Co może jeść matka karmiąca piersią?

epacjent.pl 2 lat temu

Karmiące matki są bombardowane radami dotyczącymi ich własnego odżywiania, a także diety noworodka. Co prawda osoby udzielające wskazówek na ogół mają dobre intencje, ale niestety często ich wersje mijają się z prawdą. W efekcie wiele mam zastanawia się, w co należy wierzyć, a które teorie warto ignorować. Właśnie dlatego powstał ten artykuł. Przeczytaj go i dowiedz się, co może jeść matka karmiąca piersią.

Czego nie jeść w trakcie karmienia piersią?

Omówienie tematu diety dla świeżo upieczonych mam warto zacząć od produktów, których powinno się unikać. Wyłączenie z jadłospisu potencjalnie szkodliwych pozycji to niepisany obowiązek każdej kobiety karmiącej piersią. Dietetycy ostrzegają przede wszystkim przed tłuszczami trans, czyli utwardzonymi, a także żywnością przetworzoną. Zaleca się także unikania ostrych przypraw (szczególnie w pierwszych miesiącach karmienia) oraz alkoholu[1].

Choć lekarstwa to nie jedzenie, nie sposób nie wspomnieć o nich w tym miejscu. Niektóre preparaty posiadają w swoim składzie substancje szkodliwe dla zdrowia dzieci, przez co karmiące matki powinny ich unikać. Aby nie popełnić błędu w tej materii, najlepiej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Oczywiście nie brakuje także bezpiecznych lekarstw, przydatnym młodym mamom podczas codziennych dolegliwości, na przykład wzdęć. Szczególnie polecany w tym przypadku jest Espumisan, którego główny składnik to symetykon – naturalna i obojętna chemicznie substancja, bezpieczna dla kobiet w ciąży i młodych matek. Symetykon rozbija nagromadzone w przewodzie pokarmowym pęcherzyki gazu i przynosi ulgę we wzdęciach.

Jakość ponad wszystko

Nie istnieje żadna lista produktów, bez których młoda mama nie mogłaby produkować zdrowego pożywienia dla swojej pociechy. jeżeli karmiąca dba o co najmniej przyzwoitą i zbilansowaną dietę, nie ma powodów do zmartwień[2].

Oczywiście im więcej wysiłku świeżo upieczona mama włoży w planowanie swojej diety, tym lepiej dla niej i dziecka. Budując swój jadłospis, warto zwrócić szczególną uwagę na właściwe proporcje składników odżywczych. Nieocenioną pomocą może okazać się także starannie dobrana suplementacja[3].

Najlepsze źródła substancji odżywczych

Istnieje kilka produktów żywnościowych, które szczególnie warto włączyć do swojej diety. Świetnymi źródłami białka są:

  • chude mięsa(indyk, kurczak, cielęcina),
  • ryby,
  • jaja,
  • strączki,
  • nabiał (najlepiej o obniżonej zawartości tłuszczu).

Produkty najbogatsze w wysokiej jakości tłuszcze nasycone to:

  • olej rzepakowy i lniany,
  • oliwa z oliwek,
  • nasiona,
  • orzechy,
  • ryby morskie.

Z kolei węglowodanów złożonych dostarczają:

  • kasze,
  • ryż,
  • pełnoziarniste makarony,
  • warzywa.

To tylko kilka pomysłów, które warto wziąć pod uwagę, przygotowując swoją dietę. Puść wodze fantazji i nie bój się eksperymentować!

Problemy trawienne u karmiących matek

Co, jeżeli po narodzinach Twojego dziecka zaczęłaś doświadczać problemów z przewodem pokarmowym? Zaburzenia gospodarki gazowej i wzdęcia to powszechne problemy młodych mam. Doświadczony lekarz z pewnością pomoże Ci ustalić ich przyczynę!

Zanim jednak udasz się do specjalisty, zadbaj sama o swoje samopoczucie. Pomocna może być zmiana diety na lekkostrawną i zadbanie o picie odpowiedniej ilości wody. Regularny ruch również naturalnie wspiera procesy trawienne. Wprowadzenie zasad zdrowego stylu życia może być trudne, gdy jednocześnie opiekujesz się noworodkiem, ale postaraj się znaleźć chwilę dla siebie – to na pewno zaprocentuje lepszym samopoczuciem!

[1] M. B. Haastrup, A. Pottegård, P. Damkier, Alcohol and breastfeeding, Basic & clinical pharmacology & toxicology, 114(2), 2014, 168-173.

[2] G. Jeong, S. W. Park, Y. K Lee, S. Y. Ko, S. M. Shin, Maternal food restrictions during breastfeeding, Korean journal of pediatrics, 60(3), 2017, s. 70.

[3] S. K. Abe, O. O. Balogun, E. Ota, K. Takahashi, R. Mori, Supplementation with multiple micronutrients for breastfeeding women for improving outcomes for the mother and baby, Cochrane database of systematic reviews, (2), 2016, s. 130-150.

Idź do oryginalnego materiału