Człowiek tonie w ciszy. Oto jak wygląda i zachowuje się tonący

natemat.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Warto wiedzieć jak wygląda i zachowuje się tonący. To może uratować komuś życie. Karol Makurat/REPORTER/ East News


W tym roku już pobiliśmy rekord utonięć. Od 1 kwietnia 2024 roku odnotowano ich 117. Toną głównie mężczyźni po 50 roku życia i… dzieci. Często tuż obok jest wiele innych osób, ale nie wiedzą, iż ktoś potrzebuje ich pomocy. Wciąż pokutuje bowiem mit, iż tonący krzyczy i woła o pomoc. Wbrew stereotypowemu myśleniu, człowiek tonie w ciszy. Dlatego warto wiedzieć, jak wygląda osoba, która się topi.


Wakacje realizowane są od dwóch tygodni, a pogoda dopisuje, więc na plażach w całej Polsce trudno o wolne miejsce. Szczególnie w upalne dni, których ostatnio nie brakowało, spora część Polaków wybiera się nad jeziora, zalewy, stawy, rzeki czy nad polskie morze, aby nieco schłodzić się w trakcie kąpieli.

Niestety dla części osób zabawa nad wodą kończy się tragicznie. Trwający właśnie wakacyjny sezon i ostatni upalny weekend, gdy temperatura powietrza sięgała 35 stopni Celsjusza, przełożyły się już na rekordowe statystyki utonięć.

Zgodnie z tymi udostępnionymi przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w ostatni dzień czerwca utonęło łącznie osiem osób, a biorąc pod uwagę cały weekend, życie w ten sposób straciło 15 osób.

Od 1 kwietnia odnotowano już w sumie 117 utonięć. Wśród ofiar utonięć są głównie mężczyźni po 50. roku życia i... dzieci.

Wielu z takich tragedii można uniknąć, przestrzegając podstawowych zasad bezpieczeństwa nad wodą. Pomóc może też powszechna świadomość, iż człowiek tonie w ciszy! Czy wiesz, jak wygląda i zachowuje się tonący? To wiedza, od której może zależeć życie.

Człowiek tonie w ciszy, często na oczach innych


O tym, iż człowiek tonie w ciszy, przypomina jeden z ostatnich postów "Facetpo40.pl" na Facebooku.

Jak zauważono, do utonięć dochodzi "często na oczach rodziców, opiekunów, albo innych kąpiących się. Dlaczego? Bo nie potrafimy rozpoznać tonącego człowieka!".


Opisano też, jak wygląda i zachowuje się tonący, a także podano bardzo ważne rady dotyczące m.in. dzieci nad wodą. "Zapamiętajcie i przekażcie dalej! Ktoś może ocalić czyjeś życie dzięki tej wiedzy"- brzmi wpis na Facebooku.

Jak rozpoznać, iż ktoś tonie? To kilka punktów wartych zapamiętania:


Tonący nie woła o pomoc, nie macha rękami. Nie ma czasu i siły, skupia się na walce o oddech.

Ma głowę w wodzie, często lekko przechyloną do dołu, a usta na poziomie lustra wody, otwarte.

Ma "szklane oczy" i puste spojrzenie. Może mieć też zamknięte oczy.

Włosy opadają mu na czoło lub oczy.

Oddycha gwałtownie albo próbuje złapać oddech.

Nie porusza nogami, pozycja pionowa w wodzie.

Brak z nim kontaktu wzrokowego, słownego.


Szczególne rady dotyczą opiekunów dzieci w wodzie.

Kolor kostiumu kąpielowego ma znaczenie. Dziecko w kostiumie niebieskim, białym lub zielonym będzie mniej widoczne w wodzie niż w jaskrawych kolorach. Ubieraj siebie i dziecko kolorowo.

Ratownicy nie są opiekunkami do dzieci. Sam musisz pilnować swojego dziecka nad wodą i wszędzie indziej.

Nigdy nie spuszczaj z oczu dziecka w wodzie! choćby na sekundę.

Nigdy nie wchodź do wody po alkoholu



Pływaj tylko w wyznaczonych do tego miejscach


O zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą przypomina też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Jak radzi:

pływaj tylko w wyznaczonych miejscach


załóż kapok na łódce, kajaku i rowerze wodnym


nie wbiegaj rozgrzany do wody


Idź do oryginalnego materiału