Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z dnia 27 sierpnia 1997 r. (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 44) wskazuje na trzy stopnie niepełnosprawności - lekki, umiarkowany i znaczny. Orzeka się go na czas określony lub na stałe, a otrzymana grupa ma wpływ na to, jakie świadczenia oraz udogodnienia przysługują danej osobie. Co należy się osobom z niepełnosprawnością w stopniu lekkim? Choć możliwości nie jest tak dużo, jak w przypadku dwóch pozostałych orzeczeń, wciąż jest to spore ułatwienie.
REKLAMA
Zobacz wideo Katarzyna Kotula: Nie będzie zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn
Co daje niepełnosprawność w stopniu lekkim? Jest wyższy dodatek do pensji
W Polsce orzeczenia o niepełnosprawności wydawane są tym, którzy ukończyli 16. rok życia. W przypadku lekkiego stopnia niepełnosprawności dokumenty wystawiane są osobom:
o naruszonej sprawności organizmu, powodującej w sposób istotny obniżenie umiejętności wykonywania pracy, w porównaniu do zdolności, jaką wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną;
o naruszonej sprawności organizmu, mające ograniczenia w pełnieniu ról społecznych dające się kompensować przy pomocy wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.
Takie orzeczenie stanowi zaś podstawę do przyznania konkretnych ulg i uprawnień, w tym wsparcia Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Ośrodka Pomocy Społecznej. W 2025 roku niepełnosprawność w stopniu lekkim uprawnia między innymi do zasiłku pielęgnacyjnego z MOPS. Jego celem jest częściowe pokrycie wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy osobie, która ma problem z samodzielną egzystencją. Aktualnie jest to 215,84 złotych miesięcznie. Ponadto w tym roku wzrosła także kwota miesięcznego dofinansowania wynagrodzeń przysługującym pracownikom z niepełnosprawnościami. Podwyżka wynika z nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Przy orzeczeniu o stopniu lekkim dodatek wynosi 575 złotych. Wcześniej było równe 500 złotych.
Jakie ulgi dla osób z niepełnosprawnością w stopniu lekkim? Opcji jest wiele
Jak czytamy w serwisie Infor, takie osoby mogą również skorzystać z dofinansowania:
edukacji,
energii elektrycznej,
serwisu protezy kończyny,
sprzętu rehabilitacyjnego,
turnusów rehabilitacyjnych,
przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych,
likwidacji barier architektonicznych,
usług tłumacza języka migowego lub tłumacza przewodnika,
szkoleń organizowanych przez PUP.
Zobacz też: Abonament RTV 2025. Kto jest zwolniony z opłat? Na zniżki może liczyć każdyOsób z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu lekkim obowiązują również ulgi w podatkach, zniżki na komunikację, zwolnienie z abonamentu RTV. Mogą liczyć także na pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej. Do tego dochodzą również przywileje pracownicze, w tym dodatkowa, piętnastominutowa przerwa wliczana do czasu pracy oraz usługi socjalne, opiekuńcze, terapeutyczne i rehabilitacyjne świadczone przez instytucje pomocy społecznej lub inne placówki.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.