Co warto wiedzieć o „grypie teflonowej” w obliczu wzrostu liczby zachorowań w USA

oen.pl 1 miesiąc temu


Ostatnio odnotowano rekordową liczbę przypadków gorączki polimerowej, zwanej też „grypą teflonową”, co rzuca światło na jedną z najczęstszych przyczyn tej choroby, jaką jest korzystanie z patelni z powłoką zapobiegającą przywieraniu.

Według America’s Poison Centers, organizacji zrzeszającej 55 amerykańskich ośrodków zatruć we współpracy z rządem Stanów Zjednoczonych, w 2023 r. zgłoszono ponad 265 podejrzeń przypadków gorączki polimerowej, co stanowi najwyższą liczbę zachorowań od roku 2000.

Według Centers, w ciągu ostatnich dwóch dekad odnotowano ponad 3600 przypadków podejrzeń o gorączkę oparów polimerowych. Nie wszystkie te przypadki miały miejsce w domu — wiele z nich było narażeniem zawodowym. Jednak eksperci twierdzą, iż nowy rekord rzuca światło na adekwatny sposób korzystania z tych patelni podczas gotowania w domu.

Stan ten jest spowodowany przegrzaniem patelni pokrytych politetrafluoroetylenem (PTFE), sprzedawanym pod nazwą Teflon, który uwalnia opary do powietrza. Wdychanie tych oparów może powodować objawy grypopodobne.

Objawy gorączki polimerowej obejmują ucisk w klatce piersiowej, kaszel, trudności w oddychaniu i bóle głowy.

Jak twierdzi dr Darien Sutton, lekarz medycyny ratunkowej i współpracownik ABC News, objawy zwykle ustępują w ciągu dwóch, trzech dni, jednak długoterminowe skutki tej choroby pozostają nieznane.

„Nie znamy jeszcze długoterminowych skutków, ale wiemy, iż te substancje chemiczne, te PFAS, są związane z problemami zdrowotnymi, takimi jak nieprawidłowości tarczycy, niektóre nowotwory, takie jak rak nerek, a także pewne problemy z niepłodnością” — powiedział Sutton w piątek w programie „Good Morning America”. „Dlatego ważne jest, aby zachować bezpieczeństwo podczas stosowania tych produktów”.

Jak wynika z informacji Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom, PFAS to syntetyczne substancje chemiczne stosowane od dziesięcioleci w produktach takich jak naczynia kuchenne z powłoką zapobiegającą przywieraniu, kosmetyki i ubrania hydrofobowe. Niedawno odkryto jednak, iż w niektórych przypadkach mogą one wywoływać negatywne skutki dla zdrowia.

W USA producenci nie mają obowiązku umieszczania informacji o PFAS na etykietach.

Sutton zaleca, aby ludzie sprawdzali, czy ich naczynia z powłoką zapobiegającą przywieraniu nie są stare lub zużyte, a także, aby się ich pozbyli, jeżeli były używane przez okres dłuższy niż trzy do pięciu lat.

Ponadto patelnie należy używać w pomieszczeniach o dobrej wentylacji.

Producenci naczyń kuchennych z powłoką zapobiegającą przywieraniu twierdzą, iż należy o nie odpowiednio dbać, aby nie uległy uszkodzeniu.

Co najważniejsze, patelnie z powłoką nieprzywierającą, takie jak teflonowe, nie powinny być podgrzewane powyżej 500 stopni, zgodnie z zaleceniami producenta. Obejmuje to unikanie podgrzewania patelni na kuchence na wysokim ogniu bez jedzenia w środku i unikanie umieszczania ich w piekarniku w wysokiej temperaturze.

Sutton zaleca, aby ludzie sprawdzali, czy ich naczynia z powłoką zapobiegającą przywieraniu nie są stare lub zużyte, a także, aby się ich pozbyli, jeżeli były używane przez okres dłuższy niż trzy do pięciu lat.

Ponadto patelnie należy używać w pomieszczeniach o dobrej wentylacji.

Zgodnie z wytycznymi Poison Control, o ile u kogoś wystąpią objawy gorączki polimerowej, zaleca się, aby oddalił się od źródła oparów, wypił płyny i zażył dostępne bez recepty środki przeciwbólowe w celu zniesienia gorączki i bólu ciała.

Osoby cierpiące na choroby płuc oraz osoby, u których objawy utrzymują się, mogą również potrzebować konsultacji lekarskiej.

W przypadku konieczności uzyskania pomocy w nagłych wypadkach zadzwoń do organizacji Poison Help pod numer 1.800.222.1222, aby porozmawiać ze specjalistą ds. zatruć, lub odwiedź witrynę PoisonHelp.org, aby uzyskać wsparcie i informacje.


Źródło

Idź do oryginalnego materiału