Coraz większy problem uzależnienia u dzieci i młodzieży

termedia.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: 123RF


Liczba dzieci i nastolatków, które wymagają specjalistycznej pomocy w zakresie uzależnień, się zwiększa. Młodzież upija się, sięga po mocniejsze alkohole, zażywa leki nasenne i pobudzające, uzależnia od internetu. Wszystko to ma destrukcyjny wpływ na rozwijający się układ nerwowy.



– W dużej mierze za uzależnienia dzieci i młodzieży odpowiadają czynniki środowiskowe – to, co dzieje się w ich najbliższym otoczeniu. Nastolatki przyznają, iż sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości, albo dlatego, iż nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, iż czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe, iż nie odnajdują się w rzeczywistości, którą my, dorośli, im układamy – wyjaśnia dr Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi i konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

Alkohol, nikotyna i nie tylko

Jak podkreśla, badania ankietowe z 2021 roku potwierdzają obserwacje – na podobnym poziomie utrzymuje się spożywanie alkoholu, wśród młodzieży to on wciąż dominuje. Druga używka, która jest bardzo popularna wśród młodzieży, to nikotyna, w tym e-papierosy.

– Sytuacja jest dosyć trudna, bo mamy regulacje prawne, zgodnie z którymi ani alkoholu, ani papierosów nie wolno sprzedawać osobom do 18. roku życia, a okazuje się, iż przepis ten jest nagminnie obchodzony i dzieciaki mają dostęp do tych substancji. Młodzież bez żadnego problemu organizuje więc spotkania, podczas których pije alkohol. W dodatku najnowsze dane pokazują zmiany w zakresie sposobu używania alkoholu – młodzież sięga po coraz mocniejszy alkohol – mówi ekspertka, dodając, iż niemal połowa badanej młodzieży przyznaje się, iż w ciągu ostatniego miesiąca przynajmniej raz się upiła! A są to osoby małoletnie, które mają skłonności do zachowań ryzykownych, co w połączeniu z alkoholem oznacza najczęściej przygodny seks, zakażenia przenoszone drogą płciową, a także stosowanie innych używek, które idą w parze z alkoholem – marihuany, haszyszu i innych substancji psychoaktywnych.

Zaostrzone przepisy dotyczące alkoholu od 1 stycznia?Zakaz promocji cenowej alkoholu, obostrzenia dotyczące opakowań i zobowiązanie sprzedawców, by w razie wątpliwości żądali dokumentu potwierdzającego wiek kupującego – to zmiany dotyczące sprzedaży alkoholu, które zapowiedziała minister.
Idź do oryginalnego materiału