Czarna seria wypadków lotniczych. Czy należy się bardziej obawiać latania?

pultusk24.pl 6 dni temu
W ostatnim czasie świat obiegły informacje o serii niepokojących zdarzeń lotniczych. Wszystkie one, choć różnorodne i rozsiane po całym globie, wydają się tworzyć niepokojącą sekwencję. Prof. Adam Tarnowski, psycholog lotnictwa z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, w rozmowie z Onetem uspokaja jednak, iż nie mamy do czynienia z żadną "czarną serią". Zaznacza, iż zdarzenia są odosobnione i nie wykazują wspólnych przyczyn, które mogłyby wskazywać na wzrost zagrożenia w lotnictwie.
Niepokojące zdarzenia z ostatnich dni obejmują m.in. katastrofę samolotu Boeing 737-8AS w Korei Południowej z tragicznym bilansem 179 ofiar, nieudane lądowanie samolotu Jeju Air czy awaryjne powroty maszyn Turkish Airlines i Rossija. Mimo to, jak podkreśla profesor Tarnowski, nie można mówić o wzroście ryzyka. Lotnictwo, jak przyznaje, jest już na bardzo wysokim poziomie bezpieczeństwa, a wprowadzane procedury i nowoczesna technika skutecznie minimalizują ryzyko.

Ekspert podkreśla także, iż lotnictwo uczy się na błędach i każde zdarzenie jest analizowane w celu uniknięcia podobnych sytuacji w przyszłości. Przywołuje przykłady z przeszłości, takie jak ataki z 11 września czy katastrofa Lufthansy w 2014 roku, po których wprowadzono nowe zabezpieczenia i ulepszenia procedur.

Prof. Tarnowski radzi również osobom obawiającym się latania, by nie ignorowały instrukcji bezpieczeństwa i w razie potrzeby szukały wsparcia u specjalistów, takich jak psychoterapeuci. Zdaniem eksp
Idź do oryginalnego materiału