Lider Koalicji Obywatelskiej Donald Tusk podczas prezentacji programu wyborczego partii 9 września 2023 r. w Tarnowie – w trakcie konwencji Koalicji Obywatelskiej – wymieniał sto punktów programu wyborczego. Jednym z nich był zniesienie limitów leczenia w publicznych szpitalach.
Dlaczego do tej pory nie spełniono obietnicy wyborczej – w interpelacji pytali o to Norbert Kaczmarczyk, Sebastian Kaleta, Jan Kanthak, Maria Kurowska, Sebastian Łukaszewicz, Dariusz Matecki, Marcin Romanowski i Piotr Uruski z Suwerennej Polski.
Odpowiedział wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny.
– Skracanie czasu oczekiwania jest jednym z głównych priorytetów ministra zdrowia, dlatego
działania mające na celu zwiększenie dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej
podejmowane są systematycznie – zaczął wiceminister, dodając, iż „podjęcie decyzji, dotyczącej zniesienia limitów w leczeniu szpitalnym, będzie poprzedzone wypracowaniem rozwiązań pozwalających na odwrócenie obecnej piramidy świadczeń”.
– Odwrócenie piramidy pozwoli na zmianę struktury udzielanych świadczeń na korzyść trybu ambulatoryjnego oraz wyeliminowanie czynników mobilizujących do udzielania świadczeń diagnostycznych i leczniczych o charakterze ambulatoryjnym w szpitalach, a tym samym osiągnięcie redukcji kosztów opieki – wyjaśnił.
Konieczny podkreślił, iż niezbędne prace w projekcie „Odwrócona piramida świadczeń” prowadzone są od 1 stycznia 2024 r.
– Wskażemy świadczenia, które mogą być realizowane w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, wypracujemy mechanizmy umożliwiające płacenie za wynik i dostosujemy płatności do stopnia złożoności przypadku i wartości pieniędzy niezbędnych do jego realizacji – zapowiedział.
Co poza tym?
Udostępniamy odpowiedź w całości.