Coraz więcej osób walczy z alergią

everethnews.pl 8 miesięcy temu

Jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia, w Polsce coraz więcej osób walczy z alergią. Statystyki pokazują, iż w tej chwili około 12 mln pacjentów walczy z różnymi alergiami, a około 4 mln osób choruje na astmę.

Różne rodzaje alergii, różne działania

Alergia to stan, w którym organizm jest nadwrażliwy na określone alergeny. Do typowych objawów należą: łzawienie i świąd oczu, katar, wysypka (np. swędząca pokrzywka przypominająca bąble po poparzeniu pokrzywą), duszność, chrypka, biegunka.

NFZ podkreśla, iż kluczową rolę w procesie terapii pełni wiedza o chorobie. Eksperci wskazują również na dobór odpowiednich leków i szybkie rozpoznanie.

– Alergie mogą znacząco zakłócać codzienne funkcjonowanie. Stosując odpowiednie środki zapobiegawcze, takie jak unikanie alergenów i dbanie o czystość otoczenia, odczulanie możemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych – informuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Ponadto specjaliści podkreślają również, iż można złagodzić objawy alergii. W przypadku uczulenia na pyłki warto pamiętać, iż dym papierosowy wzmacnia symptomy. W walce z tym rodzajem alergii mogą również pomóc: spanie przy zamkniętych oknach, unikanie jazdy samochodem z otwartymi oknami, jak również kąpanie się po każdym spacerze. Co więcej, uczulenie na pyłki może się wzmacniać w przypadku suszenia ubrań na dworze.

Jak można zapobiec nasileniu objawów alergii?

W przypadku uczulenia na pleśń najważniejszym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest usunięcie wszystkich rzeczy z naleciałością grzyba. Warto również zapewnić prawidłową wentylację pomieszczeń i niską wilgotność. Jednocześnie należy zrezygnować z nawilżaczy powietrza. Warto również zrezygnować z prac w ogrodzie, takich jak: grabienie liści czy koszenie trawy. jeżeli ktoś walczy z uczuleniem na roztocza, zaleca się, aby utrzymywać w domu temperaturę poniżej 22 °C, a wilgotność na poziomie 40-45%.

Eksperci przypominają również, iż watro prać pościel raz w tygodniu w temperaturze powyżej 60 °C, a poduszki i kołdry co 4-12 tygodni.

– Nakładaj na nie pokrowce z tzw. tkanin barierowych (nieprzepuszczających alergenów roztoczy, o drobnym splocie) – dodaje fundusz.

Warto jednocześnie zrezygnować z posiadania przedmiotów, które zbierają kurz, czyli dywanów, zasłon czy tapicerowanych mebli. Co więcej, warto unikać pościeli z pierza i wełny. Należy stosować materace z gąbki.

Źródło: NFZ.pl

Idź do oryginalnego materiału