Co zrobić aby poprawić zdrowie psychiczne swoich pracowników

manager24.pl 9 godzin temu

Liderzy nie mogą pozwolić sobie na pozostawanie z boku w obliczu kryzysu zdrowia psychicznego. A to jest kryzys, który dotyczy 20 procent dorosłych zmagających się z jakąś formą choroby psychicznej. Sama depresja i lęk kosztują światową gospodarkę 1 bilion dolarów rocznie w postaci utraconej produktywności. 80 procent pracowników twierdzi, iż stres związany z pracą negatywnie wpływa na ich zdrowie psychiczne.

Te statystyki to nie tylko liczby. Są one jaskrawym przypomnieniem, iż zdrowie psychiczne nie jest kwestią osobistą, ale kwestią przywództwa.

Pomimo rosnącej świadomości problemów ze zdrowiem psychicznym, wielu liderów czuje się niekompetentnych, nieprzygotowanych i niepewnych, jak reagować. Istnieje utrzymujące się błędne przekonanie, iż liderzy powinni pozostawić problemy ze zdrowiem psychicznym działowi HR, programom wellness lub terapeutom.

Ale wspieranie zdrowia psychicznego w pracy wymaga czegoś więcej niż Programu Pomocy Pracownikom. Wymaga czegoś więcej niż szkolenia z Pierwszej Pomocy w Zdrowiu Psychicznym i okazjonalnych warsztatów dobrego samopoczucia. Aby odwrócić bieg epidemii zdrowia psychicznego, musimy fundamentalnie zmienić kulturę przywództwa i organizacji.

Pytanie nie brzmi, czy wpływasz na samopoczucie psychiczne swoich pracowników. Już to robisz. Prawdziwe pytanie brzmi: Jak stworzyć miejsce pracy, które wspiera leczenie, rozwój i odporność, a nie takie, które przyczynia się do stresu i wypalenia?

Miejsce pracy jako siła napędowa zdrowia psychicznego

Najbardziej skuteczni liderzy rozumieją, iż ich wpływ na ludzi wykracza poza wyniki biznesowe – kształtuje dobrostan pracowników. Wiele osób spędza więcej czasu ze swoim szefem i współpracownikami niż ze znajomymi i rodziną, a miejsce pracy dociera do większej liczby osób niż jakakolwiek inna instytucja w Ameryce.

Brakuje pomostu, który przełamie stereotypy i połączy nas z opieką, której potrzebujemy i na którą zasługujemy.

I chociaż wiele barier w dostępie do opieki jest poza naszą kontrolą, jedną z głównych przeszkód jest ta, którą wszyscy możemy pomóc usunąć: piętno. Wstyd, który społeczeństwo niesprawiedliwie przypisuje chorobie psychicznej, powstrzymuje ludzi przed szukaniem pomocy. Ponad 60 procent pracowników, którzy zmagają się ze zdrowiem psychicznym, nie szuka profesjonalnej pomocy z powodu tego piętna.

Społeczność jest mostem

Kluczem do zamknięcia luki między problemami ze zdrowiem psychicznym a opieką, która istnieje, nie są tylko lepsze zasoby, ale lepsze połączenie. Społeczność to most, który spotyka ludzi tam, gdzie są, i pomaga im uzyskać potrzebne wsparcie. Ale nie byle jaka społeczność. Niestety, wielu z nas otacza się ludźmi, którzy wciągają nas w negatywność, samozadowolenie, unikanie lub coś gorszego..

Potrzebna jest społeczność uzdrawiająca – taka, która pielęgnuje więź, rozwój i bezpieczeństwo psychologiczne. Społeczność uzdrawiająca tworzy środowisko, w którym ludzie czują się widziani, słyszani i zachęcani do szukania pomocy bez strachu przed stygmatyzacją. Liderzy mają moc kultywowania tego rodzaju społeczności uzdrawiającej w pracy, zmieniając codzienne interakcje w chwile znaczącego wsparcia.

Bądź mostem: Łącz ludzi z opieką

Możesz być mostem łączącym ludzi z opieką, której potrzebują i na którą zasługują. Nie wiesz, od czego zacząć? Wypróbuj ten przepis na uzdrawienie społeczności:

1. Wierzyć, iż ludzie mogą się zmienić. Liderzy, którzy przyjmują nastawienie na możliwości, pomagają pracownikom radzić sobie z trudnościami bez poczucia uwięzienia przez przeszłe zmagania.

2. Bądź wrażliwy i słuchaj. Liderzy, którzy wykazują wrażliwość, torują drogę pracownikom, aby robili to samo, zmniejszając izolację i wspierając silne sieci wsparcia.

3. Dziel się obawami szczerze i z troską. Liderzy, którym zależy na tyle, by mówić o swoich obawach, tworzą kulturę, w której jednostki czują się cenione i naprawdę zaopiekowane.

Jak to wygląda w codziennych momentach przywództwa? Oto praktyczne sposoby, w jakie liderzy mogą „być mostem” w różnych sytuacjach:

Spotkania w cztery oczy: Zamiast od razu formuując zadania, poświęć chwilę na sprawdzenie, co się dzieje. Proste pytanie, takie jak Czego najbardziej potrzebujesz w tej chwili?”, może otworzyć drzwi do głębszych rozmów.

Rozmowy ad hoc: Najbardziej wpływowe rozmowy często realizowane są w danej chwili. jeżeli zauważysz, iż członek twojego zespołu nie jest w najlepszej formie, spróbuj powiedzieć coś w stylu: „Nie wyglądasz dziś na siebie – czy możemy pójść na kawę i porozmawiać?” Pokaż swojemu zespołowi, iż dla Ciebie przywództwo nie polega tylko na wykonywaniu pracy, ale na trosce o ludzi.

Spotkania zespołowe: Znormalizuj wrażliwość, słuchanie, szczerość i troskę. Możesz zacząć od sprawdzenia kondycji pracownika, np. „W skali od 1 do 10, jak bardzo czujesz się dziś przytłoczony i czego potrzebujesz, aby osiągnąć swój szczyt? Jestem „5”, ponieważ wczoraj nie spałem dobrze, więc zamierzam położyć się spać po kolacji bez sprawdzania poczty e-mail tego wieczoru”.

Normalizacja tych rozmów przełamuje stereotypy, zachęca do otwartości i pomaga określić, kiedy kontynuować rozmowę w cztery oczy.

Komunikacja w całej firmie: Liderzy mogą używać swoich platform, takich jak e-maile, spotkania miejskie lub wiadomości Slack, aby podkreślić, iż zdrowie psychiczne ma znaczenie. Wiadomości takie jak te mogą w dużym stopniu przyczynić się do przełamania bariery stygmatyzacji: „Traktuj zdrowie psychiczne jak zdrowie fizyczne: traktuj je poważnie i uzyskaj opiekę, której potrzebujesz”. Albo „Bez względu na stan naszego zdrowia psychicznego, zawsze jest miejsce na pomoc i opiekę” i „Dbanie o siebie nie jest oznaką słabości, ale siły”.

Wzór do naśladowania: Praktykuj to, co głosisz – poświęć dzień na zdrowie psychiczne, opowiedz trochę o swoich problemach ze zdrowiem psychicznym i stwórz przestrzeń do słuchania, gdy inni poczują się na tyle bezpiecznie, aby się podzielić.

Bycie mostem nie polega na posiadaniu wszystkich odpowiedzi, ale na tworzeniu ścieżek do wsparcia, które już istnieje. Kiedy liderzy zobowiązują się do tworzenia społeczności uzdrawiających, przekształcają miejsce pracy w coś więcej niż tylko miejsce zatrudnienia. Staje się przestrzenią, w której ludzie rozwijają się psychicznie, emocjonalnie, fizycznie, a choćby duchowo. Wyobraź sobie kulturę organizacyjną , w której pracownicy nie tylko przeżywają swoje dni pracy, ale także znajdują w nich spełnienie i cel.

Moc jest Twoja

Zmiana kultury w miejscu pracy nie następuje z dnia na dzień. Zaczyna się od małych, celowych zmian. Poprzez konsekwentne praktykowanie „przepisu na uzdrawiającą więź” liderzy mogą stworzyć środowisko, w którym pracownicy czują się wspierani, doceniani i mają możliwość szukania opieki, gdy jest to potrzebne.

Jasne, wymaga to trochę umiejętności, ale przede wszystkim odwagi. Świadomie wpływaj na otoczenie. Traktuj zdrowie psychiczne jako główny priorytet przywództwa. Bądź mostem. Buduj uzdrawiające społeczności. Ponieważ kiedy to robisz, nie tylko poprawisz życie poszczególnych osób – przekształcisz przyszłość samej pracy. Masz moc, aby uczynić miejsce pracy najskuteczniejszym promotorem zdrowia psychicznego na świecie.

Andrzej Mroziński


Idź do oryginalnego materiału