– Osoby starsze, które przeszły ciężką postać półpaśca, były bardziej narażone na zwiększone ryzyko rozwoju demencji – wynika z najnowszego badania.
Naukowcy przeprowadzili badanie kohortowe w okresie od stycznia 2001 r. do grudnia 2023 r. we Włoszech w celu zbadania związku między ciężkim przebiegiem półpaśca a ryzykiem rozwoju demencji u osób dorosłych w wieku 50 lat lub starszych.
Badanie obejęło 132 968 osób starszych (średni wiek 74,6 roku; 57,6 proc. kobiet), z których 12 088 było hospitalizowanych z rozpoznaniem półpaśca, 60 440 stanowiły osoby kontrolne z populacji ogólnej, a także 60 440 – osoby hospitalizowane z powodu innych infekcji.
Starsi dorośli hospitalizowani z powodu półpaśca zostali włączeni do badania na podstawie daty pierwszego przyjęcia do szpitala i byli obserwowani aż do rozwoju demencji, śmierci, emigracji lub końca okresu badania.
Zwiększone ryzyko demencji zaobserwowano u osób starszych hospitalizowanych z powodu półpaśca w porównaniu z osobami z populacji ogólnej i osobami hospitalizowanymi z powodu innych zakażeń.
Po roku obserwacji odnotowano dwukrotny wzrost ryzyka wczesnej demencji w grupie osób chorujących na półpaśca. Po 10 latach obserwacji ryzyko demencji było o 22 proc. wyższe w grupie półpaśca niż u osób kontrolnych z populacji ogólnej.
Badanie wykazało, iż osoby w wieku od 50 do 65 lat hospitalizowane z powodu półpaśca wykazywały aż siedmiokrotnie wyższe ryzyko demencji.
W ocenie autorów badania jego wyniki mogą wpłynąć na poprawę strategii zdrowia publicznego w zakresie szczepień przeciwko półpaścowi i rozszerzeniu zaleceń dotyczących szczepień na młodsze osoby.
Badanie zostało prowadzone przez dr Lorenzo Blandiego z Uniwersytetu Vita-Salute San Raffaele w Mediolanie (Włochy). Artykuł został opublikowany 12 kwietnia br. w „The Journal of Prevention of Alzheimer's Disease..