"Minimum trzy dni po ostatniej dawce" - radzi babcia. "Lepiej poczekać 4-5 dni, żeby się wzmocniło" - twierdzi bardziej doświadczona koleżanka. "Dzień po skończeniu leczenia" - mówi sąsiadka. Rodzice bywają skołowani. To kiedy w końcu można wysłać dziecko do szkoły lub przedszkola po chorobie, która wymagała podania antybiotyku? Dr Feleszko wszystko wyjaśnia.
REKLAMA
Zobacz wideo Po czym poznać, iż dziecko ma skrócone wędzidełko? Logopedka mówi o "domowym teście"
Lekarz dzieli się swoim doświadczeniem
Dr hab. n. med. Wojciech Feleszko to pediatra i immunolog, który pracuje w szpitalu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest też tatą trojga dzieci. Z jego ogromnego doświadczenia można skorzystać nie tylko w gabinecie lekarskim. Dr Feleszko jest bowiem aktywnym użytkownikiem Instagrama. Prowadzi tam konto, na którym regularnie zamieszcza nagrania związane ze zdrowiem małych pacjentów. Rozwiewa wątpliwości rodziców dotyczące niepokojących objawów, dekonstruuje mity związane ze zdrowiem dzieci i ich leczeniem, daje praktyczne porady etc. W jednym ze swoich nagrań wyjaśniał, dlaczego czasami zachęca swoich pacjentów do jedzenia lodów. W innym tłumaczył, dlaczego niektóre dzieci zgrzytają zębami.
Kiedy powrót do szkoły lub przedszkola?
Tym razem lekarz rozwiał wątpliwości dotyczące tego, kiedy dziecko po antybiotykoterapii może wrócić do swojej placówki. Odpowiedział na pytanie: "Czy dziecko, które przyjmuje antybiotyk, ale czuje się dobrze i nie ma już objawów infekcji, może pójść do przedszkola czy szkoły?" Lekarz nie ma wątpliwości. Odpowiedział: "Oczywiście, iż tak. o ile czuje się dobrze, nie ma objawów infekcji, a antybiotyk został podany na dłuższy czas niż realizowane są objawy i dolegliwości u dziecka, wówczas może spokojnie po ustąpieniu głównych objawów jak gorączka, katar, kaszel, wrócić do szkoły lub przedszkola."
Kij w mrowisko przedszkolnej społeczności
Pod nagraniem pojawiło się wiele komentarzy użytkowników Instagrama. Pisali: "To jest kij w mrowisko przedszkolnej społeczności"; "Wreszcie ktoś to powiedział głośno"; "Tak jest w UK. jeżeli ustąpią główne objawy, dziecko idzie do szkoły i przedszkole a antybiotyk podaje mu nauczyciel. Od lat tak funkcjonują moje dzieci i sposób się sprawdza"; "Tylko odporność dziecka po antybiotyku taka, iż złapie w 3 dni kolejną chorobę…"
Kiedy dziecko powinno zostać w domu?
Nie chodzi tylko o katar. Maluch powinien zostać w domu, jeżeli rodzic zauważy u niego jeden z poniższych objawów:
gorączka
kaszel
biegunka
wymioty
ból brzucha
wysypka
ból ucha
Personel żłobków, przedszkoli i szkół nieustannie przypomina, iż nie należy przyprowadzać do placówki dziecka z objawami choroby. Nie tylko dlatego, iż może zarazić inne dzieci oraz nauczycieli i pozostałych pracowników. jeżeli źle się czuje, powinno zostać tam, gdzie ma poczucie bezpieczeństwa i jest otoczone troskliwą opieką rodziców, dziadków etc.
Zdarzyło ci się kiedyś wysłać dziecko z objawami infekcji do szkoły lub przedszkola? Daj znać w komentarzu.