Zespół naukowców z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Amsterdamie przeprowadził badanie, w którym udowodnił, iż jednogodzinny zabieg, polegający na elektrycznej stymulacji jelita, może uwolnić pacjentów z cukrzycą typu 2. od przyjmowania insuliny. Jak podkreślają badacze – prąd ma wspierać regenerację uszkodzonego jelita.
W USA na cukrzycę cierpi prawie 40 mln osób. W Polsce z tą chorobą walczy około 2 mln osób. Większość przypadków, bo aż 90 proc., dotyczy cukrzycy typu 2., która rozwija się najczęściej po 45. roku życia, chociaż w ostatnich latach dotyka również coraz więcej osób młodych, a choćby dzieci.
Pojedyncza procedura może pozwolić na kontrolę glikemii
W badaniu holenderskich naukowców udział wzięła niewielka grupa pacjentów z cukrzycą typu 2. Naukowcy wykorzystali elektryczne impulsy, które sprawić mają, iż pacjenci nie będą musieli przyjmować już insuliny. Celine Busch, główna autorka eksperymentu opisanego w magazynie „Endogenex”, wyjaśnia, iż potencjał kontrolowania cukrzycy dzięki pojedynczego zabiegu endoskopowego jest spektakularny.
– Jedna z największych zalet tej terapii polega na tym, iż pojedyncza ambulatoryjna, endoskopowa procedura pozwala na kontrolę glikemii i potencjalnie może mieć przewagę nad terapią lekami polegającą na codziennym ich przyjmowaniu – dodała badaczka.
Naukowcy zwracają ponadto uwagę, iż leki nie należą do najtańszych, a podawanie insuliny może powodować skutki uboczne.
Zabieg może cofnąć przyczynę cukrzycy typu 2.
Zabieg polega na aplikowaniu zmiennych impulsów elektrycznych do dwunastnicy. Po godzinnym zabiegi pacjenci mogą opuścić klinikę jeszcze tego samego dnia. Przez tydzień po operacji konieczne jest wdrożenie płynnej diety o ograniczonej ilości kalorii. Następnie pacjentom podawany jest przeciwcukrzycowy lek – semaglutyd. Substancja ta niekiedy (w około 20 proc. przypadków) pozwala samodzielnie zrezygnować z insuliny. W przeprowadzonym badaniu aż 12 z 14 uczestników mogło z niej zrezygnować.
– Terapia lekami pozwala kontrolować chorobę, obniża poziom cukru we krwi tylko w czasie, gdy pacjent przyjmuje te preparaty. Ta pojedyncza procedura modyfikuje stan pacjenta tak, iż odwraca oporność organizmu na jego własną insulinę. Cofa więc przyczynę cukrzycy typu 2. – wyjaśnił prof. Jacques Bergman, jeden z głównych autorów publikacji.
Jelito cienkie ma najważniejsze znaczenie dla kontroli glikemii
Już wcześniej próbowano stosować nieco odmienną procedurę, a mianowicie ablację części nabłonka jelita cienkiego. Obserwowano, iż po bajpasach gastrycznych u pacjentów poprawiało się przez pewien czas działanie insuliny. Wskazano na to, iż jelito cienkie ma najważniejsze znaczenie dla kontroli glikemii. Może to oznaczać, iż niewłaściwa dieta i być może inne czynniki uszkadzają część jelita cienkiego, co ma niekorzystny wpływ na wrażliwość na insulinę.
Według badaczy z Amsterdamu nowa metoda regeneracji tkanki jelita pozwala ten stan odwrócić, dlatego w tej chwili planują oni szerzej zakrojone badania, by sprawdzić uzyskane wyniki.
Źródło: PAP