Czy badania muszą być na czczo?
O tym, czy badanie krwi powinno odbyć się na czczo, decyduje lekarz jednak tylko wybrane badania wymagają postu, by nie doszło do zafałszowania wyników.
Dotyczy to przede wszystkim badań związanych z oznaczeniem stężenia glukozy, elektrolitów czy cholesterolu, jednak większość pacjentów całkowicie rezygnuje z pierwszego posiłku.
Pacjenci często powstrzymują się od picia przed badaniem, a to duży błąd, ponieważ wypicie jednej szklanki wody nie tylko nie zakłamie wyników morfologii, ale ułatwi badanie. Dlaczego?
Przed pobraniem krwi można pić wodę
Woda wypita przed badaniem przede wszystkim korzystnie wpłynie na nawodnienie organizmu. To z kolei sprawi, iż naczynia krwionośne będę bardziej wyraźne, a osobie pobierającej krew będzie łatwiej przeprowadzić całą procedurę.Reklama
Prawidłowo wypełnione łożysko naczyniowe sprawia, iż żyły są napięte, woda rozrzedzona krew po nocy, dzięki czemu napiera ona na ściany naczyń i pod większym ciśnieniem wypływa z niego w trakcie pobierania materiału.
Co pić przed pobraniem krwi?
Szklankę wody najlepiej wypić na pół godziny przed badaniem krwi. Należy pamiętać, iż powinna być to woda przegotowana lub źródlana. Woda mineralna może wpłynąć na wynik poziomu elektrolitów we krwi, jeżeli są one zlecone w badaniu. Absolutnie nie należy spożywać wody smakowej bądź wody z dodatkiem soku zagęszczonego - duża zawartość cukru sprawi, iż jeżeli ma zostać wykonany pomiar glikemii na czczo, wynik ten nie będzie rzetelny.
jeżeli udajemy się na badania, które nie wymagają oznaczenia elektrolitów czy poziomu glikemii, można wypić słabą kawę lub herbatę, ponieważ płyny te nie wpływają na wynik badań laboratoryjnych. jeżeli jednak nie jesteśmy pewni, jakie dokładnie badania zostały zlecone - należy ograniczyć się tylko do wody.
Czego nie pić przed pobraniem krwi?
Przed badaniem krwi należy powstrzymać się od spożywania alkoholu i to już na 2-3 dni wcześniej. Alkohol zakłóca wyniki niektórych badań, takich jak: bilirubina, cholesterol, elektrolity, poziom hormonów.
To oznacza, iż spożywanie alkoholu choćby dzień przed badaniem, może zakłamać wyniki badań związane z oceną pracy wątroby czy układu krwionośnego.
CZYTAJ TAKŻE: