Czy jestem Narcyzem? Oto oznaki, które mogą na to wskazywać!

blaber.pl 11 miesięcy temu

Narcyzm to w ostatnim czasie naprawdę gorący temat. Piszą o nim zarówno twórcy blogowi jak i media głównego nurtu, a politycy chętnie wydają diagnozy o wystąpieniu tego zaburzenia u swoich oponentów. A jakby ugryźć to zagadnienie z nieco innej strony? Zastanów się, czy to może Ty jesteś narcyzem? W jaki sposób rozpoznać narcyzm u siebie? Jakie przesłanki mogą wskazywać na to, iż występuje u Ciebie zaburzenie narcystyczne? Zapraszam do lektury!

Kto jest w stanie ocenić, iż jestem narcyzem?

Diagnozę o zaburzeniu narcystycznym może wydać psychiatra, psycholog lub psychoterapeuta – dlatego na podstawie informacji w tym artykule możesz jedynie postawić tezę, iż Ty lub osoba z Twojego otoczenia jest dotknięta takim zaburzeniem. Kolejnym krokiem powinna być wizyta u wykwalifikowanego specjalisty. Warto jednak zapoznać się z symptomami, które mogą świadczyć o narcyzmie – Przeciętny Człowiek twierdzi w swoim materiale, iż coś może być na rzeczy, o ile wykazujesz pięć z dziewięciu wymienionych oznak.

Częste krytykowanie innych

A w skrajnych przypadkach choćby ciągłe – to toksyczne zachowanie typowe dla osób z zaburzeniem narcystycznym. Taka krytyka polega na tym, iż poprzez nią starasz się przekonać innych, iż jesteś w stanie coś zrobić lepiej niż dana osoba. Charakterystyczne dla tego rodzaju krytyki jest również komentowanie oponentów, z którymi zdarzy Ci się przegrać w jakiejś rywalizacji. Zastanów się, czy umiesz przegrywać, czy starasz się za wszelką cenę zdyskredytować zwycięstwo drugiej strony w obliczu swojej porażki?

Fantazjowanie na swój temat

Ok, w fantazjowaniu nie ma absolutnie nic złego. Problem jednak zaczyna się wtedy, kiedy na zbyt długo odpływasz do świata fantazji – osoby z zaburzeniem narcystycznym w tym wyimaginowanym świecie stawiają siebie na piedestale. Są zawsze na pierwszym miejscu i osiągają wielkie cele – potem starają się przenieść to wyobrażenie na rzeczywistość. Z jednej strony, w pewnych sytuacjach może im to ułatwić osiąganie celów. Z drugiej natomiast wyrabia u nich toksyczne przeświadczenie wyjątkowości – czyli nie takie, iż każdy jest wyjątkowy a takie, iż to one są najbardziej wyjątkowe na świecie.

Oczekiwanie pochwał za wszystko, co zrobisz

Oczywiście, zawsze miło jest zostać dostrzeżonym i usłyszeć kilka miłych słów od bliskiej osoby. Jednak w przypadku osób będących w spektrum narcyzmu problem polega na tym, iż oczekują one pochwały i uznania za praktycznie każdą, choćby najbardziej banalną czynność. „Och jak wspaniale pozmywałeś naczynia”, „Dziękuję Ci, iż wyszedłeś z psem”, „Wspaniale, iż poodkurzałeś w domu” – to wyrazy uznania, których narcyz oczekuje za każdym razem, kiedy wykona choćby najbardziej banalną czynność. I oczywiście czasem zdarzy nam się podziękować za zrobienie pracy domowej – nikt chyba jednak nie robi tego ciągle, co z kolei strasznie wkurza narcyza, bo jego oczekiwania zostają w takiej sytuacji skonfrontowane z rzeczywistością. o ile już mowa o oczekiwaniach narcyza względem innych osób to zwykle nie spełniają się one w rzeczywistości, przez co taka osoba w głębi serca nie jest szczęśliwa.

Na koniec warto podkreślić, iż choćby o ile zdarza Ci się przejawiać większość z zachowań wymienionych w tym artykule, to wcale nie musi to świadczyć o tym, iż jesteś osobą zaburzoną narcystycznie. Każdy czasem może zachować się toksycznie w trudnej sytuacji – to fakt, z którym ciężko się nie zgodzić. Problem jednak zaczyna się wtedy, kiedy zachowania te przejawiamy notorycznie i utrudnia nam to codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie. Kolejna sprawa to świadomość – najprawdopodobniej, o ile podejrzewasz u siebie to zaburzenie, to de facto wszystko jest najprawdopodobniej z Tobą w porządku. Narcyz zwykle nie jest w stanie przyznać się do własnej toksyczności, dlatego takie osoby rzadko zgłaszają się po fachową pomoc.

Idź do oryginalnego materiału