Ponad 60 proc. Polaków zmagających się z bólem unika kontaktów społecznych, a dla 1/3 społeczeństwa jest to przez cały czas temat tabu – tak wynika z to autorskiego badania społecznego Haleon Pain Index. To już piąta edycja, która opiera się na wnioskach zebranych w latach ubiegłych.
Na grupie reprezentatywnej dla populacji użytkowników internetu w wieku 18-84 lat została przeprowadzona 30-minutowa ankieta online wśród ogółu społeczeństwa, w wybranych 18 krajach (w tym w Polsce), z udziałem łącznie ponad 18 tys. respondentów. Badania terenowe były prowadzone w czerwcu i lipcu 2023 r.
Najnowsze wyniki pokazują rosnący wpływ bólu na życie ludzi, zarówno w sferze społecznej, jak i emocjonalnej. Osoby zmagające się z bólem często doświadczają stygmatyzacji, nietolerancji i samotności, pomimo wzrostu świadomości kwestii związanych ze zdrowiem i tego jak ważna jest profilaktyka po pandemii COVID-19.
- osoby doświadczające bólu unikają kontaktów społecznych (71 proc.)
- 69 proc. respondentów chciałoby, żeby ból był bardziej akceptowany przez społeczeństwo
- aż 81 proc. badanych Polaków uważa, iż lekarze powinni mieć większą wiedzę na temat różnic dotyczących rodzajów i odczuwania bólu przez pacjentów
- pokolenie Z o wiele częściej (71 proc.) niż starsze roczniki (43 proc.) walczy z lekceważeniem dolegliwości bólowych, których doświadcza
To niepokojące, iż aż 71 proc. Polaków z powodu bólu mniej chętnie uczestniczy w spotkaniach towarzyskich (w porównaniu do 64 proc. na skalę światową) i 62 proc. unika kontaktów społecznych (w porównaniu z 53 proc. respondentów na całym świecie). Oznacza to, iż Polacy izolują się od najbliższych, gdy doświadczają tego typu dolegliwości.
Badanie wykazało również, iż chcą, aby społeczeństwo bardziej akceptowało i wspierało osoby zmagające się z bólem (69 proc. Polaków vs. 61 proc. na skalę światową). Warto zauważyć, iż w naszym kraju kobiety (58 proc.) częściej niż mężczyźni (46 proc.) twierdzą, iż osoby doświadczające bólu są nierówno traktowane.
Aż 81 proc. respondentów z Polski uważa, iż lekarze powinni mieć większą wiedzę na temat indywidualnych różnic w odczuwaniu bólu przez pacjentów. Dla porównania – w skali światowej tak samo odpowiedziało o 12 proc. osób mniej. To wyraźny sygnał, iż potrzebna jest dalsza edukacja zdrowotna oraz bardziej spersonalizowane podejście do pacjentów. 73 proc. respondentów Haleon Pain Index uważa, iż również farmaceuci powinni posiadać większą wiedzę w tym zakresie.