciągu dwóch lat badaniu poddano 400 chorych. Już po bardzo krótkim okresie obserwacji, bo po niespełna roku, zauważono, iż przeżycia pacjentów wolne od zdarzeń (tzw. event-free survival) były o 26% lepsze w grupie, która otrzymała tylko te dwa cykle przedoperacyjnie, w stosunku do chorych, którzy otrzymywali standardowe leczenie pooperacyjne – dodał prof. Piotr Rutkowski.

Badanie, które zostało przeprowadzone w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie i blisko 20 ośrodkach na całym świecie, wykazało, iż u blisko 60% pacjentów czerniak prawie całkowicie zniknął.

– To badanie może zrewolucjonizować podejście do terapii nie tylko czerniaka, ale i innych nowotworów, bo zamiast leczyć pacjentów, w tym przypadku, przez rok, leczymy ich przez 6 tygodni! Uważam także, iż to badanie może stać się podstawą do zmiany programu lekowego w Polsce. To pozwoliłoby na szybsze wdrożenie nowej metody leczenia, bo leczenie to jest nie tylko skuteczniejsze, ale również bardziej ekonomiczne, czyli korzystne zarówno dla pacjentów, jak i systemu opieki zdrowotnej – dodaje ekspert.

Nowotwory skóry w Polsce

Częstotliwość występowania czerniaka systematycznie rośnie.

– w tej chwili diagnozujemy około 4000 przypadków czerniaka rocznie, ale liczba zachorowań co 10 lat podwaja się. Korelacja między kontaktem skóry ze słońcem bez zabezpieczenia filtrem lub odzieżą a czerniakiem, jest dokładnie taka jak między paleniem a rakiem płuc – apeluje profesor.

Ekspert podkreśla również, iż należy położyć większy nacisk na edukację i prewencję w zmniejszaniu zachorowań na czerniaka.

Badania międzynarodowego zespołu polskich naukowców są kamieniem milowym w leczeniu czerniaka i dają nadzieję na skuteczniejsze i krótsze metody leczenia pacjentów na całym świecie. Jednakże pomimo ogromnych inwestycji w badania kliniczne finansowane ze środków komercyjnych, prowadzi się bardzo kilka badań niekomercyjnych.

– Przykład powyższego badania pokazuje, iż niekomercyjne badania kliniczne inicjowane przez lekarzy-naukowców mogą skutkować znaczącymi zmianami w standardach leczenia. Dlatego zachęcam naukowców NIO do aplikowania w bieżącym konkursie na niekomercyjne badania kliniczne i eksperymenty badawcze w obszarze onkologii, ogłoszonym przez Agencję Badań Medycznych. Liczę na to, iż nasz Instytut pozostanie liderem pozyskiwania funduszy z tej agencji badawczej, a realizacja projektów przełoży się na przyszły dorobek publikacyjny i postęp w leczeniu pacjentów onkologicznych – podsumowuje prof. Michał Mikula, Dyrektor ds. Naukowych NIO-PIB.

Źródło: nio.gov.pl

Idź do oryginalnego materiału