Co oznacza PLT podwyższone? Diagnostka wyjaśnia

oen.pl 11 miesięcy temu



Co oznacza PLT podwyższone?

Witam serdecznie. Postanowiłem zwrócić się do państwa z pytaniem dotyczącym wyników badań, które robiłem w ostatnim tygodniu. Okazało się bowiem, iż mam podwyższony poziom PLT. Chciałbym się dowiedzieć, co to może oznaczać. Tym bardziej iż zdaję sobie sprawę z faktu, iż płytki krwi odgrywają istotną rolę w procesie krzepnięcia i funkcjonowaniu układu krwionośnego.

Co dokładnie oznacza podwyższona wartość PLT w badaniach krwi? Czy to może wskazywać na jakieś poważne schorzenie? Czy istnieją różne czynniki, które mogą wpłynąć na wzrost liczby płytek krwi? Czy wartość PLT jest wskaźnikiem konkretnego problemu zdrowotnego, czy może być wynikiem czynników takich jak dieta czy aktywność fizyczna? Czy powinienem zauważyć jakiekolwiek objawy wskazujące na niepokojący wynik PLT?

Zależy mi, aby zrozumieć, co oznacza podwyższona wartość PLT. Dzięki temu będę mógł podjąć dodatkowe kroki pozwalające mi obniżyć liczbę płytek krwi (o ile dobrze to rozumiem). Zdaję sobie sprawę, iż jednym z najważniejszych aspektów opieki zdrowotnej jest edukacja pacjenta, dlatego też chciałbym prosić państwa o wyjaśnienie tego zagadnienia.

Co mogę zrobić, aby obniżyć poziom PLT? Czy mogę samemu wprowadzić modyfikacje w stylu życia, które pozwolą mi zmniejszyć ich wartość? A może powinienem to robić wyłącznie pod opieką lekarza, ponieważ samemu mógłbym wyrządzić sobie więcej szkody niż pożytku?

Będę bardzo wdzięczny, jeżeli zechcą państwo odpowiedzieć. Być może mój problem zdrowotny wydaje się błahy, jednak dla mnie jest to bardzo ważne zagadnienie. Poza tym, udostępnienie odpowiedzi może okazać się pomocne także dla innych osób, które tak jak ja zauważyły podwyższony poziom PLT. Z poważaniem, Mariusz.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo.

Diagnosta laboratoryjny wyjaśnia, co oznacza PLT podwyższone

PLT, czy inaczej płytkokryt, to parametr w morfologii, określający liczbę płytek krwi. U zdrowych dorosłych powinien mieścić się w zakresie wartości referencyjnych 150 tys.–400 tys. płytek w 1 mm sześć. krwi. Płytki są elementami morfotycznymi (nie są komórkami — nie posiadają jądra komórkowego) krwi, które odpowiadają za formowanie zakrzepów w procesie krzepnięcia. Ponadto inicjują powstanie blaszki miażdżycowej i skurcz mięśniówki naczyń.

Przyczyn nadpłytkowości (inaczej: trombocytozy), kiedy liczba płytek przekracza wartości referencyjne, można upatrywać w dwóch mechanizmach. Możemy mieć do czynienia z nadpłytkowością pierwotną, która jest chorobą szpiku kostnego, wynikającą z wytwarzania nadmiernej liczby płytek, oraz nadpłytkowością wtórną, będącą reakcją szpiku kostnego na warunki zewnętrzne. W jej wyniku dochodzi do wzmożonego wytwarzania płytek krwi w odpowiedzi na następujące czynniki: przewlekły stan zapalny (np. w chorobach autoimmunologicznych), krwawienia z różnych miejsc w ciele (np. z przewodu pokarmowego), wzmożony wysiłek, anemię z niedoboru żelaza, choroby nowotworowe, w tym białaczki.

Aby ocenić, jak poważna jest trombocytoza, należy spojrzeć nie tylko na liczbę płytek, ale także na ich objętość i rozpiętość objętości. Wyniki należy odnieść do innych parametrów z morfologii krwi: liczby erytrocytów i leukocytów. Przydatny w ocenie może być również rozmaz krwi.

Nie powinno się ignorować zawyżonej liczby płytek, ponieważ może być sygnałem chorób przewlekłych i ciężkich. Wyniki badania należy skonsultować z lekarzem POZ, który może zlecić konsultację hematologa, jeżeli będzie to konieczne.

Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Biotechnologia oraz studiów podyplomowych na kierunku Analityka medyczna. Od 6 lat pracuje jako diagnosta laboratoryjny.





ZOBACZ TAKŻE



Treści z serwisu Medonet mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem a jego lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

  • Co oznacza wysoka ferrytyna? Diagnostka tłumaczy

    Ferrytynę sprawdza się w celu oceny metabolizowania żelaza przez organizm. W przypadku wykrycia nieprawidłowości należy podjąć odpowiednie kroki w kierunku…

    Aleksandra Filec, diagnosta laboratoryjny

  • Czy można pić kawę przed badaniem krwi? Diagnostka wyjaśnia

    Badanie krwi najczęściej należy robić na czczo. Aby krew lepiej wypływała, warto na pół godziny przed przeprowadzeniem badania wypić szklankę wody. Czy przed…

    Aleksandra Filec, diagnosta laboratoryjny

  • Masz podwyższony cholesterol? Nie zawsze jest to powód do niepokoju

    Wysoki poziom cholesterolu jest jednym z czynników ryzyka zawału serca, udaru mózgu i chorób układu krążenia. Jednym ze wskaźników oceniających to ryzyko jest…

    Magda Ważna

  • O czym świadczą podwyższone leukocyty w moczu? Ekspertka wyjaśnia

    Obecność leukocytów, czyli białych krwinek, w moczu może świadczyć o infekcjach lub stanach zapalnych w organizmie. O czym świadczą podwyższone leukocyty w moczu?…

    Aleksandra Filec, diagnosta laboratoryjny

  • Przy jakich nowotworach jest podwyższone CRP? Lekarz odpowiada

    Badanie CRP to badanie białka C-reaktywnego, które jest nieswoistym markerem stanu zapalnego w organizmie. O czym świadczy podwyższone CRP? Przy jakich…

    Lek. Mateusz Lewandowski

  • O czym świadczy podwyższone AST? Ekspert wyjaśnia

    AST, czyli aminotransferaza asparaginianowa, jest enzymem wykorzystywanym przy diagnostyce między innymi chorób wątroby. O czym świadczy podwyższone AST? Jakie…

    Aleksandra Filec, diagnosta laboratoryjny

  • Co może być przyczyną podwyższonego kwasu moczowego we krwi?

    Podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi może wskazywać na hiperurykemię i prowadzić do problemów zdrowotnych. Co może być przyczyną podwyższonego kwasu…

    Aleksandra Filec, diagnosta laboratoryjny

  • O czym świadczy podwyższona kreatynina?

    Poziom kreatyniny we krwi to jedno z badań, które wykonywane jest między innymi podczas diagnostyki problemów z nerkami. O czym świadczy podwyższona kreatynina?…

    Aleksandra Filec, diagnosta laboratoryjny

  • O czym świadczy podwyższone ALT? Ekspert wyjaśnia

    ALT, czyli alaninowa aminotransferaza, jest jednym z parametrów wykorzystywanych w diagnostyce chorób wątroby. O czym świadczy podwyższone ALT? Czy ALT powyżej…

    Aleksandra Filec, diagnosta laboratoryjny

  • Czy GGTP podwyższone jest groźne? Ekspert wyjaśnia

    GGTP jest jednym ze wskaźników badań krwi, który może świadczyć o problemach z wątrobą. Czy GGTP podwyższone jest groźne? Jaki poziom GGTP powinien zaniepokoić?…

    Aleksandra Filec, diagnosta laboratoryjny


Źródło

Idź do oryginalnego materiału