Ciąża i toxoplasmoza – jak uniknąć zakażenia pasożytem?

epacjent.pl 1 rok temu

Będąc w ciąży należy przestrzegać ogólnych zasad higieny i bezpieczeństwa w kontakcie ze zwierzętami – szczególnie obcymi lub dzikimi, które mogą być nosicielami różnych chorób. Dla kobiet będących w pierwszym trymestrze ciąży szczególnie niebezpieczne jest zakażenie toxoplasmozą. Jest to choroba pasożytnicza, którą można zarazić się poprzez kontakt z odchodami kotów. W artykule omawiamy kilka sprawdzonych i uniwersalnych reguł, których trzeba się trzymać, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia.

Zwierzęta – także domowe – są nosicielami różnego typu chorób wywoływanych przez bakterie, wirusy oraz pasożyty. Na ryzyko zachorowania narażone są szczególnie psy i koty, które wychodzą na zewnątrz bez kontroli człowieka i mogą mieć kontakt z dzikimi zwierzętami np. ptakami, gryzoniami, zwierzętami leśnymi. Przestrzegając podstawowych zasad, można zmniejszyć ryzyko zarażenia się od zwierzęcia do minimum.

Droga zarażenia toxoplasmozą

Należy przede wszystkim uspokoić kobiety w ciąży, które zewsząd straszone są toxoplasmozą przenoszoną przez koty. Z pewnością nie jest to powód, aby oddać swoje zwierzę czy pozbywać się go na czas ciąży. Doświadczeni weterynarze twierdzą, iż łatwiej zarazić się tym pasożytem, spożywając surowe mięso lub niemyte warzywa, niż obcując z własnym zwierzęciem – pod warunkiem oczywiście, iż jest zadbane i znajduje się pod regularną kontrolą lekarza weterynarii.

Naszemu mruczkowi można wykonać badania w kierunku toksoplazmozy i potwierdzić przebyte lub aktualne zakażenie. Orientacyjny koszt badania to od 100 do 300 zł w zależności od wybranej metody badania. Doświadczony lekarz weterynarii zinterpretuje wynik badania i doradzi Ci, jak postępować ze zwierzęciem.

Czym jest toxoplasmoza?

Toksoplazmoza to infekcja wywoływana przez pasożyta o nazwie Toxoplasma gondii. Jest ona szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, ponieważ może zagrażać rozwijającemu się dziecku. Standardowo każda kobieta w ciąży w pierwszym trymestrze przechodzi badanie na poziom przeciwciał, których obecność może potwierdzić, iż kobieta przeszła zakażenie w przeszłości bądź choruje obecnie.

Objawy toxoplasmozy są dość niespecyficzne i przypominają zwykłe przeziębienie bądź grypę. zwykle powiększone są węzły chłonne, odczuwany jest ból w kościach i mięśniach, może też wystąpić temperatura.

Jeśli masz podejrzenia co do zakażenia toksoplazmozą, zawsze powinnaś skonsultować się z lekarzem. Lekarz może przeprowadzić odpowiednie badania diagnostyczne oraz zalecić inne działania profilaktyczne w czasie ciąży.

7 żelaznych reguł, których należy przestrzegać, by uniknąć zakażeniem toxoplasmozą

Aby uniknąć zakażenia, stosuj kilka zasad, przy czym zalecane są one każdemu, nie tylko kobietom w ciąży.

  1. Unikaj kontaktu z surowym mięsem: Należy unikać spożywania surowego lub niedogotowanego mięsa, w tym wołowiny, wieprzowiny i jagnięciny. Mięso powinno być odpowiednio przygotowane, aby zabić wszelkie potencjalne pasożyty. Zachowaj higienę, przygotowując potrawy mięsne – do krojenia mięsa należy przeznaczyć jedną dedykowaną deskę, którą trzeba myć detergentem i gorącą wodą.
  2. Unikaj spożywania niedogotowanych lub surowych produktów mlecznych: Niedogotowane lub surowe produkty mleczne, takie jak niepasteryzowane mleko, serki pleśniowe czy ser brie, mogą być źródłem toksoplazmozy. Należy upewnić się, iż produkty mleczne są odpowiednio przetworzone termicznie.
  3. Myj dokładnie owoce i warzywa: Przed spożyciem owoców i warzyw należy je dokładnie umyć, aby usunąć wszelkie potencjalne zanieczyszczenia, w tym pasożyty. Można również rozważyć obieranie skórki z owoców i warzyw.
  4. Unikaj kontaktu z obcymi kotami: Koty są jednym z głównych nosicieli toksoplazmozy. Należy unikać kontaktu z nieznanymi kotami, ich odchodami oraz piaskiem dla kota. jeżeli posiadasz kota, to zalecane jest powierzenie obowiązków czyszczenia kuwety innej osobie.
  5. Myj dokładnie ręce: Regularne mycie rąk jest ważne dla zapobiegania infekcjom, w tym toksoplazmozie. Zwłaszcza po kontakcie z surowym mięsem, warzywami, glebą lub zwierzętami, należy dokładnie umyć ręce mydłem i ciepłą wodą.
  6. Przestrzegaj higieny po pracach w ogrodzie: jeżeli pracujesz w ogrodzie (dotykasz gleby), zaleca się noszenie rękawiczek i dokładne umycie rąk po zakończeniu pracy.
  7. Wyeliminuj dostęp dzikich zwierząt do jedzenia: Nie zostawiaj jedzenia w ogrodzie i innych miejscach, w których dostęp do nich mogą mieć dzikie zwierzęta.
Idź do oryginalnego materiału