Co się dzieje, gdy przestajesz brać Ozempic? Lekarze alarmują. Skutki widoczne już po tygodniu

kobieta.gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Ozempic: skutki uboczne po odstawieniu. Fot. chemist4u / Flickr.com, CC BY 2.0.


Popularny lek na cukrzycę, czyli Ozempic, już od jakiegoś czasu cieszy się ogromną popularnością wśród osób, które chcą gwałtownie stracić na wadze. Konsekwencje zarówno w trakcie takiej "terapii", jak i po jej zakończeniu są jednak spore. Co się dzieje, gdy przestajesz brać Ozempic?
Ozempic to lek wydawany na receptę i przeznaczony dla osób chorujących na cukrzycę. Semaglutyd, czyli stosowana w nim substancja aktywna, ma jednak jeszcze inne działanie: hamuje apetyt. To sprawia, iż niektórzy traktują lek jako drogę na skróty do szybkiego osiągnięcia wymarzonej sylwetki bez wysiłku i diety. Ma to poważne konsekwencje. Przede wszystkim popularność Ozempicu sprawia, iż lek staje się trudniej dostępny, na czym cierpią pacjenci ze zdiagnozowaną cukrzycą. Taka terapia odbija się też na zdrowiu osób, które sięgają po semaglutyd bez kontroli i zaleceń lekarza i jedynie po to, by schudnąć.

REKLAMA







Zobacz wideo Coraz więcej osób stosuje popularny lek na cukrzycę, by schudnąć. Nasz ekspert: Szukają drogi na skróty, a jej nie ma



Czym jest Ozempic? Lekarz ostrzega. "To pozbawia możliwości leczenia osoby, które tego potrzebują"
- jeżeli ktoś wykupuje leki z semaglutydem poza wskazaniami rejestrowymi (tzn. off label), pozbawia możliwości leczenia osoby, które tej terapii potrzebują - podkreślał prof. Artur Mamcarz, internista, kardiolog, członek Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości, w rozmowie z kobieta.gazeta.pl. Zaznaczył też, iż choć to substancja pomocna w leczeniu cukrzycy typu 2., to ma też poważne konsekwencje. - Leki te, jak każde inne, mogą powodować też działania niepożądane, są wydawane na receptę i muszą być stosowane pod kontrolą lekarza - dodał. Wśród działań niepożądanych wymienia się m.in. bóle głowy, nudności, wymioty, biegunki czy zapalenie trzustki.


Co się dzieje, gdy przestajesz brać Ozempic? Skutki uboczne po odstawieniu to nie tylko powrót do wagi
Dr. Janice Jin Hwang z UNC School of Medicine w Karolinie Północnej w rozmowie z "The New York Times" podkreśliła, iż choć nie ma dowodów na istnienie objawów odstawiennych, pierwsze symptomy po odstawieniu Ozempicu i Wegovy (leku, który również zawiera semaglutyd) pojawiają się już po tygodniu. Poziom glukozy we krwi wzrasta, nierzadko gwałtownie. Pojawiają się zmęczenie, kłopoty ze wzrokiem, nadmierne pragnienie, a więc objawy typowo wiązane z cukrzycą. Wraca także apetyt, a razem z nim wracają utracone kilogramy. W 2022 roku przeprowadzono choćby badania kliniczne. Pacjenci byli obserwowani przez 52 tygodnie po odstawieniu leku. Ci, którzy brali semaglutyd przez 68 tygodni, po 52 tygodniu od zaprzestania "terapii" odzyskiwali choćby 2/3 utraconej wcześniej wagi.





Ozempic - ze względu na swoją popularność i duże zapotrzebowanie - stał się specyfikiem drogim i trudnym do zdobycia Marc Bruxelle/Shutterstock


- Prawdopodobnie odczujesz zmiany poziomu cukru we krwi, co może mieć wpływ na odczuwanie pragnienia i apetyt - zaznacza z kolei Amy Lee, dyrektor medyczna Lindora Clinic, w rozmowie z portalem health.com. Wraca apetyt i chęć na jedzenie, następuje przyrost masy ciała, może też wzrosnąć ciśnienie krwi, a niektórzy pacjenci mogą odczuwać zmiany nastroju, związane m.in. z powracającymi kilogramami. Moda na Ozempic jest więc nie tylko niebezpieczna dla cukrzyków, którzy mają utrudniony dostęp do leku, ale także dla zdrowia osób, które sięgają po niego tylko po to, by schudnąć.Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału