Co dalej z Centrami Geriatrycznymi 75+?

mgr.farm 1 tydzień temu

Centra Geriatryczne 75+ to miejsca, w których osoby w starszym wieku mają być objęte kompleksową opieką. Ma się im zapewnić odpowiednie badania, czy konsultacje z różnymi specjalistami. Według założeń mają one powstać na poziomie powiatów. Mija jednak już rok od rozpoczęcia prac na ich uruchomieniem. W tym czasie żadne z centrów jeszcze nie powstało. Zapytaliśmy Ministerstwo Zdrowia, jak przebiegają prace w tym kierunku.

Sprawą zajmuje się przy ministerialny zespół ekspertów

W czerwcu br. Minister Zdrowia powołała zespół ds. organizacji profilaktyki i opieki zdrowotnej osób starszych. Jednym z głównych celów tego zespołu jest wdrożenie zapisów ustawy o szczególnej opiece zdrowotnej. W tym również uruchomienie wspomnianych Centrów Geriatrycznych.

Z informacji uzyskanych od Biura Komunikacji Ministerstwa Zdrowia wynika, iż dotychczasowe posiedzenia zespołu obejmowały dyskusję na temat kierunków organizacji opieki zdrowotnej seniorów. Analizie poddawane są potrzeby, jakie mają osoby starsze. Na tej podstawie pod rozważania poddawane są różne rozwiązanie, które mają pomóc je zaspokoić. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez resort zdrowia oficjalne informacje na temat wyników prac zespołu będą podane do publicznej wiadomości najpóźniej do 30 czerwca 2025 roku. Do tej daty Minister Zdrowia ma czas, aby zaakceptować raport z prac zespołu. Jednym z jego elementów mają być informacje o etapach uruchamiania Centrów Geriatrycznych.

Czy w Centrach Geriatrycznych 75+ zatrudnienie znajdą farmaceuci?

Ustawa podpisana przez Prezydenta od początku nie przewidywała, aby w realizacji jej zapisów brali udział farmaceuci. O ich włączeniu do zespołów pracujących przy centrach apelowała Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Częstochowie, Karolina Wotlińska-Pełka. W odpowiedzi uzyskanej od Kancelarii Prezydenta RP wynika, iż nie są prowadzone żadne prace nad poszerzeniem katalogu specjalistów zatrudnianych w Centrach Zdrowia 75+. Jednocześnie wskazano, iż podpisana przez Prezydenta RP ustawa, wskazuje jedynie minimalny zakres upoważnionych do realizacji określonych świadczeń specjalistów. Nie stoi zatem nic na przeszkodzie, aby zatrudnić w nich dodatkowo farmaceutów.

Niestety, Ministerstwo Zdrowia nie odniosło się do tego, czy zakres prac ww. zespołu obejmuje również poszerzenie katalogu specjalistów zatrudnionych w Centrach Geriatrycznych. W tym o farmaceutów. Warto również podkreślić, iż wśród członków zespołu nie ma żadnego przedstawiciela środowiska farmaceutycznego, który mógłby lobbować w tej sprawie.

Zespół pracuje nad finalnym kształtem ustawy. Jednak w obecnym składzie tego organu nie ma przedstawicieli farmaceutów, co wzbudza pewne wątpliwości środowiska aptekarskiego. W przypadku włączenia w planowane zmiany ustawy kompetencji zawodowych farmaceutów, NRA będzie aktywnie postulować rozszerzenie grupy medyków zatrudnianych w Centrach Geriatrycznych. Stworzy to szansę na większe zaangażowanie farmaceutów w ten obszar opieki zdrowotnej. – tłumaczy Konrad Madejczyk, rzecznik Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Naczelna Rada Aptekarska jednocześnie zapewnia, iż pozostaje w stałym kontakcie z Ministerstwem Zdrowia. W ten sposób monitoruje ona cały proces legislacyjny. Ma ona także wpływ na kształtowanie przepisów w obszarze farmacji i opieki nad osobami starszymi.

© MGR.FARM

Idź do oryginalnego materiału