Co na kaszel dla kobiety w ciąży?

farmacja.pl 5 dni temu

Kaszel jest reakcją obronną organizmu, następuje odruchowo. Najczęściej jest wynikiem rozwijającej się infekcji w drogach oddechowych. Nieustający kaszel może powodować bóle w okolicy brzucha ze względu na napinające się mięśnie, co zdecydowanie nie jest korzystne dla kobiet w ciąży.

Co zalecić kobiecie ciężarnej na kaszel?

Rekomendacja ciężarnej leczenia farmakologicznego jakiejkolwiek dolegliwości, zawsze powinna iść w parze z informacją, iż leki, zwłaszcza te mające działanie objawowe, przyjmujemy jedynie w razie konieczności. jeżeli dolegliwości nie stanowią zagrożenia dla matki i dziecka i nie mają wysokiej intensywności, powinno się ograniczyć stosowanie leków. Niemniej jednak posiadamy w tej chwili substancje bezpieczne dla kobiet w ciąży i to po nie sięgamy, wskazując preparaty na kaszel.

Nebulizacja

Inhalacja solą fizjologiczną z dodatkiem kwasu hialuronowego doskonale nawilży gardło, co złagodzi suchy kaszel. Sól hipertoniczna sprawdzi się w kaszlu produktywnym z towarzyszącym katarem. Wybór inhalacji jest zdecydowanie najbezpieczniejszą opcją i powinien stanowić podstawę leczenia kaszlu u kobiet w ciąży.

Warto zwrócić uwagę na inhalacje z użyciem olejków eterycznych, tylko niektóre z nich nadają się do stosowania w ciąży. Zalecić można olejek sosnowy, terpentynowy, tymiankowy oraz olejek z drzewa herbacianego.

Dekstrometorfan i butamirat

Powyższe substancje są uznawane za najbezpieczniejsze w hamowaniu suchego kaszlu u kobiet w ciąży. w tej chwili jednak tak jak w przypadku większości leków na rynku, brakuje odpowiednich badań potwierdzających bezpieczeństwo ich stosowania. Dotychczas nie zaobserwowano niekorzystnego działania na płód i przebieg ciąży. Przy doborze preparatu w postaci syropu należy sprawdzić zawartość alkoholu i wybrać ten, który alkoholu nie posiada.

Sól emska

Ma adekwatności alkalizujące wydzielinę, dzięki czemu dochodzi do jej upłynnienia, czego konsekwencją jest łatwiejsze odkrztuszanie zalegającego w drogach oddechowych śluzu. Jest bezpieczna dla kobiet w ciąży. Warto pamiętać, iż sól emska powoduje nasilanie wydzielania soku żołądkowego, więc mimo adekwatności alkalizujących nie powinno się jej stosować u pacjentek z chorobą wrzodową i refluksem.

Jakich preparatów nie zalecać kobietom w ciąży?

Kodeina

Stosowanie kodeiny w ciąży powoduje wzrost prawdopodobieństwa występowania wad wrodzonych płodu, zwłaszcza w przypadku stosowania preparatu we wczesnej ciąży.

W przypadku noworodków, których matki stosowały kodeinę w trakcie lub zaraz przed porodem zaobserwowano problemy w pracy układu oddechowego takie jak hipowentylacja. W niektórych przypadkach obserwowano zespół odstawienia u noworodków, który jest związany z metabolizowaniem kodeiny do morfiny.

Gwajafenezyna

Zarejestrowano zależność pomiędzy przyjmowaniem gwajafenezyny w pierwszym trymestrze ciąży, a występowaniem przepukliny pachwinowej. Ponadto brak jest jednoznacznych dowodów na skuteczność stosowania substancji, w związku z czym można skorzystać z bezpieczniejszych środków na kaszel.

Wyciąg z bluszczu

Roślina zawiera emetynę, która może przyczyniać się do pojawienia się skurczów macicy. Z tego względu kategorycznie nie powinno się stosować preparatów zawierających bluszcz w ciąży.

Autorka: mgr farm. Martyna Piotrowska

Źródła:

  1. Leki i ciąża. Bezpieczna farmakoterapia i suplementacja kobiety ciężarnej. Wydawnictwo farmaceutyczne. Wydanie I, Kraków, 2020
  2. Hansen WF, Peacock AE, Yankowitz J. Safe prescribing practices in pregnancy and lactation. J Midwifery Womens Health. 2002 Nov-Dec;47(6):409-21. doi: 10.1016/s1526-9523(02)00324-0. PMID: 12484662; PMCID: PMC7167006.
  3. Cough and Cold Medications in Pregnancy and Lactation. Prepared by Maryam Waseem, SPEP student. Reviewed by Carmen Bell BSP, Jean Macpherson BSP, Karen Jensen BSP, MSc. March, 2015
Idź do oryginalnego materiału