Co oznacza krew w moczu?

ntm.pl 4 miesięcy temu

Obecność krwi w moczu może mieć wiele różnych przyczyn. Należą do nich problemy z funkcjonowaniem nerek, zaburzenia krzepnięcia krwi, endometrioza, zaburzenia naczyniowe a choćby nowotwory układu moczowego.

Krótkotrwały krwiomocz może być spowodowany gorączką lub intensywnym wysiłkiem fizycznym. Jednak każdy taki epizod należy skonsultować ze specjalistą. Samo badanie moczu warto robić co rok, ponieważ nie każdą krew w moczu jesteśmy w stanie dostrzec gołym okiem.

Nie każdą krew w moczu widać

U osoby z krwinkomoczem mocz ma barwę prawidłową. Krwinkomocz to obecność erytrocytów (czerwonych krwinek) w moczu w liczbie większej niż trzy w polu widzenia (zależnie od wieku). Obecność krwinkomoczu potwierdza się laboratoryjnie, wykonując badanie ogólne moczu wraz z analizą osadu. Gdy liczba erytrocytów jest na tyle duża, iż powoduje czerwone lub brunatne zabarwienie moczu, wtedy już mamy do czynienia z krwiomoczem.

Krwiomocz – co robić?

W przypadku wystąpienia krwiomoczu trzeba udać się do lekarza rodzinnego. Konieczne będzie wykonanie badań laboratoryjnych: badania ogólnego moczu oraz badań krwi (np. kreatynina, morfologia, CRP). W diagnostyce krwiomoczu stosuje się także badania obrazowe, m.in. USG jamy brzusznej oraz RTG przeglądowe jamy brzusznej. Czasami konieczna jest dalsza diagnostyka urologiczna, nefrologiczna czy ginekologiczna.

Jeśli wraz z krwiomoczem pojawi się wysoka gorączka, silne dolegliwości bólowe okolicy lędźwiowej lub wymioty, nie wolno zwlekać z wizytą u specjalisty. Takie objawy mogą świadczyć o napadzie kolki nerkowej.

Co może oznaczać krew w moczu?

Najczęściej krwiomocz towarzyszy chorobom dróg moczowych obejmującym cewkę moczową, pęcherz moczowy, moczowody, kielichy i miedniczki nerkowe. Chodzi tu zwykle o zakażenia, np. „popularne” zapalenie pęcherza moczowego. Do przyczyn krwiomoczu należy też kamica moczowa, torbiele, nowotwory, ciała obce, urazy. Możliwe są też rzadsze przyczyny, jak zawał nerki, zakrzepica żył nerkowych, gruźlica nerek czy endometrioza.

Czy krwiomocz to choroba?

Krwiomocz jest objawem, a nie chorobą. W większości przypadków ustępuje wraz z leczeniem choroby, która go spowodowała. Oczywiście są choroby, których całkowite wyleczenie nie jest możliwe, np. zaawansowane nowotwory złośliwe dróg moczowych.

W Polsce rocznie notuje się ponad 8 tysięcy nowych przypadków raka urotelialnego, występującego najczęściej w obrębie pęcherza moczowego. Wymaga on szybkiego i skutecznego działania. Badania profilaktyczne, w tym przede wszystkim regularne badania moczu, stanowią najważniejszy element wczesnego wykrywania raka urotelialnego.

Źródło: cowzdrowiu.pl

Idź do oryginalnego materiału