Cyberatak na hurtownię farmaceutyczną w Niemczech

mgr.farm 1 tydzień temu

Firma AEP zatrudnia blisko 200 osób i zaopatruje ponad 6000 aptek w Niemczech. Pod koniec października nastąpił cyberatak na hurtownię farmaceutyczną, co doprowadziło do pewnych ograniczeń związanych z jej działalnością.

Na czym polegał cyberatak na hurtownię farmaceutyczną?

Hakerzy zdecydowali się przeprowadzić atak typu ransomware. Początkiem jest zwykle wiadomość e-mail, w której znajduje się link z odnośnikiem do strony internetowej kontrolowanej przez przestępców. Niekiedy może to być załącznik np. w formie dokumentu Excel lub Word. W obu przypadkach — otworzenia linku lub zainfekowanego załącznika — następuje pobranie systemu ransomware. Tego typu programy mają za zadanie wyszukać w komputerze i systemie ważne pliki, ponieważ dzięki temu hakerzy uruchamiają proces ich szyfrowania. Zaszyfrowanie plików zaburza funkcjonowania całego systemu np. uniemożliwia uruchomienie komputera. Przestępcy przeważnie żądają od swoich ofiar okupu, aby odszyfrować pliki.

  • Czytaj również: Atak hakerski na Super-Pharm. Ostrzeżenie dla klientów…

Dnia 28 października 2024 roku systemy bezpieczeństwa firmy AEP wykryły, iż zaszyfrowano część systemów informatycznych firmy. Hurtownia farmaceutyczna nie zamierzała tracić czasu i od razu zareagowała. AEP opublikowało na swojej stronie internetowej oświadczenie, w którym wspomniano o rozłączeniu zewnętrznych połączeń i wyłączeniu wszystkich zagrożonych systemów informatycznych. W oświadczeniu potwierdzono, iż firma skorzystała z pomocy ekspertów ds. incydentów cybernetycznych i kryminalistyki IT.

Hurtownia AEP opanowała sytuację

Pierwsze dni po ataku hakerskim upłynęły pod sporym stresem, ponieważ możliwości hurtowni w zakresie zaopatrywania aptek zostały ograniczone. Co więcej, ograniczenia dotyczyły także telefonicznego i mailowego kontaktu z firmą. Na szczęście AEP udało się pokonać z cyberatakiem i od 6 listopada 2024 roku wznowiła realizację dostaw. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi wydział ds. cyberprzestępczości Bawarskiego Urzędu Kryminalnego.

W 2024 roku hakerzy są szczególnie zainteresowani branżą farmaceutyczną, ponieważ od początku roku miało miejsce wiele ataków na całym świecie. Cyberatak na Cencora doprowadził do kradzieży informacji z systemów IT, natomiast w przypadku Change Healthcare przestępcy uniemożliwili realizację recept w aptekach w całych Stanach Zjednoczonych. W lipcu ofiarą cyberprzestępczości padła polska apteka internetowa Nowa Farmacja, której skradziono bazę danych klientów z poufnymi informacjami np. danymi osobowymi czy dotyczącymi stanu zdrowia. Natomiast 21 października, czyli tydzień przed atakiem na AEP, hakerzy wykradli dane ze sklepu internetowego sieci aptek Super-Pharm.


Źródła:

  1. https://www.trendmicro.com/pl_pl/what-is/ransomware/ransomware-attack.html
  2. https://therecord.media/ransomware-attack-hits-german-pharmaceutical-wholesaler-disruptions
  3. https://www.br.de/nachrichten/bayern/nach-hackerangriff-medikamentenversorgung-nicht-gefaehrdet,USm6gVy

©MGR.FARM

Idź do oryginalnego materiału