Czy lekarze boją się AI?

termedia.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: 123RF


Niemal połowa badanych lekarzy deklaruje, iż miała już kontakt z rozwiązaniami wykorzystującymi sztuczną inteligencję w opiece medycznej – ponad 60 proc. z nich określa swoje nastawienie względem AI jako pozytywne lub neutralne. Czego zatem obawiają się specjaliści?



Rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję są coraz częstsze w gabinetach lekarskich – lekarze coraz chętniej testują nowe technologie. Wielu z nich ma świadomość, iż sztuczna inteligencja może znacząco usprawnić codzienną pracę i odciążyć ich w prostych, powtarzalnych zadaniach.

Najwięcej oczekiwań wzbudza możliwość uwolnienia czasu lekarzy poświęcanego w tej chwili na powtarzalne, rutynowe czynności oraz szybsza i precyzyjniejsza analiza wyników badań.

Prezentujemy wyniki badania nastawienia lekarzy i specjalistów wobec AI przeprowadzonego przez portal ZnanyLekarz.

Medycy, którzy deklarują, iż mieli już do czynienia z AI, wykorzystują tę technologię do podsumowywania wywiadów i notatek oraz do analizy danych – RTG, EKG, diagnostyka i interpretacja testów. AI wspiera także wyszukiwanie informacji medycznych oraz szybkie uzyskiwanie definicji pojęć. W obszarach pozamedycznych AI wykorzystywana jest do redagowania treści, w tym materiałów na media społecznościowe.

Na potrzeby badania AI została zdefiniowana jako technologia komputerowa, która potrafi rozpoznawać wzorce, zapamiętywać je i zastępować człowieka w powtarzalnych zadaniach, takich jak rozumienie tekstu lub mowy czy wykonywanie rutynowych, powtarzalnych czynności.

Ponad 60 proc. ankietowanych lekarzy określa swoje nastawienie względem AI jako pozytywne lub neutralne (u niemal 40 proc. dominującym uczuciem jest ekscytacja, kolejnych 25 proc. jest tak samo podekscytowanych jak zaniepokojonych).

Jedynie 13 proc. osób deklaruje, iż przeważającym uczuciem jest zaniepokojenie, jednak ponad 22 proc. nie potrafi jednoznacznie określić swojego nastawienia. Nastawienie osób, które mają już za sobą pierwsze doświadczenia z technologią opartą na sztucznej inteligencji, jest zdecydowanie bardziej entuzjastyczne.

Trzema ważnymi czynnikami, które mogą przekonać specjalistów do wdrożenia AI do swojej praktyki, są:

  • dokładność i rzetelność algorytmów AI,
  • łatwość integracji z istniejącymi systemami i narzędziami,
  • możliwość zmniejszenia pracy administracyjnej.

Na kolejnych miejscach wymieniane są:

  • gwarancja bezpieczeństwa i prywatności danych pacjentów,
  • możliwość poświęcenia więcej czasu i uwagi pacjentowi,
  • zgodność z regulacjami i wymogami prawnymi,
  • możliwość optymalizacji kosztów operacyjnych,
  • otwartość i akceptacja tych rozwiązań przez pacjentów.

Ponad połowa ankietowanych (55,6 proc.) deklaruje, iż zamierza wdrożyć rozwiązania oparte na AI w swojej praktyce lekarskiej, a jedna na pięć osób jest zdecydowanie przekonana, iż tak się stanie.

Co więcej, aż 64 proc. specjalistów wskazuje, iż w tej chwili największym obciążeniem w ich pracy jest konieczność prowadzenia dokumentacji medycznej i notowania na komputerze podczas wizyty.

„Nastawienie lekarzy wobec AI” to badanie ilościowe zrealizowane w lutym 2025 r. W badaniu wzięło udział 90 respondentów (lekarzy i specjalistów).

Raport w całości dostępny na stronie internetowej: www.znanylekarz.pl/raport-ai-w-opiece-medycznej.

Idź do oryginalnego materiału