Fundacja Rodzić po Ludzku domaga się uwzględnienia głosu organizacji społecznych w dalszych pracach nad projektem ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.
Fundacja Rodzić po Ludzku, jako organizacja społeczna działająca na rzecz praw kobiet w zakresie opieki okołoporodowej, wyraża głębokie zaniepokojenie proponowanymi zmianami w organizacji opieki nad kobietami w okresie okołoporodowym. Dlatego w dniu 30 sierpnia br. Joanna Pietrusiewicz, prezeska fundacji, złożyła pismo z uwagami do Ministerstwa Zdrowia.
Proponowane przez ministerstwo zmiany znacząco wpłyną na organizację opieki okołoporodowej w Polsce, a zostały zaprojektowane bez szerokiej debaty publicznej, w szczególności bez włączenia do niej reprezentantów organizacji społecznych. Brak transparentności i ograniczenie udziału społecznego w procesie legislacyjnym, dotyczącym fundamentalnych kwestii zdrowotnych, podważa zaufanie do podejmowanych decyzji i rodzi uzasadnione obawy o jakość opieki w przyszłości.
Domagamy się zainicjowania szerokiej debaty publicznej, która pozwoli na wypracowanie rozwiązań adekwatnych do potrzeb i oczekiwań społeczeństwa. W szczególności, tak daleko idące zmiany powinny być przedmiotem analizy zespołu ministerialnego ds. bezpieczeństwa zdrowotnego kobiet. Apelujemy o odpowiedzialne i partnerskie podejście do tworzenia systemu ochrony zdrowia, który będzie sprawiedliwy i dostosowany do realnych potrzeb kobiet i ich rodzin, niezależnie od miejsca zamieszkania czy statusu materialnego.
Treść pisma do Ministerstwa Zdrowia w załączniku.